Liturgia Niedzieli Palmowej w kolegiacie łaskiej rozpoczęła się od radosnego pochodu z palmami i prawdziwym osiołkiem, upamiętniająca triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy.
Reklama
Msza św. dziecięca w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła rozpoczęła się przed kolegiatą.Tam odczytana została Ewangelia o wjeździe i triumfalnym powitaniu Pana Jezusa w Jerozolimie. Po pokropieniu wodą święconą palemek przyniesionych przez dzieci, rodzice wraz z dziećmi wyruszyli w procesji wokół świątyni, na przodzie której prowadzony był osiołek. - Dzisiejsza liturgia ma dwie części. Pierwsza jest niesamowicie radosna. Jak widzieliście, był z nami osiołek. Wszystko po to, byśmy wyobrazili sobie jak Jezus wjeżdżał do Jerozolimy. Śpiewaliśmy także radosne „hosanna”. A teraz druga część - opis męki i śmieci Jezusa. Opis o tym jak Chrystus umierał za nas na krzyżu. Co krzyczeli ludzie? Na krzyż z nim! Czy i w naszym życiu tak się nie zdarza? Mimo tego, że najpierw mówimy „Panie Jezu, jesteś najważniejszy”, za trochę mówimy zupełnie inne słowa. Robimy tak wtedy, kiedy popełniamy grzech. Chcę wam życzyć, byście przeżyli pięknie ten czas. Bo to będzie piękny czas Triduum Paschalnego. Życzę wam i waszym rodzicom, byście tak przeżyli te dni, by jeszcze bardziej pokochać Pana Jezusa. I mówili: „Panie Jezu, Ty masz pierwsze miejsce u nas!” – mówił w homilii ks. Andrzej Michalak, wikariusz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W modlitwie powszechnej dzieci wspomniały także św. Jana Pawła II, który odszedł do Domu Ojca 18 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku.
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli bezpośrednie przygotowanie do najważniejszych świąt w roku – Zmartwychwstania Pańskiego. Poprzedza je Triduum Paschalne, podczas którego przeżywamy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, następnie drogi krzyżowej, męki i śmierci Chrystusa na Golgocie. Liturgia Wigilii Paschalnej prowadzi nas od śmierci do życia, które radośnie obwieszcza poranek Zmartwychwstania Pańskiego.