Inauguracja akcji w diecezji odbyła się 13 i 14 października w sali konferencyjno-widowiskowej Muza w Sosnowcu. Kolejny rok działań otworzył bp Grzegorz Kaszak, motywując młodych ludzi do działań na polu charytatywnym, ale i ekologicznym.
O nowych wymaganiach w czasach epidemii mówił ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas. – Podziwiam waszą odwagę, ale apeluje o rozwagę. Nasza pomoc musi być niesiona odpowiedzialnie, tylko tak będzie w pełni skuteczna – stwierdził ks. Folga. W dalszej części ks. Łukasz Gładki – wicedyrektor diecezjalnej Caritas, odpowiedzialny za rozwój i koordynację szkolnych kół – wprowadził zebranych w temat spotkania, dotyczący wyzwań tzw. ekologii integralnej, postulowanej przez papieża Franciszka w encyklice Laudato si’. Zauważył, że wyzwania związane z ochroną środowiska są niezwykle pilne, nie tylko dla organizacji międzynarodowych, lecz także dla każdego z nas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Gala inauguracyjna miała dwóch ciekawych gości. Pierwszy z nich to ks. Mirosław Tosza – założyciel wspólnoty życia z ubogimi „Betlejem” i Piotr Kijański, przedstawiciel Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, koordynator ds. funduszy pomocowych. Trzeba zaznaczyć, ze fundacja aktywnie współpracuje z diecezją sosnowiecką, zwłaszcza w dziedzinie promowania ekologii i nauczania papieża Franciszka. To m.in. dzięki niej uzyskano wsparcie finansowe dla projektu Młodzi Jałmużnicy w diecezji.
W diecezji działa 86 szkolnych kół Caritas, co daje ok. 1,5 tys. osób.
Konkretne wskazania przedstawił ks. Gładki. – Wiem, że czas jest trudny i nie napawa optymizmem. Wiem też, że pragniecie pomagać innym ludziom. Każdego dnia docierają do mnie informacje, że kolejne zespoły szkół, będące częścią wielkiej rodziny szkolnych kół Caritas, są poddawane zdalnemu bądź hybrydowemu nauczaniu. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, co przeżywacie. Częstokroć w swojej codziennej pracy narażacie zdrowie swoje i swoich rodzin. Dla nas jesteście bohaterami, wychodzącymi naprzeciw potrzebom świata z troską i miłością, które stanowią wasz jedyny kombinezon ochronny przed złośliwym patogenem – powiedział ks. Łukasz. Prosił też młodych ludzi, by nie zapominali kim są i jak wiele znaczą dla Pana Boga. – Każdy z was jest ważny i każdego Pan Bóg kocha. Starajcie się więc nieść światło Jego nadziei w biedę współczesnego świata. Rozsiewajcie wokół siebie ziarna nadziei na lepsze jutro. Tylko razem, choć na pozór osobno, jesteśmy w stanie przetrwać ten trudny czas. Dlatego zachęcam was wszystkich do modlitwy za siebie nawzajem. Niech każdy z nas, każdego dnia zanosi do Boga prośbę o zachowanie nas, naszych bliskich od skutków epidemii, odmawiając dziesiątek Różańca w tej intencji. Dzięki temu nikt z nas nigdy nie pozostanie osamotniony – motywował wolontariuszy ks. Gładki.
W naszej diecezji działa 86 szkolnych kół Caritas, zrzeszając ok. 1500 wolontariuszy. Koła gromadzą pod nadzorem opiekuna uczniów szkoły, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Opiekunem jest zazwyczaj nauczyciel zatrudniony w szkole. Szkolne koło Caritas może powstać w szkole każdego typu – podstawowej, średniej, w ośrodkach akademickich, a nawet przedszkolach. Prawną podstawą powstawania kół w placówkach oświatowych jest art. 56 Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r.