Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie 9 września bp Stefan Regmunt odznaczył diecezjan wyróżniających się szczególnym oddaniem i zaangażowaniem w życie Kościoła. W tym roku do grona zasłużonych dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dołączyli:

Eugeniusz Derlatka
urodzony 1 stycznia 1947 r. w Rozłogach; pochodzi z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie. Od powstania parafii zaangażowany w tworzenie jej struktur, przygotowanie dokumentacji budowy budynku duszpasterskiego, bezinteresownie poświęcający czas na budowie, współorganizator Mszy św. za ojczyznę, współorganizator ze śp. ks. Edwardem Koprem struktur duszpasterstwa świata pracy w ramach dekanatu, organizator pieszej pielgrzymki, współorganizator Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii, członek parafialnej rady duszpasterskiej. Organizator wielu akcji zbierania podpisów w obronie wartości wypływających z nauczania Kościoła i broniących interesu narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wanda Dzikowska
urodzona 2 sierpnia 1948 r. w Podlegórzu; pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze. Pani Wanda prowadzi wzorowe życie religijne i jest zaangażowana we wspólnocie parafialnej. Przez wiele lat pracowała na rzecz wspólnoty diecezjalnej.

Reklama

Wiesława Grabara
urodzona 14 sierpnia 1955 r. w Ługach; pochodzi z parafii św. Wawrzyńca w Ługach. Pani Wiesława od 25 lat zajmuje się kościołem parafialnym w Ługach. Bezpłatnie z wielkim zaangażowaniem sprawuje funkcje kościelne. Animuje modlitwę różańcową w październiku i nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście.
Należy do parafialnej rady ekonomicznej.
Jest członkiem PZC.

Grażyna Izydorczyk
urodzona 6 września 1961 r. w Kożuchowie; mieszka w Zamysłowie, w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Zamysłowie obsługiwanej przez parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Od blisko 20 lat pani Grażyna opiekuje się kościołem w Zamysłowie. Dba o jego wygląd i czystość. Jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

Irena Jurkowska
urodzona 29 września 1964 r. w Głogowie; pochodzi z parafii św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Od 10 lat opiekuje się kościołem w Jakubowie. Należy do grona osób przygotowujących uroczystości w sanktuarium, zajmując się dekoracjami świątyni. Należy do rady parafialnej, a także Stowarzyszenia Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Daje świadectwo swoim życiem małżeńskim, rodzinnym, społecznym i religijnym.

Witold Waldemar Kasner
urodzony 25 października 1949 r. w Zielonej Górze; pochodzi z Zielonej Góry, z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prowadzi wzorowe życie religijne i jest zaangażowany w parafię. Pracuje z oddaniem na rzecz wspólnoty diecezjalnej.

Reklama

Wanda Kędziora
urodzona 21 listopada 1937 r. w Garzynie; pochodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Przez wiele lat najpierw opiekowała się kaplicą jako kościelna, a po odbudowie kościoła wciąż sumiennie się nim opiekuje. Jest osobą oddaną Kościołowi, codziennie uczestniczy w Mszy św. Jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

Ludwik Kubiak
urodził się 27 kwietnia 1937 r. w Gorzeniu; pochodzi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku. W 1985 r. po decyzji o utworzeniu nowej parafii w Bobowicku pan Kubiak był bardzo oddany i z dużym zaangażowaniem pracował na rzecz wspólnoty parafialnej. Do chwili obecnej udziela się przy parafii i szczególnie zajmuje się pracami gospodarczymi. Aktywnie uczestniczy w parafialnych i diecezjalnych wydarzeniach religijnych.

Henryk Nowak
urodził się 6 stycznia 1948 r. w miejscowości Kotowo w Wielkopolsce; pochodzi z Bobowicka, z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Mieszka w Żółwinie. Jest ministrantem od 60 lat. Czynnie zaangażowany w życie Kościoła w Bobowicku i Żółwinie. Od 2004 r., od kiedy rozpoczęto budowę świątyni w Żółwinie, z wielkim zaangażowaniem włączył się w to dzieło.

S. Barbara Czerwik SJK
urodzona 20 maja 1964 r. w Wodzisławiu; pracuje obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Od 1991 r. służy ofiarnie wspólnocie seminaryjnej, pracując w kuchni. Przykład poświęcenia i zaangażowania dla dobra drugiego człowieka.

Reklama

Władysław Skręty
urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Brodach k. Nowego Tomyśla; pochodzi z Krosna Odrzańskiego, z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Wieloletni chórzysta i dyrygent chóru przy parafii pw. św. Jadwigi w Krośnie Odrzańskim. Praca pana Władysława jest społeczna. Jest człowiekiem o uznanym autorytecie jako nauczyciel, pedagog i społecznik.

Teresa Sokulska
urodziła się 7 lutego 1971 r. w Górkach Noteckich; pochodzi z Górek Noteckich, z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Od 20 lat prowadzi scholę parafialną, w której przez te lata było zaangażowanych ok. 90 osób. Bardzo zaangażowana w życie Kościoła. Uczestniczka licznych pielgrzymek i warsztatów muzycznych.

Janina Szkudlarek
urodzona 4 czerwca 1942 r. w Załawie; pochodzi ze Szlichtyngowej, z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Od wielu lat bezinteresownie opiekowała się najpierw kaplicą, a później kościołem. Jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Polish Orphans Charity otrzymała tegoroczną nagrodę Viventi Caritate

[ TEMATY ]

nagroda

Radom

Fundacja Polish Orphans Charity, która przyznaje stypendia uzdolnionej artystycznie młodzieży i dzieciom, otrzymała tegoroczną nagrodę Viventi Caritate - Żyjącemu Miłością. Uroczystość odbyła się 18 października wieczorem po mszy świętej w radomskiej katedrze. Tego dnia wspominano również biskupa Jana Chrapka, w dniu 18. rocznicy jego tragicznej śmierci.

Wyróżnieniem Viventi Caritate honorowane są osoby, ruchy, instytucje, które są aktywne charytatywnie, społecznie, czy kulturalnie i w ten sposób wypełniają ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem. Wielokrotnie mówił o tym w czasie posługi duszpasterskiej bp Chrapek. Dlatego też nagrodę otrzymują osoby i instytucje, które - zdaniem kapituły - kierują się na wzór bp. Jana pasją wiary i wynikającą z niej chęcią służenia bliźnim.
CZYTAJ DALEJ

Miesiąc maryjny w Watykanie. Statua Maryi Róży Mistycznej trafiła do Ogrodów Watykańskich

2025-05-01 09:36

[ TEMATY ]

Watykan

o. Marek Krupa

Statua Maryi Róży Mistycznej

Statua Maryi Róży Mistycznej

W mieście Montechiari, niedaleko Brescii podczas dwóch cykli objawień w latach 40. i 60. Matka Boża objawiała się prostej kobiecie, Pierinie Gilli, przedstawiając się jako „Maryja Mistyczna Róża i Matka Kościoła”. Ukazała się w białych szatach z trzema różami na piersi symbolizującymi: modlitwę, ofiarę i pokutę, szczególnie za dusze konsekrowane w celu naprawienia ich grzechów. Chodzi o dusze zakonne, które zdradziły swoje powołanie; za naprawienie grzechu śmiertelnego tych dusz; za naprawienie zdrady księży, którzy czynią się niegodnymi swojej świętej posługi.

Drugi cykl objawień dotyczył obietnicy uzdrowień i łask związanych z już istniejącym źródłem w okolicy Fontanelle, które Madonna Mistyczna Róża pobłogosławiła w Niedzielę Białą (in albis) 1966 r.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję