Reklama

400 lat parafii w Czarnej Sędziszowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czarna Sędziszowska, położona na południowym skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej, odnotowana w źródłach po raz pierwszy w 1581 r., istniała z pewnością już dawno, określana pierwotnie jako Zaczarnie. Tereny te należały do diecezji krakowskiej. Czarna była królewszczyzną, w której rządy sprawował kasztelan sandomierski, hrabia Stanisław Tarnowski. On to rozpoczął starania o założenie na tym terenie parafii.

Z dziejów parafii

Reklama

Drewniany kościół powstał w 1598 r. i otrzymał tytuł Przeniesienia relikwii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Czarna była królewszczyzną, dlatego hrabia Stanisław Tarnowski poprosił króla Zygmunta III Wazę o zatwierdzenie fundacji uposażenia parafii i kościoła. Biskup krakowski dokumentem z 3 października 1608 r. erygował parafię Zaczarnie. Pierwszym proboszczem parafii Zaczarnie został ks. Jakub z Mielca.
Pierwszy kościół drewniany spłonął wraz z plebanią w 1819 r. Nowy murowany kościół stanął w 1830 r. Powstał on w dużej mierze dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Jana Czyrniańskiego. Początkowo bez wieży, podłogi, organów i dzwonów. Dopiero kolejni proboszczowie stopniowo upiększali i wyposażali świątynię. Zabiegi proboszczów naszej parafii, tj. ks. Stanisława Starca, ks. Wojciecha Trytka i ks. Augustyna Podrazy sprawiły, że prymas Stefan Wyszyński nadał parafii w 1968 r. prawo drugiego odpustu na dzień Matki Boskiej Zielnej.
Parafia Czarna Sędziszowska, w skład której wchodzą wioski Czarna, Krzywa, Cierpisz, Ruda, należała kolejno do trzech diecezji: krakowskiej, tarnowskiej i obecnie rzeszowskiej.
Przez 400 lat swego istnienia dzieliła los naszej Ojczyzny, miała swój udział w jej tragicznych dziejach. W czasie powstania styczniowego ówczesny proboszcz ks. Józef Maraszewski przechowywał na wieży kościoła powstańców poszukiwanych przez żandarmerię austriacką, co później naraziło go na długie śledztwa i niełaskę.
Prawdziwą tragedię przeżyła nasza parafia za czasów II wojny światowej, kiedy to kościół został zamknięty i zamieniony na magazyn. Ksiądz proboszcz Wojciech Trytek zamieszkał w domu Łucji Chmiel. Kościół został zorganizowany w pustym domu Stanisława Ozimka w Czarnej. Po II wojnie światowej pracował w naszej parafii ks. Jan Krawczyk, który w pamięci parafian zapisał się jako wielki gospodarz: wystawił dzwonnicę, zamówił do niej dzwony z uzbieranego złomu, odnowił ołtarz w kościele oraz rozpoczął budowę ogrodzenia wokół cmentarza.
Dzisiejszy wygląd kościoła różni się od budynku, jaki istniał na początku XX wieku. Jest to wielka zasługa proboszczów parafii Czarna, którzy w miarę swoich możliwości i posiadanych środków pieniężnych starali się upiększać kościół parafialny i plac wokół niego. Lata 80. i 90. to odnowienie polichromii kościoła, renowacja ołtarzy, wymiana posadzki. Ostatnie lata to budowa kaplicy cmentarnej, nowe ogrodzenie wokół cmentarza, dobudowanie przedsionka przed głównym wejściem do kościoła, wyłożenie kostką placu przykościelnego, centralne ogrzewanie, odnowa ogrodzenia, konserwacja i ocieplenie stropu, malowanie dachu i wiele innych inwestycji. Na uwagę zasługuje też wybudowanie przez mieszkańców Czarnej Domu Katechetycznego, który po powrocie religii do szkół przekazany został diecezji rzeszowskiej. Po rozbudowaniu urządzony tu został dom rekolekcyjny dla rodzin Kościoła Domowego - Kana.
To właśnie dzięki ciągłym remontom i naprawom zawdzięczamy dzisiejszy wygląd świątyni, która mimo że jest prostą budowlą, zachwyca swoim osobliwym urokiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Radosne i wdzięczne świętowanie

Reklama

15 sierpnia parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czarnej Sędziszowskiej obchodziła odpust parafialny ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, połączony z uroczystością obchodów 400-lecia powstania parafii.
Świętowanie 400-lecia powstania naszej parafii zaplanowaliśmy na cały rok. Działania nasze obejmowały życie duchowe i doczesne naszej wspólnoty. Wszystko to jednak się przeplata, ponieważ parafianie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali różne prace, takie jak np. budowa ogrodzenia cmentarza i jego malowanie, przygotowanie ołtarza i placu uroczystości, dekoracje, wykonanie jubileuszowego Krzyża i umieszczenie go na przygotowanym odpowiednio miejscu przed głównym wejściem do naszej świątyni. Z pewnością misje parafialne i triduum bezpośrednio przygotowujące do tej uroczystości połączone ze spowiedzią wpłynęły na owocne przeżycie jubileuszu, któremu przewodniczył bp Kazimierz Górny. W czasie homilii Ksiądz Biskup zachęcił do wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej za cztery wieki posługi Kościoła św. dla wiernych naszej wspólnoty parafialnej oraz do życia zgodnego z wiarą naszych przodków przez kolejne lata i wieki. Tę wyjątkową wieź z historią kościoła i naszej Ojczyzny podkreśliło podniosłe odśpiewanie „Bogurodzicy” na rozpoczęcie całej uroczystości.
Pełnym wzruszenia momentem obchodów 400-lecia naszej parafii było poświęcenie Krzyża jubileuszowego i wmurowanie aktu erekcyjnego w jego cokół oraz uroczyste „Te Deum” radośnie wyśpiewane wdzięcznym sercem przez licznie zgromadzonych kapłanów i wszystkich uczestników tej uroczystości.

Zasłużeni parafianie

BŁ. KS. ROMAN SITKO - największa chluba naszej parafii. Urodził się w Czarnej, tutaj uczęszczał do szkoły. Po ukończeniu Seminarium Duchownego i otrzymaniu święceń kapłańskich piastował wiele urzędów i stanowisk, m.in. był szambelanem papieskim i protonotariuszem apostolskim. Jego zasługi doceniły także władze państwowe. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki nadał mu Order Polonia Restituta. Od 1930 r. przyjął obowiązki rektora seminarium w Tarnowie. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce ogłosił go błogosławionym.

KSIĄDZ REKTOR WŁADYSŁAW ŚWIDER urodzony w Czarnej, podczas wojny został aresztowany za pomoc osobom narodowości żydowskiej i osadzony w obozie w Oświęcimiu. Po wojnie studiował w Rzymie. Po powrocie do kraju został mianowany profesorem historii sztuki sakralnej oraz języków obcych w Seminarium Duchownym w Tarnowie. Opracował historię parafii Czarna oraz poszczególnych miejscowości. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa w Czarnej.

STANISŁAW KOT urodzony we wsi Ruda, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor wielu prac naukowych, w tym największe jego dzieło to „Historia wychowania”. Publikował swoje prace w języku angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim. Był również doktorem honoris causa uniwersytetów w Oxfordzie i Bazylei. W czasie II wojny światowej generał Władysław Sikorski powierzył mu urząd wicepremiera, a następnie stanowisko ambasadora Rzeczypospolitej w Moskwie, gdzie z oddaniem pracował na rzecz Polaków. Zmarł w Londynie w 1975 r.

2008-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

[ TEMATY ]

Polska

demografia

migracja

wyludnianie się

otwarcie granic

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Światowy Dzień Ludności obchodzony jest 11 lipca. Według Głównego Urzędu Statystycznego, Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, a w kwietniu liczba ludności wyniosła ponad 37,4 mln. Z prognoz wynika, że do 2060 r. spadnie o 6,7 mln i wyniesie 30,9 mln, a połowa mieszkańców naszego kraju będzie miała ponad 50 lat. Z kolei ONZ przewiduje, że populacja Polski do 2100 r. zmniejszy się do ok. 19 mln.
CZYTAJ DALEJ

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dymisja

marszałek

S3

województwo lubuskie

zderzenie

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

26 czerwca na trasie S3 między Sulechowem a Zieloną Górą kierowana przez Jabłońskiego służbowa skoda suberb zderzyła się z bmw, a następnie z barierami energochłonnymi. Nikt nie odniósł obrażeń. Do internetu trafiło jednak nagranie, na którym widać, jak skoda podjeżdża blisko poprzedzającego ją auta, a następnie wyprzedza je prawym pasem. Potem widać, jak skoda przy powrocie na lewy pas ma kontakt z wyprzedzanym autem, po czym ociera się o bariery po lewej stronie jezdni, wzbijając w powietrze tumany kurzu. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy Jabłońskiemu. Obsługujące kolizję funkcjonariuszki zdecydowały o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję