Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieskie wakacje

Benedykt XVI w Dolomitach

Benedykt XVI 9 lipca rozpoczął swoje wakacje w Lorenzago di Cadore koło Belluno w Dolomitach, na północy Włoch. Będzie tam do 27 lipca. Sześć razy wypoczywał w tym miejscu Jan Paweł II.
Benedykt XVI, podobnie jak jego poprzednik, zatrzyma się w rezydencji w osadzie Castello Mirabello, należącej do diecezji Treviso.
Przewidziano tylko dwa spotkania Benedykta XVI z wiernymi na niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”: 15 lipca w Castello Mirabello i 22 lipca w Lorenzago di Cadore.
Prosto stamtąd Papież uda się 27 lipca do podrzymskiejrezydencji w Castel Gandolfo, gdzie spędzi resztę lata. Wtedy również rozpocznie środowe audiencje generalne: pierwszaaudiencja po wakacjach w górach odbędzie się 1 sierpnia.

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie wolności w Bogu

Reklama

Darowi wolności poświęcił Benedykt XVI swoje rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański” 1 lipca. Ojciec Święty, nawiązując do czytań dnia, wskazał na Chrystusa i doskonałą realizację wolności w życiu Boga-Człowieka. - Któż jest bardziej wolny od Niego - mówił Papież - który jest Wszechmogący? Nie przeżywał On jednak swej wolności jako samowoli bądź panowania. Przeżywał ją jako służbę. W ten sposób wypełnił treścią wolność, która w przeciwnym razie pozostałaby próżną możliwością uczynienia czegoś lub nie. Tak jak samo życie człowieka, wolność czerpie sens z miłości. Któż bowiem jest bardziej wolny? Czy ten, kto zachowuje wszystkie możliwości z obawy przed ich utratą, czy też ten, kto poświęca je w służbie i w ten sposób odnajduje pełnię życia ze względu na miłość, którą dał i otrzymał?
Wolność chrześcijańska polega na naśladowaniu Chrystusa. - Może się to wydać paradoksem - mówił dalej Benedykt XVI - lecz szczyt swej wolności Pan przeżył na krzyżu, szczycie miłości. Gdy na Kalwarii krzyczano do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!”, ukazał On swoją wolność Syna, pozostając na tym wywyższeniu, aby wypełnić do końca miłosierną wolę Ojca.
W języku polskim Ojciec Święty powiedział:
- Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj, podczas Mszy św., Chrystus nam przypomina: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego” (Łk 9, 62). Niech nasze modlitwy, codzienna praca pełna miłości i świadectwo życia będą głoszeniem i budowaniem tego Królestwa. Obecnym tu pielgrzymom życzę dobrego pobytu w Wiecznym Mieście, a wszystkim - dobrej niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Finanse Watykanu

Jest dobrze

Sytuacja finansowa Stolicy Apostolskiej jest pomyślna. Wynika to z informacji na temat bilansu za rok ubiegły, zawartych w komunikacie na temat okresowej narady kardynałów zajmujących się jej sprawami organizacyjnymi i gospodarczymi.
Posiedzenie kardynałów odbyło się 2 lipca pod przewodnictwem kard. Tarcisio Bertone. Przedmiotem narady był bilans Stolicy Apostolskiej za 2006 r. Poinformowano, że odnotowane zostały przychody w wysokości 227 815 031 euro i wydatki w wysokości 225 409 716, nadwyżka wynosi więc 2 405 315 euro.
Dykasterie i inne instytucje Stolicy Apostolskiej zatrudniają obecnie 2704 osoby, spośród których 773 to księża, 331 - zakonnicy i zakonnice i 1600 - świeccy. Bilans Państwa-Miasta Watykańskiego, zatrudniającego 1693 osoby, zamknął się zyskiem w wysokości 21 849 155 euro. W roku ubiegłym padł rekord zwiedzających Muzea Watykańskie - ok. 4 mln 200 tys. osób. Watykański Fundusz emerytalny w 2006 r. wydał 15 milionów euro.
W komunikacie podkreślono, że ze względu na znaczenie informacyjne i pasterskie kardynałowie podjęli również temat watykańskich środków społecznego przekazu, m.in. radia, ośrodka telewizyjnego CTV, dziennika „L’Osservatore Romano”, Biura Prasowego, Internetu.

Watykan potwierdza wizytę w Austrii

Reklama

Benedykt XVI odwiedzi Austrię w dniach 7-9 września - potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Okazją do pierwszej podróży apostolskiej obecnego Papieża w tym kraju jest 850. rocznica założenia sanktuarium maryjnego w Mariazell. Z informacji przekazanych dziennikarzom wynika, że Ojciec Święty odwiedzi Wiedeń, Mariazell i Heiligenkreuz. Szczegółowy program wizyty ma zostać opublikowany wkrótce.
Dziennikarze, którzy chcieliby towarzyszyć Ojcu Świętemu w tzw. volo papale, mogą składać wnioski akredytacyjne do 26 lipca do godz. 12.00 pod adresem: Sala Stampa della Santa Sede, Via della Conciliazione 54, Roma lub za pośrednictwem strony internetowej, www.vatican.va.

Benedykt XVI o skautingu

Skauting ma prowadzić do dojrzewania duchowego i moralnego, stając się autentyczną drogą świętości - napisał Benedykt XVI w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji kard. Jeana-Pierre’a Ricarda. 1 sierpnia 2007 r. minie 100. rocznica rozpoczęcia pierwszego obozu skautów, który Robert Baden-Powell zorganizował na wyspie Brownsea w Anglii.
Papież przypomniał, że z okazji tej rocznicy, wszystkich, którzy złożyli przyrzeczenie skautowe, zachęcono do jego odnowienia i do podjęcia jakiegoś gestu na rzecz pokoju. Jego szerzenie należy bowiem do powołania skautów. Idea skautingu wiele zaczerpnęła z Ewangelii - stwierdził Benedykt XVI.

Papież pojedzie do Ugandy?

Być może Benedykt XVI pojedzie do Ugandy - powiedział abp Cyprian Lwanga, metropolita Kampali. - Jeśli Bóg zechce, to was odwiedzę - powiedział mu Ojciec Święty. Abp Cyprian Lwanga był jednym z 46 metropolitów, którzy w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła otrzymali w Watykanie paliusze. Po powrocie do kraju hierarcha poinformował, że zaprosił Ojca Świętego do Ugandy, jednak daty ewentualnej wizyty jeszcze nie ustalono.

Msze św. w Grotach Watykańskich

Archiprezbiter Bazyliki św. Piotra - abp Angelo Comastri informuje, że Groty Watykańskie są otwarte dla pielgrzymów dopiero od godz. 9.00. Wcześniej sprawowane są tam Msze św. Po dokonaniu uprzedniej rezerwacji istnieje jednak możliwość uczestnictwa w Liturgii bądź też, gdy chodzi o księży, odprawienia w jednej z kaplic Mszy św. Grupy, jak i księża - przynajmniej na kilka dni wcześniej - powinny dokonać odpowiedniej rezerwacji w zakrystii Bazyliki Watykańskiej.
Ze względu na dużą liczbę pielgrzymów grupy, które nie dokonały wcześniejszej rezerwacji, nie będą mogły zejść do Grot Watykańskich przed godz. 9.00.
tel. +39.06.69883712 lub 06.69883631
fax +39.06.69885518

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie Boże – ratunek dla człowieka…

Niedziela Ogólnopolska 14/2018, str. 12-14

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Niedziela Miłosierdzia

Krzysztof Tadej

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Miłosierdzie Boga z pokolenia na pokolenie. To ono właśnie jest odwieczną przyczyną wszystkiego, co istnieje. Bóg bowiem stworzył świat z miłości i od początku postanowił obdarzyć tą miłością każdego człowieka. A była to miłość miłosierna, gdyż Miłosierdzie jest po prostu miłością w działaniu. Wszystko, co istnieje, co zostało stworzone, cały nieogarniony i genialny wszechświat jest dziełem tego Miłosierdzia

Bóg jest czystym duchem samoistnym, tzn. mającym byt sam z siebie, a zatem także pełnię doskonałości. Bóg posiada doskonałą jedność wewnętrzną, czyli prostotę, która wyklucza złożenie z jakichś składników. Ale nasz ludzki umysł potrzebuje poznawać Boga poprzez poszczególne przymioty znane mu ze świata, bo inaczej nie potrafi. Jednak te przymioty – doskonałości w Bogu są czymś jednym, niezłożonym, prostym. My zaś nie poznajemy Boga w sposób bezpośredni, ale przez doskonałości, które dostrzegamy tylko w pewnym stopniu w stworzeniach. Boga nazywamy miłosiernym, ponieważ okazuje swą dobroć wobec potrzebujących. Jego miłosierdzie pochodzi z miłości i jest z nią nierozerwalnie związane. Istota miłości bowiem polega na bezinteresownym udzielaniu dobra osobie kochanej.
CZYTAJ DALEJ

Odsłony miłosierdzia

2025-04-27 20:50

Biuro Prasowe AK

    Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej na błoniach przed bazyliką Bożego Miłosierdzia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

W czasie liturgii, która była dziękczynieniem Archidiecezji Krakowskiej za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka, wskazał na odsłony miłosierdzia, „które kocha, jest wierne, wybacza zwłaszcza miłującym, wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, obdarza pokojem i mocą, pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę” oraz „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję