Do szanowania i obrony godności człowieka wezwał parlamentarzystów abp-senior Stanisław Nowak podczas spotkania na Jasnej Górze. Dziś wygłosił dla nich konferencję „Antropologia chrześcijańska – Mądrość Boża o człowieku” w kaplicy Różańcowej. Parlamentarzyści zgromadzili się tam w ramach tradycyjnej, 25. pielgrzymki na Jasną Górę.
Abp Nowak przypominając fundamenty antropologii chrześcijańskiej podkreślił, że dzisiaj następuje zagubienie zdrowej antropologii. Przypominał, że człowiek został stworzony przez Boga na Jego podobieństwo. - Ta prawda gdzieś się w dzisiejszym świecie zagubiła. Trzeba przypomnieć, że człowiek jest koroną dzieła Bożego, ale nigdy sam nie jest bogiem - tłumaczył, dodając, że oznacza to, iż sam nie może decydować o wszystkim, co jest związane z życiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Arcybiskup przypomniał również, że Bóg uczynił człowieka mężczyzną i kobietą. Od Boga pochodzi płeć, miłość małżeńska, małżeństwo. Były metropolita częstochowski odniósł się również do kwestii równości i zaznaczył, że „trzeba mówić o równości przy odmienności płci”. – Biseksualizm, transseksualizm i homoseksualizm jest chorobą człowieka i niszczy człowieka. Człowiek dzisiaj niszczy siebie. Seksualizacja dzieci i młodzieży niszczy człowieka – mówił z bólem abp Nowak i nawiązał do niszczącej rewolucji seksualnej z 1968 r. we Francji. – W czasie moich studiów w Paryżu byłem świadkiem tej straszliwej rewolucji niszczącej człowieka – wspominał abp Nowak.
Na zakończenie arcybiskup senior zaapelował do parlamentarzystów o to, by szanowali człowieka i człowieczeństwo. – Parlamentarzyści jako ojcowie Ojczyzny mają bronić człowieka – zaapelował abp Nowak.
Po konferencji parlamentarzyści zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Nowak. Msze św. koncelebrował m.in. ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów.
Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów polskich na Jasną Górę, każdego roku 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) sięga okresu II Rzeczypospolitej. W okresie PRL-u parlamentarzyści polscy oficjalnie nie pielgrzymowali na Jasną Górę. Jedynie niewielka grupa posłów w konspiracji przyjeżdżała do sanktuarium jasnogórskiego.
Pierwsza pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę w III Rzeczypospolitej przybyła 2 lutego 1990 r. Podczas pielgrzymki w 1993 r. w kaplicy Matki Bożej złożono Akt Zawierzenia Parlamentarzystów Polskich, w którym zamieszczono m.in. słowa: „Prosimy – pomóż nam odrzucić niesprawiedliwe ustawy i uproś chleb powszedni wszystkim mieszkańcom tej ziemi”.