Europejska pielgrzymka Polaków
134. raz w Lourdes
W połowie maja Polacy z całej Europy przybyli w pielgrzymce do Lourdes. Przewodniczył im abp Zygmunt Zimowski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W trakcie pielgrzymki poświęcono Aulę im. Jana Pawła II w Domu Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes. W ceremonii wziął udział przedstawiciel założonej przez Sue Ryder w Anglii organizacji charytatywnej, która poważnie uczestniczyła w ostatniej rozbudowie Domu Polskiego w Lourdes, fundując 5 pokoi dla niepełnosprawnych. Wystąpił Zespół Oratorium oraz chór „Gaude Mater” z Paryża.
Przy okazji pielgrzymki odbyło się I Spotkanie Młodzieży Polonijnej. Organizatorzy z Polskiej Misji Katolickiej wzięli przykład z corocznych pielgrzymek młodzieży ze szkół średnich okręgu paryskiego, tzw. FRAT, które rokrocznie gromadzą dziesiątki tysięcy uczniów.
Ks. Jan Robakowski
Komentarz
Winami się podzielić, zasługi przypisać
Reklama
Milionowy nakład, poważny tygodnik i absurdalna teza, że także Polacy stali ramię w ramię z Niemcami za zagładą Żydów. „Der Spiegel”, odnosząc się do ekstradycji ukraińskiego strażnika obozu w Trawnikach Iwana Demianiuka, zamieścił artykuł, w którym postawił tezę, że nie tylko Niemcy ponoszą winę za Holokaust. Zdaniem tygodnika, powodzenie tego szatańskiego planu stało się możliwe, bo znalazł on wsparcie wśród innych nacji, szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków.
Kilkanaście lat temu taka teza nie mogłaby się pojawić w żadnym poważnym niemieckim publikatorze. Taki krok nazwano by jednogłośnie i jednoznacznie - kompromitacją i zesłaniem na margines debaty publicznej. Dziś jest inaczej. Spora część niemieckiej opinii publicznej nazwie go już aktem odwagi. Za kilka lat, gdy nic się nie zmieni, stanie się powszechnie obowiązującą prawdą. Niemcy od dłuższego czasu piszą swoją historię na nowo. Chcą podzielić się ciężarem odpowiedzialności za zbrodnie z innymi. Biorąc pod uwagę, że są europejskim mocarstwem i że nie napotykają specjalnego sprzeciwu ze strony swoich największych europejskich partnerów, którzy nie zamierzają o historię kruszyć kopii, plan może się udać.
Winami się podzielą, zasługi sobie przypiszą, czego najlepszym dowodem jest ostatni film przygotowany przez Komisję Europejską na 20-lecie upadku komunizmu.
Na naszych oczach trwa batalia o przeszłość, która o tyle powinna nas interesować, że zadecyduje o naszej przyszłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Raport
Kirche in Not
Mimo kryzysu finansowego międzynarodowe dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) zebrało w 2008 r. ponad 82 mln euro - donosi doroczny raport organizacji, ogłoszony w Monachium. Jest to największa suma w historii tej instytucji, której działalność finansowana jest z pieniędzy nie Kościoła czy państwa, lecz ponad 700 tys. indywidualnych darczyńców. Kirche in Not prowadzi swoje projekty w 137 krajach na wszystkich kontynentach. Jak ogłoszono w Monachium, 27,5 proc. zebranych pieniędzy przeznaczonych zostanie na budowę kościołów, klasztorów i centrów parafialnych. Duża część finansów spożytkowana będzie na kształcenie księży i utrzymanie zgromadzeń zakonnych, a także finansowanie katolickich stacji radiowych i telewizyjnych.
Ludzie
Ks. prof. Michel Schooyans
Reklama
Emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu w Louvain Michel Schooyans uważa, że prezydent USA Barack Obama próbuje wcielić w życie „totalitarną wizję ludzkości”. Wtóruje mu w tym nawrócony półtora roku temu na katolicyzm były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, którego fundacja stara się nadać nowy kształt głównym religiom światowym - twierdzi belgijski uczony. Zauważył on, że gospodarz Białego Domu chce stworzyć międzynarodowe prawa ułatwiające dostęp do aborcji. - Społeczeństwo nazywające siebie demokratycznym, ale którego przywódcy odwołują się do subiektywnych nowych praw, pozwalających na eliminację pewnych kategorii ludzi, jest społeczeństwem, które już wkroczyło na drogę totalitaryzmu - podkreśla ks. prof. Schooyans. I dodaje, że z powodu wpływu, jaki wywiera na ONZ rząd amerykański, wcześniej czy później aborcja będzie przedstawiona na forum tej organizacji jako „nowe prawo człowieka”.
Cudzysłów
Podczas wystąpienia na katolickim Uniwersytecie Notre Dame Barack Obama wmieszał się w wewnętrzne sprawy Kościoła i po swojemu chciał zdefiniować „prawdziwego katolika”.
Prof. George Weigel, komentator
Prawie wszystkie interesujące fragmenty w jego nowelach mają podłoże katolickie. Oczywiście, ludzie nie interesują się papierowymi bohaterami czy złymi dialogami. To dlatego głównym efektem „Kodu Leonarda da Vinci” nie był spadek postaw religijnych czy praktyk, ale raczej duży wzrost ruchu turystycznego w Rzymie i w Luwrze.
Ks. prof. John Wacku o książkach i filmach na podstawie książek Dana Browna
Jan Paweł II zrozumiał, że religie mają działać w roli czynników pokoju. Benedykt XVI wnosi swój wkład, podkreślając znaczenie rozumu i wymiaru kulturalnego w konfrontacji między religiami.
Prof. Andrea Riccardi
Krótko
Departament Stanu USA potwierdził, że bateria amerykańskich rakiet Patriot zostanie przekazana do Polski niezależnie od tego, czy znajdzie się tu baza obrony antyrakietowej przed rakietami dalekiego zasięgu.
Wybory prezydenckie na Litwie wygrała Dalia Grybauskaite, do tej pory komisarz ds. budżetu UE. Startujący w wyborach Polak - Waldemar Tomaszewski uzyskał 4,69 proc. poparcia.
Po 26 latach wojsko Sri Lanki pokonało Tamilskich Tygrysów, jedną z najlepiej zorganizowanych partyzantek świata. Grupa terrorystów poległa w bitwie pod Mullivaikal.
Sytuacja gospodarcza Rosji staje się tragiczna. Z porównania stanu z końca marca 2009 r. i końca grudnia 2008 r. wynika, że gospodarka skurczyła się o jedną czwartą. Nie najlepiej dzieje się też w Niemczech.
Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z izraelskim premierem Beniaminem Netanjahu. Spotkanie potwierdziło wiele rozbieżności między obecną amerykańską administracją a prawicowym rządem Izraela co do przyszłości Bliskiego Wschodu.
Pogarsza się sytuacja gospodarcza w Europie. Do końca przyszłego roku pracę straci 6 mln Europejczyków. Związki zawodowe już protestują przeciw nadciągającej fali zwolnień.
Około 20 państw może z łatwością wyprodukować broń atomową - ostrzegł szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohammed El-Baradei. Oprócz Iranu i Korei Północnej są nimi Syria, Korea Południowa i Japonia.
W katastrofie lotniczej w Indonezji straciło życie 98 osób. Wojskowy samolot praktycznie rozpadł się w powietrzu.
Iran ogłosił, że zakończył pomyślnie test nowej rakiety średniego zasięgu. Sadżil-2 ma zasięg 2 tys. km i może dosięgnąć cele w Europie. Co dalej z tarczą antyrakietową?
Brazylijska diecezja Santa Maria (stan Rio Grande do Sul) przekazała watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych akta procesu beatyfikacyjnego Joao Luiza Pozzobona. Ten zmarły tragicznie w 1985 r. stały diakon był znany z działań na rzecz nowej ewangelizacji. Był też ojcem siedmiorga dzieci.
Władze miasta Meksyk ogłosiły koniec alertu sanitarnego z powodu grypy A/H1N1. Komitet Naukowy ds. Nadzoru Epidemiologicznego i Sanitarnego, na podstawie którego opinii podjęto tę decyzję, stwierdził, że liczba zakażeń grypą w stolicy Meksyku stale maleje.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.