W Kazimierzu Biskupim odbył się jubileusz 300-lecia Bractwa świętych Pięciu Męczenników. Z tej okazji Jego Świątobliwość Franciszek, obecny papież, przesłał z tej okazji Apostolskie Błogosławieństwo dla Bractwa i jego sympatyków oraz duchowych opiekunów – Księży Misjonarzy Świętej Rodziny.
Postacie tych piastowskich misjonarzy należą do głównego pocztu najstarszych katolickich świętych, którzy zginęli na polskiej ziemi. Inicjator misji chrystianizacji, św. Brunon z Kwerfurtu, dotarł na te tereny dopiero dwa lata po męczeńskiej śmierci Braci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystości odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury, i w pobernardyńskim klasztorze, który obecnie jest siedzibą zakonu Misjonarzy Świętej Rodziny. Księża przejęli zakon w 1920 r., który po powstaniu styczniowym był zrujnowany, a bernardyni, którzy wcześniej w nim mieszkali zginęli za pomaganie powstańcom. Po wojnie reaktywowali Bractwo i od tej pory Kazimierz „żyje” Pięcioma Braćmi Męczennikami. W 2000 r. ks. Waldemar Murach wraz z Pierwszym Starszym Bractwa, Waldemarem Dyriańskim napisali statut, który jest oparty na prawie kanonicznym, a Bractwo działa przy biskupie włocławskim.
Jako prelegenci wystąpili: ks. prof. Waldemar Pałęcki MSF, warszawski archeolog Antoni Smoliński i Sczepan Mrówczyński, prezes Bractwa. Poruszono temat działalności bractw religijnych i ich roli w Kościele, misję św. Brunona z Kwerfurtu. W foyer GOK-u, można było obejrzeć wystawę malarską, zatytułowaną „Piastowskie Pejzaże”, której autorem był łódzki artysta i dziennikarz, Grzegorz B. Bednarek. Plansze przedstawiały m.in. kazimierską farę p.w. św. Marcina, dzieła literackie św. Brunona, archikolegiatę w Tumie pod Łęczycą i klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu. Bractwo nadało członkom i kilkunastu gościom, pamiątkowe medale. Na te okazje wydana została książka „Miejsca brunonowe w Polsce”, autorstwa Szczepana Mrówczyńskiego, Grzegorza B. Bednarka, Antoniego Smolińskiego i dr Zbigniewa Lechowicza z łódzkiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W niedzielne przedpołudnie, uroczystą Mszę św. celebrował ks. bp. Krzysztof
Wętkowski, biskup włocławski. Uroczystości towarzyszył chór połączony z czterech
okolicznych chórów kościelnych, który odśpiewał religijną pieśń „Te Deum”,
towarzyszącą często takim wydarzeniom. Szczególnej świętości nadają temu miejscu
znajdujące się w kościele klasztornym oryginalne, tysiącletnie relikwie Braci
Męczenników, umieszczone w jednej z naw, a odzyskane przed pięciuset laty z Czech
przez biskupa poznańskiego, Jana Lubrańskiego.