Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: przełożeni zakonów męskich o wyzwaniach i problemach

O wyzwaniach związanych ze współczesną ewangelizacją a także o oczekiwaniach Stolicy Apostolskiej i wiernych świeckich wobec zakonników w Polsce rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Jednym z tematów są problemy nadużyć wobec nieletnich w świetle dokumentu papieża Franciszka o zwalczaniu nadużyć seksualnych w Kościele. W skład Konferencji wchodzi prawie osiemdziesięciu przełożonych reprezentujących ok. 12 tysięcy mnichów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakony

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem dwudniowego spotkania są słowa: „Idźcie i głoście. Posłannictwo instytutów życia konsekrowanego w kontekście współczesnych przemian kulturowych”. O. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych podkreśla, że zakony to nie zamknięte fortece, ale miejsca budzenia nadziei a jednym z głównych wyzwań jest dziś bycie blisko ludzi.

- Chcemy być zainteresowani dzisiejszym światem nie po to, by dostrzec biedy i go potępiać, ale po to by go błogosławić i dostrzec w nim dobro, dobro w dzisiejszym człowieku. Jestem przekonany, że ktoś kto nie widzi dobra nie wierzy w Boga, a przecież Bóg jest obecny w tym świecie, a więc jest dobro jest miłość – powiedział redemptorysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Sok zauważa, że dzisiejszy człowiek bardzo potrzebuje doświadczenia wspólnoty i duchowości, która jest relacją z Bogiem i tym zakonnicy pragną się dzielić. - Najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem, wtedy inaczej się go widzi, widzi się jego problemy – powiedział przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych.

Reklama

Zakonnik przytoczył przykład jednego z kardynałów, który zmienił zdanie o uchodźcach po tym jak ich poznał. - Jak ujrzał ich twarze, jak z nimi pobył, wtedy dopiero zobaczył, że te problemy nie są polityczne, ale ludzkie, że to jest bieda człowieka - powiedział o. Sok. Dodał, że bycie z drugim człowiekiem dotyczy też obecności w zakonie, bo „czasem jest tak, że jesteśmy dla siebie przez szybę”.

Wśród omawianych tematów znalazły się też problemy nadużyć wobec nieletnich w świetle listu papieża Franciszka „Come una madre amorevole” o zwalczaniu nadużyć seksualnych w Kościele. - Chcemy po raz kolejny zatrzymać się nad tym bolesnym problemem, bo chcemy służyć prawdzie - podkreśla o. Janusz Sok. Przypomina, że w tym temacie wiele już zrobiono.

- Każda jurysdykcja wydała podręczniki, jak mają postępować w przypadkach problematycznych przełożeni i jak mają zachowywać się współbracia, podejmujemy szkolenia, formację, są wyznaczeni koordynatorzy w ramach każdej jurysdykcji, współpracujemy z centrum ochrony dzieci w Krakowie, mamy fachowców, którzy nam doradzają – wylicza zakonnik. Podkreśla jednak, że ze względu na prawdę, troskę o najmłodszych i troskę, o to by zakonnicy byli ludźmi godnymi zaufania „chcemy z pokorą ciągle nad tym się pochylać”.

Zakonnik ze smutkiem podkreśla, że mnisi doświadczają coraz mniejszych oczekiwań od ze strony świeckich, choć jest wiele przykładów okazywanego im zaufania. - Ludzie wciąż nas proszą o modlitwę. To jest piękne, bo my właśnie po to jesteśmy, by pomóc doświadczać, że ten świat nie jest tylko po to nam dany, by czegoś się dorobić i być zdrowym, ale by doświadczyć duchowości, nie pustej, ale w relacji z Bogiem – powiedział o. Janusz Sok.

Reklama

Redemptorysta zwrócił uwagę, że „chrześcijaństwo w Europie słabnie w zastraszającym tempie i powołania wygasają, nadzieja jest teraz w Azji i Oceanii, gdzie seminaria są pełne i jest świeży duch, jest więc i wielka nadzieja”.

Z przełożonymi zakonów męskich spotkał się dziś Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio. Przedstawił aktualne oczekiwania Stolicy Apostolskiej wobec zakonników w naszym kraju. W południe wraz z przełożonymi koncelebrował Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej.

W kazaniu przestrzegał, że kryzys duchowy Kościoła zwykle rozpoczyna się od kryzysu duchowego zakonów. - Jeśli zakonnicy przestaną być przeniknięci życiem głęboko duchowym, kryzys odczuje cały Kościół i odwrotnie, rozwój waszego życia duchowego przyniesie rozkwit w Kościele. Kładę wam to mocno na sercu, aby to życie duchowe postępowało, ceńcie sobie mądrość i rozwagę, a to oznacza, że trzeba zwracać uwagę na sensus fidei w waszych wspólnotach – mówił abp Pennacchio.

Zauważył, że „to nie jest tak, że podwładnymi trzeba tylko kierować, trzeba ich też posłuchać”. - Oni są na pierwszej linii, mają doskonałe wyczucie przez doświadczenie tej właśnie linii. Słuchajcie podwładnych zwłaszcza w sprawach powierzanych misji, aby nie było tak, że zakonnik rozeznaje, jego ojciec duchowny mu w tym pomaga, a przełożony i tak podejmuje decyzję nie biorąc tego wszystkiego pod rozwagę – powiedział Nuncjusz Apostolski.

Arcybiskup wzywał do budowania jedności w oparciu o najwyższy autorytet, którym jest Chrystusowy krzyż mający moc niszczenia wszelkich podziałów.

Reklama

- Musicie czerpać moc z Krzyża Chrystusowego, aby nie odreagowywać na podwładnych zła wyrządzonego ich słowami. Dzięki takiej postawie, jako przełożeni, będziecie budować jedność, łagodząc konflikty, i unikniecie niebezpieczeństwa konsolidacji swoistej jedności budowanej wokół wspólnego wroga - powiedział ks. Nuncjusz.

Zauważył, że „jedność buduje się horyzontalnie i wertykalnie”. - Chodzi o rozsądne planowanie, a nie budowanie chwały osoby przełożonego, jedność myśli i pracy, to także o odwagę dokończenia dzieła rozpoczętego przez poprzednika. Rozsądne planowanie w ciągłości i myśli i pracy służy jedności, a chwałę należy oddawać w Bogu – podkreślił abp Pennacchio. - Musicie być odpowiedzialnymi w miłości, wtedy nawet na urzędzie przełożonego nie stracicie przyjaciół - przypomniał Nuncjusz Apostolski. - Trzymajcie z papieżem mocno, bo jak nie wy, to kto? – pytał arcybiskup i dodawał, że „papież Franciszek jest zakonnikiem i postępuje często jak zakonnik, możecie go zrozumieć. Zakonnicy muszą trzymać z papieżem całym sercem, zwłaszcza w misji. Bądźcie zwornikiem jedności w Kościele”.

Reklama

Ważną częścią spotkania jest także wspólna modlitwa Liturgią Godzin oraz codzienna medytacja oparta na konferencjach poświęconych 300-leciu koronacji Obrazy Matki Bożej Częstochowskiej oraz 100-leciu śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, wielkiego kapucyńskiego spowiednika oraz założyciela kilkunastu zgromadzeń zakonnych. Jutro w drugim dniu obrad przełożeni poświęcą sprawom bieżącym oraz wyborom sekretarza generalnego i ekonoma Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Wybiorą także przedstawiciela zakonów męskich w Komisji Mieszanej Biskupi-Wyżsi Przełożeni Życia Konsekrowanego.

Tego dnia będzie także okazja do spotkania i dialogu z nowym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego bp Jackiem Kicińskim CMF, który zakończy dwudniowe spotkanie wspólną Eucharystią celebrowaną w jasnogórskiej kaplicy.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich swoimi początkami sięga 1947 r. Obchodzi więc w tym roku 70-lecie istnienia. W jej skład wchodzi 77 przełożonych, reprezentujących 64 instytuty życia konsekrowanego skupiające ok. 12 tys. zakonników, z których prawie 3,3 tys. pracuje w 91 krajach na całym świecie.

2017-05-16 17:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MŚP zaprasza na obchody Dnia Przedsiębiorcy na Jasnej Górze

21 czerwca br. po raz piąty obchodzony będzie w Polsce Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji na Jasnej Górze sprawowana będzie Msza Święta w intencji środowisk gospodarczych oraz przedsiębiorców. Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele rządu, ministerstw, posłowie, senatorowie oraz organizacje przedsiębiorców. Organizatorami wydarzenia są Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Dzień Przedsiębiorcy został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 r. Głosi ona, że „Uznając znaczenie działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Dzień ten przyczyni się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości.”. Pomysłodawcą wprowadzenia tego święta był Józef Bereżewski z Krajowej Izby Gospodarczej, a promotorem uchwały w Sejmie był m.in. ówczesny Poseł, a obecnie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch płci

2025-01-21 19:50

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL

Podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenie dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Rozporządzenie podpisane w poniedziałek przez Trumpa, będące jednym z kilkudziesięciu aktów prawnych, nosi tytuł "Obrona kobiet przed ekstremizmem ideologii gender i przywrócenie biologicznej prawdy w rządzie federalnym". Cofnięto w nim szereg zmian wprowadzonych przez poprzednią administrację, które liberalizowały zasady dotyczące określania płci w dokumentach państwowych.
CZYTAJ DALEJ

Media: era powszechnych nadużyć duchownych w amerykańskim Kościele dobiegła końca

2025-01-21 15:28

[ TEMATY ]

USA

nadużycia

duchowni

Adobe.Stock.pl

Nowy raport dotyczący zarzutów nadużyć wobec duchowieństwa katolickiego w USA rzuca światło na to, kiedy doszło do zdecydowanej większości nadużyć, wskazując, że istnieją dobre powody, by mieć nadzieję, iż liczba przypadków nadużyć drastycznie spada do tego stopnia, że stają się one coraz rzadsze.

Informuje o tym brytyjski tygodnik katolicki „Catholic Herald”, przywołując raport przygotowany przez Centre for Applied Research in the Apostolate (CARA). Został on opublikowany 15 stycznia i informuje m.in., że Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych poniósł koszty ponad 5 mld dolarów z powodu kryzysu nadużyć.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję