II Parafialny Festyn Rodzinny, który został zorganizowany przez Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku zgromadził rekordowe tłumy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - link poniżej.
Wspólnotowe świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą o godz. 11:30. Pogoda dopisywała i zachęcała do spędzenia wolnego czasu właśnie na rodzinnym festynie. Piknik zgromadził nie tylko miejscowych, ale z gościnności organizatorów skorzystali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Każdy znalazł coś dla siebie. Sporych emocji dostarczyło losowanie atrakcyjnych nagród ufundowanych przez życzliwych sponsorów dla osób, które podczas trwania imprezy nabyły cegiełki. Szczęściarze z imprezy odjechali rowerem.
Pomysłodawcą i organizatorem festynu był wiceprzeor ks. Paweł Greń CRL, który swoją otwartością potrafił zjednać tłumy. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się: Biskup Pomocniczy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej bp Adrian Put, Europoseł Elżbieta Rafalska, Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Zofia Dajczak, Wicestarosta Paweł Antczak.
Reklama
W programie festynu było wiele atrakcji w tym m.in. pokazy strażackie, zamki dmuchane, koncerty, tańce, animacje i konkursy. Było dużo gier, zabaw i konkursów dla dzieci i rodziców. Organizatorzy zadbali również o coś dla ciała. Pieczone kiełbaski, zupa grochowa, domowe ciasta, wata cukrowa, kawa, herbata – to tylko niewielka część przygotowanego menu. Wielu parafian dostarczyło ciasto i inne specjały.
Ci, którzy postanowili przyjść, na pewno się nie zawiedli. Tuż po otwarciu rozpoczęły się występy artystyczne. Przed licznie zebraną publicznością występowali przedszkolacy oraz uczniowie, śpiewali również seniorzy.
Reklama
Ponadto dla najmłodszych przygotowano miejsce do malowania obrazów. Były też pyszne placki, by osłodzić sobie nieco popołudnie. O część edukacyjną festynu zadbali ratownicy ze Szpitala Powiatowego w Drezdenku, którzy uczyli pierwszej pomocy, między innymi masażu serca z wykorzystaniem specjalnych fantomów oraz defibrylatora AED. Wszyscy chętni mogli zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje OSP Drezdenko. Ponownie do udziału w festynie włączyła się policja, która wszystkim chętnym prezentowała samochody służbowe. Niebywałą atrakcją był towarzyszący policjantom, specjalnie wyszkolony pies. Wśród licznych stoisk znalazły się stanowiska: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która informowała o zagrożeniach i rozwiązywaniu problemów związanych z różnego rodzaju uzależnieniami, a także Starostwa Powiatowego w Strzelcach Krajeńskich, Nadleśnictwa Karwin oraz Smolarz, PGNiG, Rehakompleks medical&sport, Ahoj Przygodo. Wśród organizatorów nie mogło zabraknąć licznych grup parafialnych, skupionych wokół kościoła. Obecna była m.in. Liturgiczna Służba Ołtarza, ministranci, Caritas, Apostolat Maryjny. Parafianie na festyn dostarczyli ogromną liczbę wartościowych przedmiotów, sponsorzy także nie zawiedli, przekazując ciekawe i cenne dary na loterię.
- W przygotowanie festynu włączyli się wszyscy chętni, również spoza parafii. Gospodynie upiekły domowe ciasta, kucharki ze Szkoły Podstawowej nr 1 ugotowały grochówkę. Były również interesujące fanty na loterii, m.in. vouchery na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, badania profilaktyczne, do kwiaciarni i wiele, wiele innych. Wielu ludzi przychodziło i pytało, czy mogą się przyłączyć. To najpiękniejszy znak budowania wspólnoty. Trzeba przyznać, że to była wspaniała rodzinna zabawa. Cieszę się, że przybyło tu tak wiele osób. Radość dzieci i ich uśmiech są nieocenione. – powiedział ks. Paweł Greń, organizator i pomysłodawca festynu.
Z każdą godziną na plac parafialny przybywało coraz więcej ludzi. Zabawa była znakomita. Harcerze zadbali o wspólne zabawy z najmłodszymi, przygotowali stanowiska z grami sprawnościowymi dla wszystkich chętnych.
Całość była bardzo udana i zintegrowała lokalną społeczność. Festyn Parafialny w Drezdenku to impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń parafialnych. To nie tylko integracja w parafii i gminie, dobra zabawa, a przede wszystkim zwrócenie oczu uczestników na Kościół, który jest otwarty dla wszystkich.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.
W środę, 7 maja ma rozpocząć się konklawe, by wybrać następcę papieża Franciszka. Zasady przeprowadzenia wyborów określa wydana w 1996 roku przez papieża Jana Pawła II Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis. Zakłada ona m.in. zachowanie tajmenicy konklawe. Jedyną osobą, która może uchylić kulisów wyborów, jest sam papież, co Franciszek zrobił w swojej autobiografii pt. "Nadzieja".
„Wszystko ma swój czas” - napisał o. Tomasz Maniura OMI, ogłaszając zakończenie swojej siedemnastoletniej posługi w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku oraz Duszpasterza Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. O swojej decyzji zakonnik poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jak podkreślił w opublikowanym wpisie, czas jego zaangażowania w dzieło NINIWY i Festiwalu Życia był „piękny i intensywny”, ale nadszedł moment, by „złapać dystans i bardziej zająć się sobą i swoim życiem duchowym”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.