Reklama

Nie umieli żyć bez świątyni

- Nie ma złych ludzi. Ludzie są dobrzy, tylko nie zawsze mają cel. Jak się go wskaże, dadzą z siebie wszystko - mówi ks. kan. Stanisław Kazulak, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Tym celem dla miejscowych wiernych była budowa kościoła, który doczekał się właśnie konsekracji.

Niedziela warszawska 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasienica jest liczącą ponad 2200 osób osadą leżącą w pobliżu Tłuszcza. Założona w XV w., pod koniec XIX w. liczyła nawet więcej mieszkańców niż ówczesny Tłuszcz. Do końca 1982 r. należała do parafii w Klembowie. Wtedy to kard. Józef Glemp mianował ks. Stanisława Kazulaka wikariuszem w Klembowie z obowiązkiem zorganizowania ośrodka duszpasterskiego w Jasienicy. Inicjatywa budowy ośrodka wyszła od samych parafian, którzy do świątyni parafialnej mieli drogą przez las 6 km, a jezdnią 15 km.

Zapał i ofiarność

Reklama

Początki nie były łatwe. Trwał jeszcze stan wojenny. Na pozwolenie na budowę trzeba było długo czekać. Niezwykle trudno było zdobyć materiały budowlane. Zaczęło się od Pasterki odprawionej w salce katechetycznej. Uczestniczyły w niej 303 osoby. W styczniu 1983 r. - przy pełnym zaangażowaniu społecznym mieszkańców Jasienicy - przez trzy kolejne soboty zbudowana została tymczasowa kaplica, która służyła wiernym do czasu wybudowania świątyni.
Nie obyło się bez trudności. Najpierw władze wojewódzkie w Ostrołęce wielokrotnie zwlekały z wydaniem stosownych zezwoleń. - Jeździłem do Ostrołęki cztery, pięć razy w tygodniu. Kiedy zbliżała się wizyta Ojca Świętego w Polsce i wiadomo było, że Papież spotka się z gen. Jaruzelskim, pojechałem jeszcze raz, i mówię: „Jeśli do czwartku nie dostanę pozwolenia, to pójdę do Księdza Prymasa i przedstawię sprawę. Ksiądz Prymas z pewnością powie o niej Ojcu Świętemu, a on wspomni o niej w rozmowie z generałem. Mam nadzieję, że wtedy żaden z was nie ostoi się na stanowisku”. Już w dwa dni potem dostałem pozwolenie - wspomina ks. Kazulak.
Zamysł budowy kościoła był na początku torpedowany przez nieliczną, choć głośną grupę parafian, którzy jeździli kilkakrotnie do Kurii z protestem. Bardzo szybko jednak i oni przekonali się, że warto podjąć trud, który zaowocuje dla nich i dla następnych pokoleń.
Ksiądz Proboszcz chętnie przypomina fakty dotyczące różnych etapów budowy. W którąś z sobót trwała budowa kaplicy, przyjechało kilku milicjantów. Nie było pozwolenia na budowę. Gdy jednak zobaczyli ponad 100 mężczyzn z łopatami w rękach, szybko odjechali!
Ludzie byli bardzo hojni. - Powtarzałem wiernym, że jeśli mają pieniądze, niech nie trzymają ich w domu, ale przyniosą do mnie. Jeżeli będą wam potrzebne, to je zwrócę. Powiedzcie mi tylko dwa dni wcześniej. Kiedyś nagle potrzebne było 200 tys. zł. Potrafiłem je zebrać w ciągu kilku godzin - wspomina ks. Kazulak.
Hojność parafian i zaufanie do Księdza Proboszcza sprawiły, że budowa przebiegała szybko i bez długów.
Szczególnie w pamięci parafian zapisała się sobota 20 kwietnia 1985 r. Tego dnia na poświęcenie placu pod budowę kościoła do Jasienicy przyjechał bp Władysław Miziołek oraz pracownicy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Po uroczystości - nim Biskup zdążył zjeść obiad - 456 mężczyznom w ciągu dwóch godzin udało się wykopać fundamenty pod budowę! Wcześniej inżynier konstruktor przewidywał, że czynność ta zajmie dwa tygodnie i musi być do niej użyty ciężki sprzęt... Dopiero wtedy niektórzy z obecnych księży, którzy byli zdziwieni, a nawet zgorszeni roboczym strojem części uczestników uroczystości, zrozumieli wszystko.
Takich przykładów zaangażowania parafian z Jasienicy można byłoby podać więcej.
90% prac budowlanych wykonano w czynie społecznym.
Kościół jest jednonawowy, ma dwie kaplice boczne - Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Częstochowskiej.
Ośrodek duszpasterski w Jasienicy został przekształcony w parafię 30 marca 1988 r. przez kard. Józefa Glempa. W tydzień później ks. Stanisław Kazulak został jej pierwszym proboszczem. 20 kwietnia 1991 r., w szóstą rocznicę rozpoczęcia budowy, bp Władysław Miziołek pobłogosławił kościół. W latach następnych wykonano marmurowy ołtarz, sprowadzono dębowe ławki, zainstalowano organy. Powstała plebania i cmentarz. W 2000 r. na pamiątkę Roku Jubileuszowego parafianie nabyli dla swojej świątyni stacje drogi krzyżowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W nagrodę... czekolada

Reklama

Jak twierdzi ks. kan. Kazulak, w jego parafii w niedzielę na Mszę św. przychodzi 60% wiernych. Wśród ok. 1300 przychodzących do świątyni jest 330-380 dzieci. Jak udało się osiągnąć taką frekwencję? Duszpasterz śmieje się, że ludzie chodzą do kościoła, bo się boją proboszcza. - Sam zbieram na tacę i widzę, kto jest w kościele - przyznaje ks. Kazulak.
Kiedyś katechizował w szkole. Kiedy zaprzestał, okazało się, że na Mszach niedzielnych zmniejszyła się liczba dzieci. Szybko zareagował wprowadzając karteczki. Każde dziecko przychodzące na Mszę, otrzymuje małą kartkę, którą potem wkleja do zeszytu do religii. Natychmiast frekwencja na Mszach św. wzrosła. Dzieci nagradzane są też są czekoladą. W ciągu roku wydaję 10 tys. czekolad - przyznaje Ksiądz Proboszcz. Obecność tak wielu dzieci na Mszach św. zwracała uwagę księży prowadzących rekolekcje czy misje, a także wszystkich odwiedzających parafię.
Bardzo blisko dzieci jest Alicja Babańczyk, katechetka, której pracę Ksiądz Proboszcz ocenia bardzo wysoko. Stale towarzyszy ona dzieciom na Mszach św., nabożeństwach majowych i październikowych. Przygotowuje najmłodszych do I Komunii św. Podczas ferii w soboty prowadzi zajęcia w pomieszczeniach znajdujących się w podziemiach kościoła specjalnie do tego przygotowanych. Jest z dziećmi cały rok, także w wakacje. A każdego roku - dzięki Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej na dwa tygodnie wakacji w góry lub nad morze wyjeżdża z Jasienicy wiele dzieci. Te wyjazdy są okazją do spotkań zarówno z burmistrzem Tłuszcza Krzysztofem Białkiem jak i ks. prał. Krzysztofem Ukleją, dyrektorem diecezjalnej Caritas.
W parafii działają tradycyjne ruchy kościelne, takie jak Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej. Sztandary procesyjne noszą strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jasienicy. W ubiegłym roku hucznie obchodzili oni 100-lecie istnienia. Ufundowali wtedy piękną figurę patrona strażaków - św. Floriana.
W parafii żywy jest kult Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej. W 2002 r. na 20-lecie parafii bp Stanisław Kędziora poświęcił kaplicę Miłosierdzia Bożego. W każdy piątek jest tu odprawiane nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Wierni chętnie modlą się tez w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Kilka lat temu po rodzinach parafii trwała peregrynacja obrazu Matki Bożej.

Uroczystość konsekracji

Konsekracja kościoła odbyła się 17 kwietnia, niemal w 20. rocznicę od rozpoczęcia budowy. Witając abp. Głódzia, ks. Kazulak mówił o swoich parafianach, „którzy nie umieli żyć bez świątyni”.
Była to pierwsza konsekracja dokonana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia jako pasterza diecezji warszawsko-praskiej. Po raz pierwszy mieszkańcy Jasienicy gościli też u siebie ordynariusza diecezji. Kiedy w latach 1982-1992 miejscowość ta należała do archidiecezji warszawskiej, zawsze przyjeżdżali tu biskupi pomocniczy, a od 1992 r. kiedy znalazła się w diecezji warszawsko-praskiej również nie miała okazji gościć ordynariusza.
Abp Głódź żywo interesował się parafią, cieszył się, że wielka liczba mieszkańców przyszła na uroczystość konsekracji. A było 1500 osób. Zapytał nawet Proboszcza, czy nie „pożyczył” parafian z pobliskiego Tłuszcza. Na pamiątkę swego pobytu ofiarował parafii kielich i puszkę na komunikanty. - To była wielka uroczystość, jakiej u nas jeszcze nie było - wspomina ks. kan. Kazulak.
Wierni przygotowali się do niej przez misje, które poprowadzili w parafii redemptoryści o. Zbigniew Podlecki i o. Antoni Paździorko.

Msze św. w kościele w Jasienicy
dni powszednie - godz. 18.00
niedziele - godz. 9.00, 11.00 i 18.00

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Sąd aresztował 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza

2025-04-30 16:56

[ TEMATY ]

aresztowanie

PAP/Art Service

Krakowski sąd rejonowy aresztował w środę na trzy miesiące 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - poinformował sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych.

Prokuratura w środę przedstawiła zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki 35-letniemu funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który we wtorek wtargnął do gabinetu ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i zadał mu ciosy nożem. Mimo natychmiastowej pomocy lekarz zmarł. Mężczyzna nie przyznał się do winy.
CZYTAJ DALEJ

Abp Zieliński podczas ingresu: pozostaję do waszej dyspozycji

2025-05-01 12:58

[ TEMATY ]

Abp Zbigniew Zieliński

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Teraz staję tu w Poznaniu i proszę o przyjęcie mnie do swojego grona, a jak powiedziałem w Koszalinie, tak i tu w Poznaniu, rozpoczynając posługę w archidiecezji, powtarzam: «Pozostaję do Waszej dyspozycji». Jak mówi się w moim rodzinnym mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku - powiedział podczas ingresu do katedry poznańskiej abp Zbigniew Zieliński.

„Staję dziś pośród Was, by z woli Papieża Franciszka podjąć posługę w archidiecezji poznańskiej. Dokonuje się to uroczyście poprzez tą celebrację Mszy świętej i wpisany w nią ingres do tej szacownej bazyliki archikatedralnej - matki kościołów naszej archidiecezji i zarazem najstarszej katedry w Polsce (968) siedziby pierwszego misyjnego biskupa Polski Jordana oraz miejsca pochówku pierwszych władców Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego” - mówił abp Zieliński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję