Sejm RP 30 lipca 1992 r. uchwalił, że 15 sierpnia będzie odtąd świętem Wojska Polskiego, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., w której armia polska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonała wojska bolszewickie. Tym samym Polska powstrzymała pochód rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią i ocaliła zdobytą dwa lata wcześniej niepodległość.
Bitwę Warszawską uznano potem za jedną z dwudziestu największych bitew świata i nazwano Cudem nad Wisłą. Te dwa święta w Oleszycach obchodzono w trzech miejscach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najpierw poczty sztandarowe zajęły miejsce przed ołtarzem w parafialnym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a przedstawiciele władz i organizacji działających w gminie zasiedli w pierwszych ławkach, by uczestniczyć w Eucharystii w intencji Ojczyzny.
Reklama
Mszę św. sprawował dziekan i proboszcz ks. kan. Józef Dudek wraz z seniorem ks. kan. Leonem Maciągiem. W homilii ks. Dudek zauważył, że święta powinny wspólnotę parafialną i gminną łączyć, a nie dzielić. Z uznaniem stwierdził, że tak jest w Oleszycach. – Żyjemy w dwóch rzeczywistościach – ziemskiej i duchowej. Zbyt dużo uwagi poświęcamy życiu na ziemi, a za mało myślimy o niebie. Matka Boża z ciałem i duszą została wzięta do nieba. Co roku o tej porze idą pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej, do duchowej stolicy naszego narodu – na Jasną Górę i do innych sanktuariów maryjnych, by powierzać Jej swoje troski i kłopoty, prosić o potrzebne łaski, dziękować za te otrzymane. Idźmy za przykładem Matki Bożej drogą do nieba. Bogu nigdy nie jest obojętny człowiek. To tylko współczesny człowiek może być obojętny wobec Boga. W tych dniach myślmy więcej o Bogu i Ojczyźnie – mówił kaznodzieja.
Po Mszy św. wierni zatrzymali się przy figurze Matki Bożej na placu przykościelnym, by pomodlić się i złożyć wiązanki kwiatów. Na drugą część świętowania uczestnicy uroczystości samochodami osobowymi i autokarem udali się pod pomnik w uroczysku „Bachory”. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych powitał i wygłosił okolicznościowe przemówienie wiceburmistrz miasta i gminy Oleszyce Robert Brudniak. – Stajemy tutaj, przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów Wojska Polskiego poległych w czasie II wojny światowej. Stajemy, by pokłonić się żołnierzom wszystkich wojen i wszystkich polskich bitew. Bez ich ofiary nie byłoby Polski także tej dzisiejszej – wolnej, suwerennej i demokratycznej. Rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju, również w naszej gminie, odbywają się rajdy, wyścigi i biegi niepodległości oraz koncerty i wystawy. Myślą przewodnią tych sportowych i kulturalnych wydarzeń jest wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Wymaga ona teraz nie daniny krwi, ale solidnej pracy na rzecz dobra wspólnego. Święto Wojska Polskiego jest świętem wszystkich Polaków. Wojsko jest bowiem strażnikiem wolności i suwerenności narodu – mówił wiceburmistrz Robert Brudniak.
Reklama
Podziękował też Nadleśnictwu Jarosław za wykonane prace (wybrukowanie kostką dojścia i placu przed pomnikiem, naprawę schodów) na rzesz lepszego wizerunku pomnika. Podziękował też leśnikom za upamiętnianie w lasach miejsc wydarzeń historycznych i pielęgnowanie już istniejących miejsc pamięci narodowej.
Modlitwie za poległych żołnierzy przewodniczył ks. kan. Józef Dudek. – Modlitwa ma wymiar duchowy, nie jest ograniczona czasem, granicami, przestrzenią. Jak ten potok przed pomnikiem, płynie za tymi, którzy są już na wiecznej warcie – powiedział kapłan na początku tej modlitwy o wieczną nagrodę dla tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, byśmy mogli w niej żyć.
Delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów. Trzecia część świętowania odbyła się w godzinach popołudniowych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. W sali koncertowej mogliśmy wysłuchać pięknego montażu słowno-muzycznego o młodych bohaterach walczących o Polskę w wykonaniu grupy artystycznej Sofo, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Dębicy. Miejscowy zespół wokalno-instrumentalny Cztery Pory Roku wystąpił z koncertem pieśni i piosenek żołnierskich i patriotycznych.