Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięć

Tablice pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

WARSZAWA W Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP w Warszawie poświęcona zostanie tablica upamiętniająca ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Przy tablicy znajduje się przeszklona urna z ziemią z miejsca katastrofy. W uroczystej Mszy św. wezmą udział generałowie, którzy tego dnia odbiorą z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych nominacje generalskie.
Tablicę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Ziemię z miejsca katastrofy przywiózł do Polski proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Smoleńsku o. Ptolemeusz Kuczmik. Po lewej stronie urny znajduje się napis: „Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010”, po prawej: „Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej”. Autorem projektu jest rzeźbiarz Marek Moderau.

Reklama

KRAKÓW „Corpora dormiunt, vigilant animae” - ciała śpią, dusze czuwają - takie słowa pojawią się na tablicy w krypcie na Wawelu, gdzie spoczywają Maria i Lech Kaczyńscy. Pod nimi znajdzie się zdanie: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010”. Resztę miejsca zajmą nazwiska wszystkich ofiar wypadku. Taki sam napis, który pojawi się na tablicy, widnieje na baldachimie nad wyjściem z grobów królewskich w katedrze na Wawelu. Projekt tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej opracowała Marta Witosławska, autorka projektu sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich. Krakowska tablica będzie gotowa w połowie sierpnia, a jej uroczyste odsłonięcie nastąpi prawdopodobnie w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Radom

Pamięć o ks. Kotlarzu

Związkowcy z „Solidarności” mają nadzieję na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza - legendarnego kapelana robotników radomskiego Czerwca ´76 r. Najbliższa rodzina ks. Romana Kotlarza oraz związkowcy z „Solidarności” i wierni mają nadzieję na rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Wspomniał o tym podczas obchodów radomskiego Czerwca´76 również biskup radomski Henryk Tomasik.
Ks. Roman Kotlarz (1928-76) do dziś jest w pamięci radomian symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. 25 czerwca 1976 r. znalazł się - jak sam pisał - „świadomie i dobrowolnie” w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po wydarzeniach Czerwca’76 ks. Kotlarz w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi modlił się w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”.

Radzymin

90. rocznica Cudu nad Wisłą

W 2010 r. mija 90 lat od Bitwy Warszawskiej. Bogate obchody zaplanowały władze Radzymina i tamtejsza parafia pw. Przemienienia Pańskiego. Honorowy patronat objął abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. 7 sierpnia w Radzyminie rozpoczął się program rozrywkowo-kulturalno-sportowy towarzyszący obchodom rocznicy Cudu nad Wisłą. Przygotowano przesłuchania do VIII Mazowieckiego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej oraz VII Krajowego Konkursu Zespołów Rodzinnych Muzyki Myśliwskiej. Dzień później w Kolegiacie Radzymińskiej odprawiona zostanie Msza św. Hubertowska. 13 sierpnia w Kolegiacie Radzymińskiej odbędzie się Koncert Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Cracovia” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa filatelistyczna. 15 sierpnia odbędą się XX Jubileuszowe Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą”. Zawody rozpocznie start 5000 gołębi pocztowych ze stadionu RKS „Mazur”. W Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie przygotowano program artystyczny dla dzieci pt. „Legionowe abecadło”, podczas którego zaprezentowane zostaną wojskowe piosenki, konkursy oraz zabawy i gry.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Świętość nie jest przywilejem wybranych. Nie jest wyjątkowym darem Bożym. Jest natomiast naszym powołaniem i obowiązkiem.

Krótko

W śledztwie dotyczącym katastrofy w Smoleńsku możliwe jest postawienie „określonym osobom zarzutów” dotyczących organizacji prezydenckiej wizyty. Poinformował o tym prokurator generalny Andrzej Seremet.

Berliński adwokat, pełnomocnik m.in. syna Anny Walentynowicz, złożył u prokuratora generalnego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. Stefan Hambura zarzuca dwóm politykom, że działali na szkodę Rzeczypospolitej, oddając zupełnie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej w ręce Rosjan.

Polskim biegłym udało się odczytać kolejne słowa z zapisu czarnych skrzynek z rozbitego 10 kwietnia br. tupolewa. Zdaniem prokuratora generalnego, niektóre mają istotne znaczenie dla toczącego się śledztwa. Pełna opinia biegłych ma być znana na początku października.

W sygnałach napływających z gospodarki nie wszystko wygląda tak dobrze. Owszem, notujemy wzrost produkcji, ale nie przekłada się to specjalnie na wzrost zatrudnienia i pensji. Analitycy nie przewidują również, aby w tych działach sytuacja uległa poprawie.

Rząd najpierw testował reakcję społeczeństwa na podwyższenie podatków, a potem zapowiedział podniesienie podatku VAT o 1 punkt procentowy.

Sąd Najwyższy oddalił wniosek Krzysztofa Kwiatkowskiego o kasację prawomocnego wyroku sądu, który z powodu przedawnienia umorzył sprawę b. zomowca Ireneusza K., oskarżonego o śmiertelne pobicie w 1983 r. Grzegorza Przemyka. Kwiatkowski chciał, by umorzenie uchylono, a sprawa wróciła do sądu II instancji.

Katarzyna Sobczyk - polska piosenkarka, popularna w okresie bigbitu, znana m.in. z piosenek: „Mały książę”, „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Nie bądź taki szybki Bill” - zmarła 28 lipca w warszawskim Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa. Miała 65 lat. W latach 1964-72 występowała z zespołem „Czerwono-Czarni”, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem „Wiatraki”. W latach 1979-2008 przebywała w Stanach Zjednoczonych.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Krzyżmo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Wielki Wtorek. Wieczór. Pomieszczenie gospodarcze przy katedrze na Wawelu. To tu trwają ostatnie prace nad przygotowaniem olejów na tegoroczną Mszę Krzyżma Świętego. Zostało już tylko kilka dni. Siostra Cecylia bierze udział w tym procesie po raz 13. Ks. Łukasz po raz 3. Prace nad krzyżmem ruszają już zimą. Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie potrzebnych składników. Tegoroczny olej został przywieziony z północnych Włoch. Na wzgórze wawelskie dotarł w lutym.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia. Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka. Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
CZYTAJ DALEJ

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Jan Paweł II – papież rodziny”

2025-04-18 15:55

[ TEMATY ]

KUL

konferencja

Lublin

św. Jan Paweł II

mat. prasowy

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Jan Paweł II – papież rodziny” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach IX Kongresu Ruchu Europa Christi „Przyszłość Europy”, Lublin, KUL, 24 kwietnia 2025 r.

Dnia 24 kwietnia 2025 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (sala CTW-02) odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Jan Paweł II – papież rodziny” w ramach IX Kongresu Ruchu Europa Christi „Przyszłość Europy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję