Już po raz drugi mieszańcy Chęcin mieli okazję poznawać bogatą kulturę żydowską. Festiwal Kultury Żydowskiej „Tryptyk Żydowski”- łączący w sobie spotkania, dyskusje, koncerty i przedstawienia - przybliża historię Żydów, uczy młode pokolenie tolerancji i szacunku do innych wyznań.
24 października w 66. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Chęcinach młodzież uczciła pamięć zamordowanych mieszkańców. W Rajdzie Śladami Żydów Chęcińskich przeszło kilkudziesięciu uczniów ze szkół chęcińskich. W Chęcinach wystąpił zespół „Teens” z „Katolika” pod opieką mgr Barbary Broniś. Warsztaty tematyczne przygotowali uczniowie ze szkoły z Wolicy. Na trasie Marszu Śmierci młodzież zwiedzała najciekawsze zabytki związane z chęcińskimi Żydami. W szkole w Tokarni uczniowie poznawali obrzędy żydowskie. Rajd zakończył się przy stacji PKP w Wolicy, skąd Niemcy wywieźli mieszańców do obozów zakłady. Koordynatorem rajdu była Edyta Jarząbek.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Chęcinach zaprezentowano filmy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. Pokazowi towarzyszyła dyskusja, którą prowadził mgr Koziej z UJK.
W ostatni dzień, 26 października, zaprezentował się zespół dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Uśmiech” z WDK. Młodzi artyści w specjalnym przedstawieniu w pięknych strojach opowiadali o barwnych obyczajach i kulturze żydowskiej, przedstawiając historię z Jankielem i inscenizację „Jarmark świętokrzyski”. Wystąpił także zespół klezmerski „Chmielnikers”. Festiwalowi goście smakowali koszerne potrawy, dyskutowali o wspólnych korzeniach Polaków i Żydów, którzy tu, w Chęcinach, przez wieki żyli razem.
Organizatorami wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Chęcinach, a patronat nad imprezą objął burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu