Reklama

Kościół

„W Nim nasza nadzieja”. Przejmujący koncert z najstarszego sanktuarium w Polsce

Tradycja misteriów pasyjnych i wielkopostnych koncertów pasyjnych sięga w Polsce czasów średniowiecznych. Te wyjątkowe formy teatralno-muzyczne mają na celu umożliwić wiernym pełniejsze przeżywanie uroczystości upamiętniających mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od dziesięciu wieków szczególnym miejscem kontemplacji Historii Zbawienia jest najstarsze sanktuarium w Polsce - sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które mieści się na Górze Święty Krzyż – najważniejszej górze Gór Świętokrzyskich. To właśnie tam, na wzniesieniu, które przed wiekami nazywane było Łysą Górą i było szczególnym miejscem kultu pogańskiego, pierwszy król Polski Bolesław Chrobry założył opactwo, które stało się jedną z latarni chrześcijaństwa na ziemiach polskich. 

Przechowywane są tam relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego, królowi Polski. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć przez wieki, opactwo było najeżdżane, łupione i niszczone zawsze odradzało się, by nieść ogień wiary na cały kraj. Także i dziś w 2023 roku, kiedy u granic naszej Ojczyzny toczy się wojna, a w kraju nie brakuje takich, którzy próbują atakować Kościół i św. Jana Pawła II ze Świętego Krzyża płynie jasne przesłanie: w Chrystusie nasza nadzieja. Podczas koncertu słowa te wybrzmiały wielokrotnie w towarzyszących mu rozważaniach. 

Krzyżu święty nade wszystko

Koncert otworzyła tradycyjna pieśń „Krzyżu Święty nade wszystko” w wykonaniu sióstr Melosik.

Reklama

Później usłyszeliśmy między innymi Pobudkę z Gorzkich Żali w wykonaniu jednego z najpiękniejszych polskich mezzosopranów - śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej i Piotra Ziemowskiego przy akompaniamencie harfy i chóru.

Kolejną cześć Gorzkich Żali – Hymn przejmująco zinterpretował i wykonał lider Budki Suflera Krzysztof Cugowski. Słowa „żal duszę ściska” wyśpiewane przez artystę w charakterystyczny dla niego sposób na długo zapadają w pamięci

Wyjątkowym fragmentem misterium było wykonanie utowru Stała Matka Boleściwa przez artystkę z Ukrainy Dannę Vynnytską. Było to szczególne przesłanie w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Pieśń symbolicznie ukazywała cierpienie milionów kobiet i dzieci na Ukrainie.

Podczas koncertu usłyszeliśmy też m.in. dzieci z Arki Noego, Agnieszkę Chrostowską, księdza Macieja Czaczyka, Janusza Radka i Skubasa.

Wielki Piątek to dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Wielu ludzi dociera tu na Święty Krzyż aby nabrać tej nadziei, mocy, odwagi, przy Jezusie, który jest naszą jedyną Nadzieją, Odkupicielem i Zbawcą 

– mówił podczas wprowadzenia ojciec dr Marian Puchała, superior domu zakonnego oblatów mn. na Świętym Krzyżu.

Reklama

Zależało nam, by wykonawcy byli przede wszystkim autentyczni i sami dobrze odnaleźli się w pasyjnym repertuarze. To bardzo ważne w projektach, w których sztuka ma za zadanie przekazać odbiorcom konkretne wartości. Dlatego zaprosiliśmy tych, dla których wiara jest ważną i aktualną przestrzenią w życiu. Nie bez znaczenia było oczywiście to, że są to wybitni artyści - muzycy i tancerze, którzy swoją twórczą pracą na co dzień poruszają nasze serca i sprawiają, że świat wokół nas jest piękniejszy – dodają organizatorzy koncertu

Droga za Chrystusem

Oprócz wyjątkowych aranżacji dobrze nam znanych polskich utworów pasyjnych w koncercie pojawiły się również elementy symbolizujące podążanie człowieka za Chrystusem. Symbolem tego był pojawiający się między pieśniami film przedstawiający mężczyznę wspinającego się po kamiennym zboczu, by w końcu stanąć przed relikwiami Krzyża Świętego, znajdującego się w sanktuarium. Barokowe malowidła i mężczyzna we współczesnym stroju pokazują łączność przeszłości z przyszłością i symbolizują współczesną drogę człowieka ku Zbawieniu. O tym najważniejszym celu naszego życia przypominały też wybrane nagrania z wypowiedziami świętego Jana Pawła II.

W koncercie pojawiają się również wypowiedzi osób, które w swoim życiu starają się realizować ewangeliczne przesłanie, jak np. Grzegorza Gruby, kierownika Schroniska i Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach, które wzorem św. Barata Alberta stara się zapewnić potrzebującym doczesne pożywienie, siostry Damaris Małgorzaty Kałdowskiej Samarytanki OSB z Domu Pomocy Społecznej w Moryniu, czy dr Jolanty Markowskiej- , założycielki hospicjum Cordis, która przypomniała słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, że bycie przy umierającym człowieku jest łaską.

Reklama

Ich osobiste doświadczenia uzmysławiają nam jak ogromne są potrzeby najsłabszych – zarówno te fizyczne jak i duchowe, i że włączanie się w dzieła miłosierdzia jest sposobem na realizowanie przesłania, które płynie do nas z krzyża Chrystusa.

Znaki nadziei

Wyjątkowym elementem koncertu były sceny baletowe ilustrujące pasję i znaki nadziei, które zostawił nam Chrystus. Krzyż na którym Chrystus odkupił świat, chleb, po którym rozpoznali Go uczniowie w drodze do Emaus czy ryba, bo „żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. (Łk 11,29) Minimalistyczne etiudy baletowe przeplatają się pomiędzy muzyką, łącząc przesłanie utworów ze świadectwami dzieł miłosierdzia. To bardzo ciekawy zabieg pokazujący, że czynienie dobra to nie tylko ofiarny trud, ale również sztuka, która uwzniośla nas podobnie jak kontakt z dziełami kultury.

Gospodarze koncertu

Gospodarzami koncertu był zespół Siewcy Lednicy związany ze Spotkaniami Lednickimi. Komentując koncert powiedzieli: Dla nas zawsze muzyka łączy się ze wskazywaniem na Chrystusa i człowieka, który za nim idzie. Dlatego jako gospodarze koncertu "W Nim nadzieja" postanowiliśmy, by jego osnową były dzieła miłosierdzia podejmowane na co dzień przez ludzi poświęcających się dla drugiego człowieka. Chrystus ofiarował się za nas nie jako bohater do podziwiania lecz jako wzór miłości do naśladowania. Warto o tym pamiętać szczególnie w czasie Triduum Paschalnego. Nam, chrześcijanom nie chodzi tylko o to, by ronić łzy nad umęczonym Jezusem, lecz by iść za jego przykładem, realnie i konkretnie.

Nasza droga tutaj na ziemi to  zaledwie przystanek ku wieczności i o tym miał przypomnieć ten przejmujący koncert. 

Wśród honorowych gości koncertu byli m.in. arcybiskup częstochowski Wacław Depo, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup kielecki Marian Florczyk oraz władze województwa świętokrzyskiego - wojewoda Zbigniew Koniusz, marszałek Andrzej Bętkowski oraz parlamentarzyści.

2023-04-07 21:05

Oceń: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wychwalali Pana śpiewem

[ TEMATY ]

koncert

Sandomierszczyzna

ks Wojciech Kania

W parafii pw. św. Andrzeja Boboli i Franciszka Salezego w Gorzycach odbył się XXVI Przegląd Piosenki Religijnej. Od samego rana do Gorzyc zaczęły przyjeżdżać grupy scholii i zespołów z terenu całej diecezji. W tym roku hasłem przewodnim było „Laudato si’”. Nawiązuje ono do encykliki Ojca Świętego Franciszka, a przegląd był również dziękczynieniem Bogu za dzieło stworzenia.

W trakcie występów, artystów odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, który podziękował wykonawcom oraz ich opiekunom za muzyczne zaangażowanie w parafiach, służące umacnianiu wiary i budowaniu wspólnoty. Zachęcił jednocześnie do apostołowania poza swoim własnym środowiskiem, dzieląc się z innymi otrzymanymi od Boga talentami. W tegorocznym Przeglądzie Piosenki Religijnej wzięło udział 18 grup parafialnych diecezji sandomierskiej, co przekłada się na ponad 200 osób. Na scenie domu parafialnego wystąpiły zespoły, duety i soliści. Pod względem repertuarowym organizatorzy stawiali na dowolność stylu i różnorodność tematyki wykonywanych utworów, a każdy mógł zaprezentować po dwie piosenki. Podczas przerw między występami animatorzy prowadzili zabawy i konkursy dla uczestników oraz przybyłych gości i słuchaczy.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieskie kondolencje po zawaleniu dachu dyskoteki na Dominikanie

2025-04-10 11:11

[ TEMATY ]

Watykan

kondolencje

papież Franciszek

Dominikana

PAP/EPA

Rozpacz krewnych zmarłych w katastrofie na Dominikanie

Rozpacz krewnych zmarłych w katastrofie na Dominikanie

O modlitwie Ojca Świętego w intencji ofiar zawalenia się dachu dyskoteki w stolicy Dominikany, Santo Domingo zapewnił w imieniu papieża sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin. Przesłał on w imieniu papieża telegram kondolencyjny na ręce arcybiskupa Santo Domingo Francisco Ozorii Acosty.

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego zapewnił, iż papież głęboko zasmucony wiadomością o tragicznej katastrofie, która spowodowała liczne ofiary i obrażenia, modli się o wieczny odpoczynek dla zmarłych. Składa też szczere kondolencje krewnym zmarłych i życzy szybkiego powrotu do zdrowia rannym. W wyniku zawalenia się dachu klubu nocnego w Santo Domingo we wtorek wieczorem zginęło łącznie 98 osób.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję