Reklama

Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę

Niedziela Ogólnopolska 29/2015, str. 12-13

Zdjęcia: B. M. Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzina Radia Maryja co roku stanowi największą pielgrzymkę przybywającą na Jasną Górę. Tym razem w dniach 11-12 lipca została ona zorganizowana po raz 24. Pielgrzymi, którzy przybyli z całej Polski i z zagranicy, podjęli szczególną modlitwę za Ojczyznę. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”.

Rodzina najważniejszym bastionem

W pierwszym dniu pielgrzymki podczas Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Powiedział m.in.: – Dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest rodzina. Odwołał się do myśli kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że trzeba programować przyszłość naszej Ojczyzny nie przez trumny, ale przez stworzenie rodzinie takich warunków, aby ojciec i matka mogli spełniać najszczytniejszy mandat narodowy, jakim jest zabezpieczenie narodowi nowego, idącego pokolenia. Zwrócił uwagę na absurdalne prawa, które są wyrazem bezprawia, kiedy np. usiłuje się osłabiać rodzinę przez porównywanie do niej nienaturalnych związków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłość, sprawiedliwość, prawda

Reklama

Bp Dydycz zastanawiał się, jak to jest w naszej Ojczyźnie z miłością, sprawiedliwością i prawdą. – Wydaje się, że przybywa kłamstw – mówił – a co najgorsze, że ma to miejsce nawet w najwyższych sferach rządowych. Zresztą czy trzeba przypominać, jak wygląda nasza sprawiedliwość? Niestety, daje o sobie znać duch Dostojewskiego. W jednym z jego dzieł jest scena, która rozgrywa się w restauracji. Z tymi restauracjami ciągle coś jest – nomen omen. Jak widzimy, te dziwne spotkania mają swoje „odnogi” do przyszłości i teraźniejszości. Otóż przy stoliku znajdowało się dwóch mężczyzn – niestety przy kieliszkach. Jeden z nich straszliwie przeklinał swojego znajomego. Wygrażał mu, złorzeczył. W pewnym momencie włączył się towarzysz jego picia, chcąc okazać współczucie swemu znajomemu, w słowach: „Musiał ci tamten człowiek wyrządzić straszną krzywdę, skoro tak na niego narzekasz”. I tu zaskoczenie: przeklinający tak mocno jakby lekko otrzeźwiał i odpowiedział: „Ależ nie, to ja jemu wyrządziłem wielkie świństwo i od tej chwili tak go znienawidziłem”. Czyż to nie tłumaczy nam nienawiści do Kościoła, do tego wszystkiego, co dobre i sprawiedliwe?

Hierarcha zaapelował do dziennikarzy i publicystów: – Zerwijcie na zawsze łącza, które sprawiają, że wciąż w naszym życiu środki społecznego przekazu kojarzą się z zakłamaniem i różnymi manipulacjami. Zachęcał, aby sięgać do „Niedzieli” i innych czasopism katolickich. – Od strony technicznej są być może skromniejsze, ale wewnętrznie czyste, bo nie idzie za nimi i z nimi krzywda ludzka. Wzywał zgromadzonych: – Bądźcie tymi, którzy sprawią, że nasze media będą nam się kojarzyły z rzeczywistą troską o uczciwe informacje, o szczerą służbę człowiekowi, o autentyczną miłość Ojczyzny, która dla sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego była i jest po Panu Bogu miłością największą.

Modlitwą i postem ratować Ojczyznę

Reklama

– Jeśli chcemy coś zmienić w naszym narodzie, trzeba najpierw to wymodlić – podkreślał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w homilii wygłoszonej w drugim dniu pielgrzymki w niedzielę 12 lipca. Nawiązując do słów prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”, zaznaczył, że „kochanie Polski ponad wszystko, po Bogu, to bardzo trudny, ale realny i dzisiaj program”. – Miał rację Prymas Tysiąclecia, kiedy nauczał: mądrość ludzka wymaga, żeby wobec przeszłości stawać zawsze z głęboką pokorą i szacunkiem. Trzeba ukochać każdy fragment dziejów ojczystych, najpierw je poznać, wydobywać z nich przede wszystkim to, co urodziło się z prawdy, z miłości i sprawiedliwości. Tylko to bowiem tworzy prawdziwe dzieje narodu, przechodzi do przeszłości, jest błogosławieństwem, radością, pokarmem, chlebem dla narodu idącego w przyszłość, jest umocnieniem – mówił kaznodzieja. Podkreślił, że naród mający ambicję, by trwać, musi posilać się nie błędami, upadkami i grzechami przeszłości, ale zdrowymi i żywymi mocami życia narodowego i katolickiego.

Zbrodnicza ustawa

Reklama

– Dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest rodzina – przypomniał abp Dzięga i zauważył, że „kto jest przyjacielem narodu, umacnia rodzinę, kto jest wrogiem narodu, niszczy rodzinę na wszystkie sposoby”. Wśród licznych problemów polskich rodzin metropolita szczecińsko-kamieński wymienił podpisaną przez prezydenta Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz niekorzystne procedury, na skutek których rodzice tracą prawo do wychowywania swoich dzieci. Za zbrodniczą uznał także przeforsowaną przez obecną koalicję rządzącą ustawę o in vitro. – Przychodzimy dzisiaj z bólem dotyczącym ostatnich dni, niemal ostatnich godzin. Tyle głosów rozsądku wypowiedziano bowiem na temat in vitro. Dlaczego głusi pozostaliście wy, którzy tę ustawę wprowadzacie do polskiego systemu prawa i do polskiego życia? Dlaczego głusi jesteście na głos rozumu, na argumenty racjonalne, kto was ogłuszył? – pytał kaznodzieja i wołał: – Jak można napisać w ustawie, że dziecko poczęte i żyjące jest zlepkiem komórek? To boli, dziwi i zaskakuje. Gdybyście przygotowali tę ustawę jako nawet niegodziwą – byłaby ona kwestią sumienia dla ludzi wiary. Wy przygotowaliście jednak ustawę zbrodniczą, bo odmawia się w niej człowieczeństwa żyjącemu i poczętemu człowiekowi. Wy przygotowaliście ją zbrodniczo, bo można ludzi bezkarnie zabijać tylko dlatego, że jakiemuś profesorowi w laboratorium dziecko się nie udało, jest chore czy źle się rozwija. To jest czysta eugenika, to jest zbrodnia!

Zwróciwszy się w szczególny sposób do osób, których życie poczęło się na skutek wykorzystania procedury in vitro, abp Dzięga podkreślił: – Drodzy siostry i bracia, wam chcemy powiedzieć, że was kochamy, że was niesiemy w sercu. Jesteśmy razem z wami, bo wy nie jesteście niczemu winni. Wy jesteście darem Bożej miłości dla świata, choć ten dar został przez dorosłych wymuszony gwałtem na naturze. Odetchnijcie głębiej i swobodniej. Jesteście Bożymi dziećmi – mówił.

Odpust zupełny

Uroczystą Sumę, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych, celebrowało kilkunastu biskupów. Ojciec Święty Franciszek specjalnie na tę pielgrzymkę udzielił wszystkim jej uczestnikom – po spełnieniu podstawowych warunków – odpustu zupełnego. Na pielgrzymkę przybyli także parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i europosłowie, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pielgrzymi wysłuchali koncertu patriotycznego Lecha Makowieckiego i Bożeny Makowieckiej. Wystąpili także warszawscy artyści: Barbara Dobrzyńska i Jerzy Zelnik, Dariusz Kowalski, Halina Łabonarska. Kilka pieśni wykonał polski tenor Bogusław Morka. Dwudniowe spotkanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.

2015-07-14 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barbarzyństwo obok wiary. Czy arcybiskup Gądecki ma rację?

2025-01-11 19:03

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Jednym tchem przeczytałam książkową nowość pt. „O życiu, powołaniu, wierze i Kościele” stanowiącą wywiady z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przeprowadzone przez ks. prof. Leszka Gęsiaka. Mocno zapadło mi w pamięć stwierdzenie wieloletniego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, że największym problemem współczesności jest „kultura odarta z odniesienia do Boga”, która w dodatku szybko się rozprzestrzenia i pozbawia nas duchowego dziedzictwa i bogactwa. „Ślepe włączenie się w ten nurt rodzi wielkie wynaturzenia i buduje taki model Polski, który ostateczne zniszczy naszą przyszłość, ponieważ stworzenie bez Stwórcy zanika”. Mocne to słowa, smutna konstatacja.

Dobrze pamiętam, jak Ksiądz Arcybiskup zwracał uwagę na ten problem także podczas wieloletnich spotkań Zespołu ds. mediów, podkreślał, że kiedy człowiek zapomni o Bogu i żyje tak, jakby Go nie było, to szybko zaczyna postrzegać świat jako odwieczną i bezcelową grę materii. Nie ma wtedy przesłanek ku temu, by życie ludzkie mogło mieć w takim świecie jakiś cel ostateczny. Jeśli media taki obraz świata propagują, to przyczyniają się do propagowania antychrześcijańskiej wizji świata i człowieka. Przypominam sobie również, jak abp. Gądecki podkreślał, że nie można wykreślić rzeczywistości Boga i oczekiwać, że wszystko pozostanie dalej po staremu. Znamienne, że takie słowa również padają na łamach wywiadu-rzeki. Widać, że jest to wyraźna troska rozmówcy księdza Gęsiaka.
CZYTAJ DALEJ

Al-Maghtas znaczy Miejsce Chrztu

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 60-61

[ TEMATY ]

chrzest

Jordan

Chrzest Pański

Betania

Margita Kotas/Niedziela

Miejsce chrztu Jezusa

Miejsce chrztu Jezusa

Betania za Jordanem, zgodnie z Biblią miejsce działalności Jana Chrzciciela, która rozkwitła w północnej Jordanii – zielonym ogrodzie pustynnego Królestwa Haszymidzkiego, przyciąga pielgrzymów z całego świata.

Choć w Ewangelii nie ma jednoznacznej wskazówki, która pozwalałaby dokładnie określić miejsce, gdzie prorok Jan ochrzcił Jezusa – na jej kartach pada jedynie lakoniczne: „Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (J 1, 28) – to właśnie tu się je lokuje.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Postacie bohaterów nadal nie wróciły na wystawę stałą Muzeum II WŚ. Protestujący mówią o skandalu

2025-01-11 19:13

[ TEMATY ]

Muzeum II WŚ w Gdańsku

Karol Porwich/Niedziela

Postacie polskich bohaterów nadal nie wróciły na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ich miejsce zajęły między innymi rosyjskie ofiary wojny. Przed budynkiem zbierają się protestujący i mówią o skandalu - informuje Radio Maryja i TV Trwam.

– Zostali zamordowani, wyszydzeni i usunięci – mówi mieszkanka Gdańska, Gabriela Hanko-Lipińska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję