Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Ksiądz zamordowany przez mafię będzie beatyfikowany?

Na krótko przed szesnastą rocznicą śmierci ks. Giuseppe Diany, zamordowanego przez neapolitańską mafię kamorrę 19 marca 1994 r., emerytowany ordynariusz Caserty w pobliżu Neapolu, bp Raffaele Nogaro, wystąpił z propozycją jego beatyfikacji jako męczennika.
- Uznając przykład życia męczenników nazizmu, komunizmu i cesarstwa rzymskiego, Kościół uznaje ich wielkość, ponieważ potrafili oprzeć się złu, aż po zwycięstwo nad nim przez ofiarę z własnego życia” - powiedział włoski biskup, przypominając, że złem, z którym walczył ks. Diana, było zło natury ludzkiej, egoizm, który w mafii posuwa się do ostatecznych granic. - Ks. Diana jest czystą duszą naszego Kościoła południa, dlatego więc nadszedł moment ogłoszenia go błogosławionym, walecznym, sprawiedliwym. - Tak jak Chrystus, zapłacił osobiście aż po ofiarę z własnego życia za braci - dodał bp Nogaro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentarz

Ceremoniarz papieski o liturgii

Reklama

Ks. Guido Marini, papieski ceremoniarz, powiedział, że do stylu obecnego Papieża bardziej należy proponowanie niż narzucanie czegokolwiek. Jednakże, jeśli Ojciec Święty coś proponuje, to nie jest to jedynie przejaw osobistych preferencji, lecz wskazywanie kierunku całemu Kościołowi. Odniósł się w ten sposób do pewnych innowacji w liturgii papieskiej, jak ustawienie wielkiego krucyfiksu pośrodku ołtarza, udzielanie Komunii na klęcząco i do ust, a także sprawowanie Eucharystii tyłem do ludzi w zabytkowych kościołach i kaplicach.
Zdaniem papieskiego ceremoniarza, gwałtowne reformy nie są dzisiaj po prostu możliwe, ze względu na czasy i realia, w jakich żyjemy. Papież obiera zatem drogę przykładu, licząc, że to, co proponuje, zostanie rozważone i przyjęte, przeniknie do mentalności Kościoła, będzie kształtowało jego atmosferę.
Odnosząc się z kolei do motu proprio „Summorum Pontificum”, którym Benedykt XVI przywrócił możliwość swobodnego sprawowania tzw. Mszy trydenckiej, ks. Marini przypomniał, że posoborowa i przedsoborowa forma liturgii mogą się nawzajem ubogacać. „I dlatego tak ważne jest, aby ich bezkonfliktowe współistnienie weszło do codziennego życia Kościoła” - podkreślił mistrz papieskich ceremonii liturgicznych w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika.

Ludzie

Senator Marcello Pera

Niedawne ataki na Benedykta XVI senator Marcello Pera uważa za kolejny etap wojny laicyzmu z chrześcijaństwem. Swoją opinię wyraził w liście do redakcji „Corriere della Sera”. Były przewodniczący włoskiego senatu, który kilka lat temu wydał wspólnie z obecnym Papieżem książkę o kryzysie wartości na Zachodzie, pisze w liście: „Benedykt XVI stał się niezwyciężony dzięki swemu wizerunkowi, swojemu spokojowi, swojej kryształowości, zdecydowaniu i doktrynie. Wystarczy jego skromny uśmiech, by rozpierzchła się armia jego przeciwników (...). Laicyści doskonale wiedzą, że jeśli odprysk błota znajdzie się na białej szacie, zbrukany zostanie cały Kościół, a kiedy zbrukany zostanie Kościół, zbrukana zostanie też religia chrześcijańska” - napisał senator Pera.
Autor listu porównuje tę ofensywę na Papieża do działań nazizmu i komunizmu, stwierdzając, że „zmieniają się narzędzia, ale cel jest ten sam: tak jak wczoraj, tym, czego się pragnie, jest zniszczenie religii”.

Z Turkmenistanu

Kościół na pustyni

Dnia 12 marca został zarejestrowany Kościół rzymskokatolicki w Turkmenistanie. Legalne uznanie nas przez prezydenta Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamiedova oraz autorytet rządowy to radosne wydarzenie, na które czekaliśmy z ufnością 13 lat. Misja w Turkmenistanie została powierzona przez Kościół Oblatom Maryi Niepokalanej. Nasza wspólnota liczy 90 ochrzczonych. Kilkunastu dorosłych przygotowuje się do chrztu. Sprawujemy Eucharystię w wynajmowanym przez katolików domu, którego parter jest przystosowany do wyznawania kultu.
W naszej katolickiej wspólnocie mamy wiernych z kilkunastu narodów.
Nuncjuszem apostolskim dla Turcji i Turkmenistanu jest abp Antonio Lucibello. Na misji pracują o. Tomasz Kościński i piszący te słowa. Bóg zapłać wszystkim, którzy modlą się w intencji rodzącego się Kościoła nad brzegiem pustyni Kara-Kum. Rejestracja wspólnoty katolickiej na azjatyckiej ziemi to dar zadany wszystkim uczennicom i uczniom Chrystusa u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.
O. Andrzej Madej OMI

Krótko

Podczas audiencji generalnej Benedykta XVI w Watykanie doszło do incydentu. Jeden z uczestników wykrzykiwał po angielsku obelgi pod adresem Papieża. Wyprowadziła go straż watykańska.

Katolicka agencja adopcyjna z Leeds wygrała sprawę w sądzie i brytyjska komisja ds. dobroczynności (Charity Commission) będzie musiała rozpatrzeć możliwość wyłączenia jej spod przepisów, które nie pozwalają odmówić adopcji dziecka parom homoseksualnym.

Co najmniej 13 chrześcijan zamordowali maczetami islamiści podczas ataku na wioskę w środkowej Nigerii.

Kolejny chrześcijanin został zamordowany 17 marca w Mosulu na północy Iraku. 55-letni Sabah Mahmud Adim został zastrzelony w pobliżu kościoła przez niezidentyfikowaną grupę ludzi.

Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że może wyrzucić z Turcji ponad połowę Ormian. To reakcja na rezolucje parlamentarzystów USA i Szwecji, w których masakry ludności ormiańskiej w czasie I wojny nazwano ludobójstwem. W Turcji żyje 170 tys. Ormian. Większość przebywa tam nielegalnie.

Do władz USA wpłynął wniosek o uznanie wpływowej żydowskiej organizacji Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC) za obcą agenturę. AIPAC to jedna z najważniejszych prożydowskich organizacji lobbystycznych za Oceanem. Wniosek złożył Instytut Badania Polityki Bliskowschodniej.

Ponad 12 tys. osób podpisało dotąd list wybitnych artystów i intelektualistów z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej żądających uwolnienia więźniów politycznych na Kubie.

Nowy rząd ukraiński premiera Mykoły Azarowa chce uchwalenia ustawy o tym, że Ukraina nie będzie należeć do żadnego sojuszu militarnego, co jest zgodne z zapowiedziami obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Turcja ma nowe prawo, które przewiduje kary za korzystanie ze sztucznego wspomagania zapłodnienia za granicą. Placówkom, które do tego będą namawiały, grozi zamknięcie, a kobietom, które na to przystaną - do trzech lat więzienia.

Samolot An-26 polskiej firmy 18 marca wylądował przymusowo na zamarzniętym jeziorze Ulemiste, gdy nie udała się próba lądowania na lotnisku w stolicy Estonii Tallinie. Ranny pilot trafił do szpitala. Pięć innych osób na pokładzie nie odniosło obrażeń.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Kardynalskie modliło się przy grobie Papieża Franciszka

2025-04-27 19:16

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican Media

Członkowie Kolegium Kardynalskiego udali się popołudniu do Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam modlili się przy grobie Papieża Franciszka i przed wizerunkiem Matki Bożej Salus Populi Romani, a następnie wspólnie odprawili Nieszpory.

Kardynałowie, obecni w Rzymie z okazji uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego i kongregacji generalnych, które poprzedzają konklawe, udali się dziś popołudniu do Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam modlili się przy grobie Papieża Franciszka, który od rana licznie odwiedzają pielgrzymi, m.in. młodzi ludzie, obecni w Rzymie z okazji przypadającego w tych dniach Jubileuszu Nastolatków.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Wielkie święto parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy – relikwie św. Jana Pawła II

2025-04-27 22:27

ks. Tobiasz Matkowski

Relikwie św. Jana Pawła II przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie św. Jana Pawła II przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

W niedzielę o poranku parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy przeżywała uroczystość wprowadzenia relikwii Świętego Jana Pawła II. Do wspólnoty parafialnej przybył abp Mieczysław Mokrzycki, były osobisty sekretarz św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Arcybiskup Mokrzycki w uroczystej procesji wniósł relikwiarz do kościoła, a po odczytaniu aktu przekazania relikwii, wręczył go ks. Bogdanowi Grabowskiemu, proboszczowi parafii. Relikwie zostały umieszczone przed ołtarzem na specjalnym postumencie, a świątynia wypełniła się modlitwą i śpiewem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję