Reklama
6-7
Obserwator
8-9
treści wiary
Gdy na skroniach Maryi spoczywa polska korona, nasze ziemie ze swej nadprzyrodzonej natury ciążą ku Bogu. W końcu Królowa Polski jest Królową niebios.
Skoro grzeszność jest powszechna, jak pojąć świętość i skąd się biorą ludzie święci? Czy są oderwani od tego „normalnego”, przeciętnego świata?
Także w życiu każdego z nas jest historia zbawienia, na którą składają się „tak” i „nie” wobec Boga.
14-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 15, 9-17
Przyjęcie tych sakramentów powoduje, że osoba ochrzczona, bierzmowana i wyświęcona ma szczególną i niepowtarzalną więź z Chrystusem.
To, że Bóg nikogo nie faworyzuje, że każdemu daje swoją łaskę, to dla nas świetna wiadomość. Bóg stawia jednak konkretny warunek: miły jest Mu ten, kto Go słucha, kto chodzi Jego drogami, kto postępuje według Jego woli, czyli sprawiedliwie.
Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość.
Biskup Stanisław cieszył się ogromnym autorytetem.
19-22
w centrum uwagi
Pięcioletni Salem stracił oboje rodziców: jego imię po arabsku oznacza „pokój”. Wojna w Gazie wywarła na niego głęboki wpływ, także przez ślady odłamków, które widniały na jego twarzy i ramionach. Do Włoch przyjechał z babcią i przez pierwsze dni nie puszczał jej ręki; teraz zaczął uczęszczać do przedszkola i – jak mówią nauczycielki – znów zaczął się uśmiechać i bawić z innymi dziećmi.
Przemyt dzieci, handel nimi, wykorzystywanie ich przez pracę, znęcanie się nad nimi i przemoc seksualna dzieją się na oczach ludzi dorosłych, polityków i mediów.
30-33
punkt widzenia
Odbyła się konferencja na temat przyszłości polskich lasów, której celem ma być realizacja obietnicy wyborczej rządu wyłączenia 20% ich powierzchni z aktywnej gospodarki leśnej. Co to może oznaczać dla Lasów Państwowych?
Prawdopodobnie prezydent Andrzej Duda załatwił to, czego od wielu miesięcy nie potrafili osiągnąć najważniejsi politycy z UE i USA. Po spotkaniu z Donaldem Trumpem amerykańscy politycy przegłosowali 61 mld dol. pomocy dla Ukrainy.
34-35
moim zdaniem
Jeśli ktoś prosi nas o coś, czego nie jesteśmy pewni lub co nas niepokoi, zawsze porozmawiajmy o tym z kimś bliskim.
Nie da się pogodzić niepodległości Polski z ideą wspólnego państwa europejskiego pod kierownictwem unijnej biurokracji.
36-37
polecamy
Górka Klasztorna, Licheń Stary, Supraśl i Święta Lipka – wszystkie te miejsca łączy orędzie skierowane z nieba do Polaków.
Ta książka miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Opatrznościowo jednak się ukazała, rzucając nowe światło na Jana Pawła II.
41
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
53
54-56
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Udar mózgu jest niebezpieczną chorobą – stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. W Polsce udaru mózgu doznaje co roku ok. 60-70 tys. osób, a ok. 30 tys. z nich umiera.
Przez ponad rok mieszkałam ze swoją babcią, gdyż potrzebowała opieki. Babcia zmarła. Mieszkanie należy do gminy, a babcia od wielu lat była jego głównym lokatorem (nie było wykupione). Czy jako wnuczka mogę wejść w stosunek najmu mieszkania komunalnego w miejsce zmarłej babci?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Anna i Robert są rodzicami 5,5-letniej Michaliny i 4-letniej Magdaleny. Obie dziewczynki są chore. Nie ma jednak momentów, w których państwo Greckelowie się poddają.
Maj to miesiąc wyjątkowy! Święta państwowe i religijne, Dzień Matki, często nawet Boże Ciało, no i te cudne nabożeństwa majowe... Długo by wymieniać. Może dlatego maj nie jest szczególnie zalecany do zawierania ślubów. Jest to też miesiąc Pierwszych Komunii św. i matur. Oj, dużo tego!
Wszystko, co mam, zawdzięczam łasce Bożej – wyznaje słynny amerykański aktor Denzel Washington.
Wiosna, to idealny czas na porządki, także w naszym organizmie. Wiele osób w tym okresie decyduje się na jego oczyszczenie.
Pomaga na dolegliwości ze strony układów pokarmowego i oddechowego. Stosowany jest również do przemywania ran.
Róża symbolizuje miłość, czystość i cierpienie Maryi. Posadźmy ją wokół krzyży i kapliczek.
Wielu z nas nie wyobraża sobie świętowania czy rodzinnego spotkania bez sernika. Pieczone czy na zimno – wszystkie rozpływają się w ustach.
Każda jest inna, każda ma swoją historię pod każdą z nich ludzie prosili i proszą Matkę Bożą o pomoc lub dziękują za otrzymane łaski. Jak Polska długa i szeroka usłana jest maryjnymi kapliczkami.
66-79
Niedziela Plus
...tym razem odwiedził zespół artystów i wolontariuszy akcji charytatywnej pt. „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”?
To, że mogę przyjść tutaj jak do domu, jest dla mnie istotne. Innego księdza w naszej parafii sobie nie wyobrażam – mówi Filip Strzała, ministrant z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świątkowicach.
Dom Mikołajowski to najstarszy budynek w Tarnowie – świadek historii, które działy się w nim i w otaczającej go przestrzeni.
Pokój Tobie, Diecezjo Sosnowiecka – to jedne z pierwszych słów, które nowy biskup tej diecezji wypowiedział tuż po nominacji.
Dziękuję, że dzielicie się dobrem, że macie miłosierne serca i czynicie dzieła miłosierdzia – powiedział bp Damian Bryl.
W kościele św. Rocha w Białymstoku rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie Szlakiem bł. ks. Michała Sopoćki.
To ważna coroczna okazja, która jest wyrazem naszego wspólnego pragnienia modlitwy do Pana o nowe powołania – powiedział ks. proboszcz Bogumił Karp.
Od początku kwietnia trwają przygotowania do spektaklu Ja Jestem z Wami.
Niedziela bielsko-żywiecka
Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją – mówili maturzyści w jasnogórskim sanktuarium, którzy modlili się o pomyślne zdanie matury i właściwy wybór drogi życiowej. Było ich ponad 800 osób.
Co wydarzyło się w Brennej? Dlaczego warto kultywować dawne obrzędy? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy spotkania w Domu „Przytulia”.
Przez cały tydzień w kościele Wniebowzięcia NMP w Milówce obok Mszy św. z homiliami odbywały się wydarzenia, które – jak podkreślił ks. proboszcz Stanisław Lubaszka – miały na celu zachęcić wiernych do czytania i rozważania Pisma Świętego.
Niedziela częstochowska
Podczas Dni Krzyżowych modlimy się przede wszystkim o Boże błogosławieństwo. Chodzi także o błogosławieństwo w miejscach naszej pracy.
Nigdy nie „wypisałem się” z tej parafii i z największą radością tutaj przyjeżdżam – podkreśla bp Jan Wątroba, który cały czas pozostaje sercem przy rodzinnej parafii św. Piotra w okowach w Białej k. Wielunia.
Wiara w zmartwychwstanie to podstawa wszystkiego, co robimy. Albo wierzysz, albo nie – mówi ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.
Niedziela podlaska
Biskup Piotr Sawczuk 21 kwietnia przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym w Rozbitym Kamieniu, podczas której wprowadzono relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bł. Jerzego Popiełuszki oraz bł. Stefana Wyszyńskiego.
„Nie wstydźcie się krzyża” – to hasło przewodnie II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który miał miejsce w Drohiczynie.
Podczas „Dnia Świętości Życia” do duchowej adopcji dziecka poczętego w kościele Narodzenia NMPP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim przystąpiło 118 osób.
Niedziela kielecka
Jak przygotować młodych ludzi do sakramentu bierzmowania? Z ks. Przemysławem Pabjanem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Bp Jan Piotrowski pobłogosławił odnowioną blisko stuletnią kaplicę św. Stanisława Kostki w Wyższym Seminarium Duchownym i dokonał obrzędu poświęcenia nowej mensy ołtarzowej.
Blisko 400 lat temu we Włoszczowie miały miejsce objawienia Maryi, które na zawsze zmieniły historię miasteczka. Do dziś maj jest dla mieszkańców Włoszczowy szczególnym czasem.
Niedziela małopolska
Modlimy się na świeżym powietrzu i to, że jest mniejsze grono osób i kameralna, rodzinna atmosfera pozwala mi się bardziej skupić – mówi Justyna.
Myślę, że dr Wanda Półtawska biła brawo – stwierdza Maciej Krzyżanowski.
Głównym celem wspólnoty jest zanieść Boga i Maryję do każdej duszy ludzkiej – mówi Anna.
Niedziela lubelska
Wybierając się na spacer po Lublinie, warto zajrzeć do Wieży Trynitarskiej, która zmienia się z każdym sezonem – zaprasza ks. Łukasz Trzciński.
Doświadczenie wspólnej drogi powinno nas zachęcać, abyśmy dokładali swoją modlitwę oraz duchową i materialną pracę do tego, co Kościół czyni – powiedział abp Stanisław Budzik.
Święty Jan Paweł II otworzył Polaków na Europę, a Europie przybliżył chrześcijańskie dziedzictwo naszego narodu.
Niedziela legnicka
„Męskie Serca, Męska Wiara, Męski Cel” – pod takim hasłem w sobotę 11 maja odbędzie Dolnośląska Pielgrzymka Mężczyzn do Krzeszowa.
Jedni mówią, że to góra, inni, że wzgórze – ale jednak wznoszące się na prawie 600 m n.p.m – w każdym bądź razie, mówi się o tym miejscu: Góra św. Anny.
W dniach 12-14 kwietnia w Lubinie odbyła się Wielkanocna Oratoriada, czyli spotkanie młodzieży salezjańskiej.
Niedziela łódzka
Przychodzę na modlitwę kanonami wspólnoty z Taizé, ponieważ czuję wewnętrzny pokój i obecność Boga. Ten śpiew i wpatrywanie się w krzyż, jest jakimś mistycznym doświadczeniem – mówi Dominika.
Biskup Marek Marczak dokonał wizytacji kanonicznej parafii Najświętszego Zbawiciela.
Nie wyobrażam sobie, byśmy w niedziele i święta nie poszli do kościoła na liturgię Mszy św. – podkreśla Wiktoria Skalmierska w rozmowie z Niedzielą.
Niedziela przemyska
Od trzydziestu lat, w każdy majowy czwartek, przy kapliczce zbierają się harcerze, młodzież, seniorzy, by śpiewem wypraszać łaski dla siebie i ojczyzny.
Biblia to najlepsza księga dla młodego człowieka – przekonuje Klaudia, licealistka.
O owocach Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej i przeżywaniu Wielkiej Nowenny przed Rokiem Jubileuszowym z abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
To była muzyczna uczta dla ducha, o czym świadczyły gromkie brawa i owacje na stojąco. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty chóru „Pueri Cantores Resovienses”.
Zgodnie z tradycją tuż po Wielkanocy środowisko Niedzieli Rzeszowskiej wyruszyło na pielgrzymi szlak.
Ponad 7 tysięcy mężczyzn, członków męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski, ale też z Europy, przyjechało 20 kwietnia br. do Rzeszowa, by dać świadectwo swojej wiary.
Niedziela sandomierska
Jesteśmy pełni zdumienia, kiedy patrzymy na ten obraz przedstawiający rodzinę z podkarpackiej wsi Markowa, która potrafiła złożyć swoje życie w ofierze dla Pana Boga i bliźnich – powiedział ks. Jan Biedroń.
W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w Sandomierzu zostało zorganizowanie wydarzenie mające upamiętnić dawnych mieszkańców miasta.
Odszedł człowiek wielkiego serca, otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących. W mieszkaniu w Warszawie zmarł hrabia Jan Artur Tarnowski.
Niedziela sosnowiecka
Poznaliśmy laureatów 28. etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którzy będą nas reprezentować podczas finału w Niepokalanowie.
Było to pierwsze spotkanie w takim gronie. 20 kwietnia liderki KGW obradowały w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Wspólnota „Metanoia” spotyka się w Sosnowcu przy ul. Teatralnej. Sprawdzamy, czego możemy się spodziewać, przychodząc na niedzielną Mszę św. i wspólne uwielbienie do jej nowej siedziby.
Niedziela świdnicka
Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii św. Wojciecha, był okazją do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.
W Niedzielę Dobrego Pasterza parafia św. Jerzego w Dzierżoniowie świętowała trzy ważne wydarzenia, które podkreśliły bogactwo życia duchowego i społecznego tej wspólnoty.
– Nasz Zbawiciel jest czułym i troskliwym Pasterzem – powiedział bp Adam Bałabuch podczas niedzielnej homilii w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zdecydowałem się wziąć w niej udział, a towarzyszące jej przeżycia bardzo mnie zbudowały – mówi Zbigniew i dodaje: – Na kolejną udało mi się zaprosić syna. Na pytanie, czy ze mną pojedzie, odpowiedział krótko – jadę.
Szczecin Już po raz 38. z inicjatywy Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przyznano nagrodę im. ks. Bolesława Domańskiego.
Polska obecność w Unii Europejskiej to jedna z szans na zachowanie pokoju w Europie.
Niedziela toruńska
Radosne tańce i śpiewy jako element modlitwy uwielbiającej Boga? Tak, bo chrześcijanin to człowiek radości.
Czas wspólnej modlitwy, prelekcji oraz rozmów przy kawie – tak wyglądał Grudziądzki Kongres Wspólnot.
Za każdym razem, kiedy wypominałem Bogu, że się o mnie nie troszczy, działy się takie rzeczy, że musiałbym jeszcze raz iść na pielgrzymkę, ale na kolanach, aby Mu zadośćuczynić za moją wątpliwość – mówił Jakub Karłowicz.
Niedziela warszawska
O tym, jak powstał obraz Matki Bożej Łaskawej, dlaczego został koronowany dopiero po ponad trzech wiekach i odradzającym się kulcie Patronki Warszawy, z dr. Edgarem Sukiennikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Pierwszą Komunię Świętą, jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodych ludzi, coraz częściej przesłaniają poboczne sprawy.
Wyjątkowe wydarzenie w Parku nad Balatonem. 19 maja podczas rodzinnego pikniku będzie można podzielić się swoim świadectwem wiary.
Niedziela wrocławska
Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie – zaznacza ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży „Młodzi Młodym”, wspierająca młodzież archidiecezji wrocławskiej, ma nowy zarząd.
Wiernym z parafii św. Ojca Pio z Pietrelciny o świętym patronie opowiadał o. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Koncert Chwały jaki odbywa się w Tomaszowie Lubelskim z okazji Bożego Ciała przyciąga setki wiernych uwielbiających Pana. Jak będzie w tym roku? Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej.
W sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym odbyło się spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Odbyła się kolejna horyniecka pielgrzymka w intencji pokoju na świecie szczególnie na Ukrainie i w Ziemi Świętej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Przed nami główne obchody 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. To już za tydzień: w sobotę 11 maja w Ośnie Lubuskim!
W Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które prowadzi diecezjalna Caritas, powstał klub dyskusyjny „Dzień dobry”.
W roku jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej warto sięgnąć do historii i poznać przyczyny jej kresu.