Reklama

Niedziela Częstochowska

Przyjaciele

Na co dzień modlą się w swoich parafiach lub w zaciszu swoich domów, a raz w roku spotykają się wszyscy razem, aby poznać tych, za których zanoszą prośby do Boga.

Niedziela częstochowska 23/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Kl. Marcin Zarębski

Wzajemna troska, modlitwa i wsparcie są przejawami miłości, która nas jednoczy

Wzajemna troska, modlitwa i wsparcie są przejawami miłości, która nas jednoczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grono Przyjaciół Seminarium to grupa osób z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, która nieustanie modli się o nowe powołania do kapłaństwa, zwłaszcza w tych diecezjach, oraz za wszystkich powołanych, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Wiele z tych osób nie poprzestaje na modlitwie, ale wspiera również materialnie potrzeby Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Podtrzymywać powołanie

Reklama

Tegoroczne spotkanie Grona Przyjaciół Seminarium było wyjątkowe. Po raz pierwszy bowiem przyjaciele seminarium z obu diecezji przybyli do częstochowskiego „domu ziarna” tego samego dnia, aby spotkać się z klerykami. Stąd też imponująca liczba blisko 300 osób, które przekroczyły seminaryjny próg 24 maja. Warto także zauważyć, że nie są to wszyscy, którzy modlą się o powołania. Pokazuje to zatem, że za seminarzystami i kapłanami stoi ogromna rzesza ludzi, którzy swoimi modlitwami wspierają ich w posłudze, do której powołał ich Pan. Wszystkich modlących się za powołanych i za kapłanów można porównać do dwóch przyjaciół Mojżesza: Aarona i Chura, którzy, jak opowiada Księga Wyjścia, w czasie bitwy Izraelitów z Amalekitami podtrzymywali jego ręce, gdy ten się modlił. Kiedy Mojżesz trzymał ręce w górze, Izraelici mieli przewagę. Dzięki temu lud Boży zwyciężył Amalekitów. Jednocześnie, jak podkreślali seminarzyści, poza przeogromnym wsparciem modlitewnym, sam widok tylu ludzi, których przepełnia miłość do Boga i Jego Kościoła, przymnaża wiele radości i daje nadzieję, że są osoby, które oczekują kapłana z otwartymi ramionami i z kochającym sercem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie w „domu ziarna”

Uczestnicy zaczęli przybywać na miejsce, witani serdecznie przez seminarzystów. Gdy wszyscy zebrali się już w refektarzu, odbyło się oficjalne powitanie, które prowadzili ks. Andrzej Nackowski, wicerektor WMSD, oraz alumni – Jakub Ożarowski i Patryk Pożarlik. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej kawy i herbaty, co było doskonałą okazją do integracji, rozmów oraz poznania wszystkich seminarzystów, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Następnie głos zabrał ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny seminarzystów, który skierował do zebranych słowo duchowej refleksji i zachęty. Później udali się do kościoła seminaryjnego Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana na Mszę św., stanowiącą duchowe centrum całego dnia. Eucharystia była czasem wspólnej modlitwy i wdzięczności za dar spotkania oraz umocnienia wiary. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD. Po Eucharystii wszyscy udali się na obiad, który upłynął w radosnej i rodzinnej atmosferze. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli spektakl pt. Eliasz. Prorok jak ogień, przygotowany przez seminarzystów. Kolejnym punktem programu była wizyta na Jasnej Górze, gdzie goście udali się wraz z alumnami Dominikiem Pileckim i Patrykiem Pożarlikiem, aby wspólnie odmówić Różaniec przed Obliczem Matki Bożej. Modlitwa różańcowa w tym szczególnym miejscu była głębokim przeżyciem dla wszystkich obecnych.

Seminarzyści na scenie

Klerycy WMSD w Częstochowie już nie pierwszy raz występują na scenie. Od dłuższego czasu, co roku, w dniu spotkania Grona Przyjaciół Seminarium wystawiają spektakle o tematyce religijnej. Tegoroczne przedstawienie, jak już zostało wspomniane, opowiadało historię proroka Eliasza – jego walkę duchową, ale i tę zewnętrzną z bałwochwalstwem oraz z pogańską królową Izebel i 450 prorokami Baala. Widz miał okazję zobaczyć: wodę na pustyni w czasie suszy, żydowskiego proroka karmionego przez nieczystego kruka, głód oraz niekończącą się mąkę i oliwę, wzniecony ogień w wodzie, śmierć, a potem wskrzeszenie syna wdowy, pustkę i samotność zestawione z troską i obecnością, potężną burzę i łagodny powiew, czyli historię pełną kontrastów, przeplataną pytaniem: „gdzie w tym wszystkim jest Bóg?”. Po tym spektaklu każdy mógł odpowiedzieć sobie w sercu na pytanie: czy rzeczywiście celem jest ucieczka od suszy, jej koniec, czy może nieustanne kroczenie z Bogiem bez względu na korzystne lub negatywne warunki życia? Spektakl zakończył się słowami: „Wystarczy ci mojej łaski, na każdy jeden, kolejny krok”.

Trwajmy razem przy Bogu

Tego typu wydarzenia są z pewnością doskonałymi okazjami do realizacji wezwania Jezusa do wzajemnej miłości, po której świat ma poznawać chrześcijan. Wzajemna troska, modlitwa i wsparcie są przejawami miłości, która nas jednoczy. Kapłan niesie Chrystusa, a lud Boży podtrzymuje jego ręce, jak potrafi – tak się objawia wzajemność relacji. Módlmy się zatem o nowe powołania do kapłaństwa, za powołanych, za tych, którzy przygotowują się do tej posługi, oraz za kapłanów, aby niosąc Chrystusa, przybliżali lud Boży do Niego, oraz abyśmy kiedyś wszyscy znaleźli się razem w Bożym królestwie.

2025-06-03 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykańczyk rektorem

Niedziela częstochowska 37/2021, str. V

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Karol Porwich/Niedziela

Ks. dr hab. Ryszard Selejdak

Ks. dr hab. Ryszard Selejdak

Ksiądz prał. dr hab. Ryszard Selejdak, wieloletni watykański ekspert od seminariów, został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Jarosław Grabowski: To chyba trudne zadanie być rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w czasach spadku powołań do kapłaństwa... Ks. Ryszard Selejdak: Z pewnością jest to duże wyzwanie nie tylko dla rektora, ale i dla biskupa diecezjalnego, wychowawców seminaryjnych, wykładowców oraz dla tych, którym na sercu leży dobro Kościoła. Konieczne jest, aby kandydatom, choć mniej licznym w obecnych czasach, zapewnić przede wszystkim formację wierną Tradycji i Magisterium Kościoła, solidną, integralną, wspólnotową i misyjną. Winna ona stanowić kontynuację jedynej „drogi bycia uczniem”, która rozpoczyna się w momencie chrztu, doskonali się wraz z innymi sakramentami inicjacji chrześcijańskiej, zostaje przyjęta jako centrum własnego życia w chwili wstąpienia do seminarium i trwa nieustannie. Formacja – zarówno początkowa, jak i permanentna – powinna być odczytywana w integralnej wizji uwzględniającej cztery wymiary proponowane przez adhortację Pastores dabo vobis: ludzki, duchowy, intelektualny oraz duszpasterski. Razem tworzą one i kształtują tożsamość seminarzysty oraz prezbitera. Taka formacja od początku musi mieć charakter wspólnotowy. Powołanie do kapłaństwa jest bowiem darem, który Bóg daje Kościołowi i światu, oraz drogą do uświęcenia siebie i innych. Nie może być ono przeżywane w sposób indywidualistyczny, lecz zawsze w odniesieniu do wspólnoty. Tak rozumiane powołanie zostaje odkryte i przyjęte wewnątrz wspólnoty parafialnej, formuje się w seminarium w kontekście wspólnoty wychowawczej, aby doprowadzić seminarzystę, poprzez święcenia, do bycia częścią „rodziny” prezbiterium, w służbie jakiejś konkretnej wspólnoty. Biorąc pod uwagę fakt, że uczeń-kapłan wywodzi się ze wspólnoty chrześcijańskiej i do niej powraca, aby jej służyć i ją prowadzić jako pasterz, formacja winna się odznaczać w sposób naturalny misyjnością, gdyż jej celem jest uczestniczenie w jedynej misji powierzonej przez Chrystusa swojemu Kościołowi, czyli we wszystkich formach ewangelizacji.
CZYTAJ DALEJ

Argentyna: na peryferiach Buenos Aires powstanie Miasteczko Papieża Franciszka

2025-07-15 17:28

[ TEMATY ]

Argentyna

Miasteczko Papieża Franciszka

Jorge Mario Bergoglio

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W La Matanza, na przedmieściach Buenos Aires powstanie Miasteczko Papieża Franciszka. Jest to inicjatywa tamtejszej diecezji San Justo i lokalnych parafii. Kilka dni temu kierujący diecezją bp Eduardo García przedstawił projekt papieżowi Leonowi XIV w Watykanie.

Celem Miasteczka Papieża Franciszka jest z jednej strony zapewnienie dachu nad głową tysiącom rodzin, z drugiej zaś - wprowadzenie w życie zasad, którymi kierował się pochodzący z Argentyny papież: integracji, solidarności, sprawiedliwości społecznej i braterstwa. „Jedność jest ponad konfliktem, rzeczywistość jest ponad ideą, całość jest więcej niż sumą części, a czas jest ważniejszy niż przestrzeń” - tą myślą Franciszka podsumowują swe przedsięwzięcie inicjatorzy budowy.
CZYTAJ DALEJ

Wlk. Brytania: relikwia Tomasza Morusa ma zostać ekshumowana i wystawiona publicznie

2025-07-15 13:57

[ TEMATY ]

Thomas More

wikipedia.org

Doczesne szczątki katolickiego męczennika Tomasza Morusa (ang. Thomas More) mają zostać ekshumowane i poddane konserwacji. Poinformował o tym brytyjski tygodnik katolicki „Catholic Herald”. Plany w tym zakresie ogłosił anglikański kościół św. Dunstana w Canterbury. Jednocześnie w 2035 r., w 500. rocznicę egzekucji Morusa, relikwia głowy świętego ma zostać umieszczona w poświęconym mu sanktuarium i wystawiona na widok publiczny.

Krok ten może przekształcić spokojną dotąd parafię w hrabstwie Kent w atrakcyjne centrum dla pielgrzymów i turystów. Rada parafialna wyraziła zgodę na rozpoczęcie prac. Najpierw jednak zgodę musi wydać najwyższa władza Kościoła Anglii. Wymagane są również darowizny w łącznej wysokości około 50 000 funtów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję