Reklama

Kościół

Ile rodzin, tyle sposobów

Sprzątanie, dekorowanie, rekolekcje, czas zadumy... Jak wyglądają adwentowe przygotowania w naszych domach?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwent dla każdego z nas jest szansą na zatrzymanie się i spojrzenie na codzienność z nieco innej perspektywy. Pomagają nam w tym różne duchowe propozycje, ale też świeckie zwyczaje wskazują, że ten czas jest szczególny. Nasze adwentowe przygotowania będą się od siebie różnić, w różnych miejscach inaczej postawimy akcenty, na co innego zwrócimy uwagę. Liczy się to, że te wszystkie czynności, refleksje i postanowienia przygotują nas do wyjątkowego spotkania. Adwentowe opowieści są na pewno świadectwem, ale mogą być też inspiracją.

Krucjata dla życia

Reklama

Elżbieta Banaszkiewicz: – Z dzieciństwa pamiętam poranne wstawanie, zimno, ciemno i drogę do kościoła, która wydawała mi się, jako dziecku, niemającą końca, ale też, zaraz po tym, blask świec i bijące od nich ciepło. Tak i dziś widzę ten czas. Pogoda raczej zła, plucha za oknem, problemy, choroba, ale na końcu tego trudu radość, zwycięstwo i nadzieja. Z domów rodzinnych wynieśliśmy z mężem praktykowanie Mszy św. roratnich. Gdy nasze dzieci były małe, okres poprzedzający czas Adwentu spędzaliśmy na przygotowaniach, tworząc dla nich piękne lampiony. To stwarzało okazję do rozmowy, dlaczego je robimy i po co idziemy z nimi do kościoła. Czym jest światło, które rozprasza mrok. One, jak ja kiedyś, też przeżywały w kościele ten zachwyt rozbłysku światła i kolorów, by później już bardziej świadomie przeżywać Adwent i oczekiwanie na narodzenie Dzieciątka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas Adwentu to czas oczekiwania na narodzenie Jezusa. Czas oczekiwania na Miłość i Nadzieję, które zwiastuje. Wieniec adwentowy i cztery świece na nim to czas porządkowania moich myśli i serca. Czas rekolekcji, rachunku sumienia i spowiedzi św. Od 2021 r. w czasie Adwentu modlę się w krucjacie Adwent dla Życia, organizowanej przez Rycerstwo Niepokalanej przy zielonogórskiej konkatedrze. Przesłanie krucjaty doskonale wpisuje się w Adwent. Niepokalana oczekiwała narodzenia Syna Bożego, a ja i wielu uczestników krucjaty modlimy się, aby zagrożone aborcją dzieci mogły się urodzić i stać się ukochanymi dziećmi swoich rodziców. Przez zadeklarowane i poświęcone pół godziny na modlitwę w okresie Adwentu pragniemy doprowadzić do zmiany serc matek, ojców i lekarzy. Modlę się o nawrócenie serc – najpierw swojego, ale też najbliższych tym dzieciom – i o miłość do poczętego życia.

Wartość duchowych przygotowań

Reklama

Marta Dudek: – Pamiętam, że odkąd byliśmy mali, zawsze chodziliśmy na Roraty do kościoła. W naszym domu to była i jest najważniejsza adwentowa tradycja. Teraz, kiedy już jestem dorosła, widzę, że Adwent nadal jest dla mnie czasem oczekiwania. Jest też czasem przygotowania do świąt, ale niekoniecznie od tej strony, żeby umyć okna i posprzątać. Widzę wartość tych duchowych przygotowań. Rok temu z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży nagrywaliśmy komentarze do Ewangelii na każdy dzień Adwentu. Dzięki temu udało mi się pełniej przygotować serce na Boże Narodzenie i bardziej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

W tym roku na pewno wybiorę się na dzień skupienia do Sióstr Opatrzności Bożej w Wielkiej Wsi. To będzie czas modlitwy połączonej z pracą. Ponieważ siostry prowadzą dom dla dziewczynek i kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, chcemy im pomóc w porządkach. Już wcześniej uczestniczyłam w takich dniach skupienia i wiem, że pomagają one dostrzec drugiego człowieka. Dodatkowo wezmę udział w adwentowych rekolekcjach dla członków zarządu KSM.

Rodzinnie staramy się rozmawiać w grudniu bardziej o takich duchowych sprawach, np. o niedzielnej Ewangelii. W moim domu co roku mamy wieniec adwentowy, zapalamy go razem i odliczamy czas. Wiem, że dla wielu osób to ważny znak, bo z KSM rozprowadzaliśmy takie wieńce i ludzie pytają, czy również w tym roku będą mogli je kupić.

Dwie strony medalu

Reklama

Aleksandra Runge: – Mieszkamy z mężem w Niemczech i tu naprawdę wyraźnie widać, że rozpoczyna się Adwent. Od tej zewnętrznej strony jest dużo tradycji, specjalnego jedzenia, ozdób. Charakterystyczne są np. grzane wino, a także ciasto, które nazywa się Christstollen – to taki rodzaj strucli posypanej cukrem pudrem, która swoim kształtem symbolizuje Dzieciątko Jezus zawinięte w pieluszki. Ludzie to jedzą w domach, przynoszą do pracy i częstują innych. Tutaj bardzo popularne są też jarmarki bożonarodzeniowe i czymś zupełnie zwyczajnym jest to, że wychodzimy sobie razem z innymi pracownikami podczas przerwy obiadowej i idziemy na taki jarmark. Nie jest to więc wyłącznie rodzinne wydarzenie. Bardzo lubiane są tutaj kalendarze adwentowe, mają one zwykle kształt domków, do których dorośli wkładają różne niespodzianki dla dzieci. Jeśli chodzi o wieńce adwentowe, kupuje się je masowo i niemal w każdym domu ustawia się taki, niezależnie od tego, czy mieszkają tam ludzie wierzący, czy nie. Niemieckie miejscowości są przez cały Adwent bardzo ustrojone, mocno akcentuje się ten czas przedświąteczny, ale po świętach bardzo szybko wszystko jest sprzątane i 6 stycznia już praktycznie nigdzie nie zobaczy się choinki. Moi znajomi dziwią się, kiedy mówię im, że w Polsce kolędy śpiewa się jeszcze przez cały styczeń.

Od strony zewnętrznej jest tego dużo, ale od strony duchowej jest wielka różnica między Niemcami a Polską. Nie ma czegoś takiego jak rekolekcje adwentowe w każdej parafii – jeśli będę chciała takie rekolekcje przeżyć, to będę musiała pojechać gdzieś dalej albo znaleźć coś w internecie. Ale z drugiej strony bardzo popularne jest podejmowanie adwentowych postanowień, a ten zwyczaj znam również z Polski.

Dla mnie Adwent zawsze był oczekiwaniem, takim odliczaniem dni przed czymś radosnym. Teraz, kiedy mieszkam daleko od rodzinnego domu, bardzo czekam na świąteczne spotkanie z bliskimi i szczególnie to sobie cenię.

Dzielenie się dobrem

Paulina Andrejczuk: – Każdego dnia staram się z moim tatą uczestniczyć w porannej Mszy św. i w czasie Adwentu od razu widać, że rozpoczyna się coś nowego, kiedy wchodzimy z lampionami. Od razu nastrajamy się na cały dzień. W domu stawiamy ogromny wieniec adwentowy i co niedzielę zapalamy kolejną świeczkę, a to pokazuje nam, że coraz bardziej zbliżamy się do świąt. Dla nas jest to też czas takich typowych przygotowań, jak sprzątanie, pieczenie pierniczków czy już później – przed samym Bożym Narodzeniem – całą rodziną wybieranie i ubieranie choinki. Ponieważ działam w oazie, mam już zaplanowane rekolekcje i dni skupienia czy konferencje on-line.

Dla mnie ważne jest też, żeby Adwent był czasem, w którym mogę pomóc innym, by też mogli przeżyć piękne święta. Razem ze Szkolnym Kołem Caritas co roku mamy u nas, w Rzepinie, takie akcje jak zbiórka żywności – zebrane produkty później pakujemy i przekazujemy mieszkańcom naszych okolic. W szkole organizujemy akcję „Mikołaj dla Afryki”, żeby pomóc misjom. Bo w Adwencie właśnie o to chodzi, żeby nieść innym radość i światło.

2024-11-26 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Adwent to czas powrotu do Chrystusa, który jest źródłem wszelkiej nadziei

Adwent to czas powrotu do Chrystusa, który daje nadzieję, że Bóg przemieni w dobro wszystko, co się wydarza, nawet te rzeczy, których nie rozumiemy i które są – podobnie jak pandemia – złe - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się Adwent - czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia oraz powtórne przyjście Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

O Górskiej Drodze Krzyżowej (GDK) na Podhalu: modlitwa towarzysząca wysiłkowi staje się owocniejsza

2025-04-11 08:11

[ TEMATY ]

Wielki Post

ekstremalna Droga Krzyżowa

EDK

Podhale

GDK

Ks. Marek Kordaszewski MIC_Zakopane - Głos z Cyrhli / Facebook

Jeśli podejmiemy trud pójścia razem z Chrystusem przez to życie, nie będzie łatwo, ale widoki, jakie będą nam towarzyszyć i przeżycia na tej drodze są niepowtarzalne - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Marek Kordaszewski MIC, organizator Górskiej Drogi Krzyżowej (GDK) na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) w Tatrach.

Marianin ks. Marek Kordaszewski z parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Cyrhli, wspominając początki GDK na jej terenie, wskazał, że „na początku było sceptycznie”, bo z pewnością „łatwiej jest uczestniczyć w drodze krzyżowej, będąc w kościele w ławce”. Przekonywał jednak, że „warto zaryzykować”. Tak trzy lata temu odbyła się pierwsza GDK na Wielki Kopieniec z udziałem ok. 20 osób. Z każdym rokiem przybywa pątników. W roku 2024 uczestniczyło 29, a w tym roku 2025 uczestniczyło 49 osób. „Każdy szedł indywidualnie, w tempie jakim chciał, miał tekst do rozważania lub wsłuchiwał się w audio, które były przekazane z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) ogólnopolskiej” - opowiedział ks. Marek.
CZYTAJ DALEJ

Senegal wzorem współistnienia religii

2025-04-11 18:55

[ TEMATY ]

religia

Senegal

Vatican News

Senegal

Senegal

W przesłaniu do uczestników sympozjum na temat dyplomacji religijnej, zorganizowanego przez Uniwersytet Szejka Anty Diopa w Dakarze, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi podjął temat roli religii w działaniach dyplomatycznych i pochwalił Senegal jako wzór pokojowego współistnienia religijnego.

Uniwersytet Szejka Anty Diopa w Dakarze zorganizował w dn. 7–8 kwietnia międzynarodowe sympozjum poświęcone tematyce dyplomacji religijnej. Celem wydarzenia było „opracowanie usystematyzowanej refleksji akademickiej i duchowej na temat roli religii w budowaniu pokoju i mediacji w konfliktach”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję