Reklama

Księżna bez butów - św. Jadwiga Śląska

Niedziela Ogólnopolska 42/2008, str. 34

W trosce o tych, do których należy królestwo niebieskie
Archiwum Sióstr Jadwiżanek

W trosce o tych, do których należy królestwo niebieskie<br>Archiwum Sióstr Jadwiżanek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Jadwiga Śląska, której wspomnienie obchodzimy 16 października - dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, urodziła się pod koniec XII wieku (między rokiem 1174 a 1178) na zamku Andechs w Bawarii. Pochodziła z hrabiowskiego rodu Diessen-Andechs. Była córką Bertolda i Agnieszki Wetyńskiej. Otrzymała staranne wykształcenie i doskonałe wychowanie w szkole dla dziewcząt, mieszczącej się przy klasztorze Benedyktynek w Kitzingen.
W dwunastym roku życia przybyła na Śląsk. Została żoną księcia Henryka Brodatego. Stało się to ok. 1190 r. Hagiografowie opisują, że jej życie pełne było osobistych dramatów. Urodziła siedmioro dzieci, z których czworo zmarło w młodym wieku, a ukochany syn Henryk zginął w bitwie z Tatarami pod Legnicą. Trudne sytuacje życiowe nie załamały Jadwigi, otworzyły jej oczy i serce na to, co najważniejsze - na miłość Boga i bliźniego, szczególnie będącego w potrzebie. Księżna chodziła zwykle boso, ubrana jak prosta, wiejska kobieta. Pewnego dnia spowiednik, widząc jej popękane, krwawiące stopy, wręczył jej nowe pantofle i polecił, by je nosiła. Jadwiga przyjęła dar i odtąd wszędzie ze sobą nosiła buty, ale nigdy nie zakładała ich na nogi. Spowiednik udzielił jej nagany za brak posłuszeństwa, usłyszał wówczas: „Mój ojcze, byłam posłuszna, oto buty, które mi wręczyłeś, nosiłam często”.
Jadwiga zmarła prawdopodobnie 14 października 1243 r. w Trzebnicy i tam została pochowana. Co roku w niedzielę po 16 października siostry jadwiżanki razem z wielką rzeszą pątników stają przy grobie św. Jadwigi w Trzebnicy, aby dziękować Bogu za dar jej życia i prosić o potrzebne łaski za jej przyczyną.
Jadwiga należała do największych postaci swojego pokolenia. Pozostawiła po sobie trwały ślad i konkretne dzieła materialne: klasztor w Trzebnicy, szpital Świętego Ducha we Wrocławiu, szpital dla trędowatych kobiet w Środzie Śląskiej, hospicjum przy kościele św. Idziego we Wrocławiu. Bardzo ważną cząstką jej życia było praktykowanie uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia, a naczelną zasadą - realizacja ewangelicznej miłości bliźniego. Jadwiga pełniła dzieła miłosierdzia wobec biednych i chorych, nie z pozycji wyżej postawionej i nie z litości, co by mogło upokorzyć obdarowywanych. Uważała miłosierdzie za swój obowiązek wobec ludzi potrzebujących. Chciała być i czuła się jedną z nich. Wspierała biednych, opiekowała się głodnymi i chorymi, zajmowała się matkami oczekującymi potomstwa. Troszczyła się o wdowy i sieroty. Kierując się miłością, spieszyła z pomocą wszędzie tam, gdzie dostrzegała jakiekolwiek potrzeby. Postępowanie Jadwigi było na wskroś nowoczesne. Znacznie wyprzedzało powszechnie stosowane ówcześnie praktyki. Księżna stworzyła imponujący system opieki społecznej, o dużej efektywności. Motywów jej działania należy szukać na kartach Ewangelii. Dodatkową inspirację stanowiły nowoczesne formy pracy apostolskiej powstających w XIII wieku zakonów. Praktykowana przez nią cnota miłosierdzia uwidaczniała się nie tylko w działalności dobroczynnej na rzecz poszczególnych osób, ale także we wspieraniu instytucji zajmujących się jej udzielaniem. Działalność społeczno-charytatywna Jadwigi obejmowała wszechstronne potrzeby człowieka. Hagiografowie nazywają ją Matką wszystkich ubogich i Pocieszycielką biednych - głównie dlatego, że interesował ją każdy człowiek będący w potrzebie. Ludzie kochali ją za dobre serce. Biedni, którymi się opiekowała, chodzili za nią wszędzie, dokądkolwiek się udawała, jak za swoją matką.
Nikogo zapewne nie dziwi fakt, że sługa Boży ks. Robert Spiske, mając tak wspaniały przykład kobiety, której życie przepełnione było miłością miłosierną, obrał św. Jadwigę Śląską na patronkę założonego we Wrocławiu 14 czerwca 1859 r. zgromadzenia zakonnego, które nazwał Zgromadzeniem Sióstr Świętej Jadwigi. Założyciel pragnął, by siostry naśladowały św. Jadwigę w jej pochyleniu się nad biednymi, chorymi, potrzebującymi pomocy, szczególnie zaś nad zaniedbanymi dziećmi.
Działalność Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi skierowana jest, zgodnie z wolą Założyciela, na pomoc ubogim i cierpiącym, a szczególnie na opiekę i wychowanie zaniedbanych lub chorych dzieci. Siostry prowadzą przedszkola, ośrodki wychowawcze, domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży, zakłady opiekuńczo-lecznicze dla kobiet. Pracują jako pielęgniarki, m.in. na oddziale onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Są katechetkami, pomagają kapłanom w pracy przy parafii jako zakrystianki i organistki. Pracują w domach rekolekcyjnych i w katowickiej Kurii Metropolitalnej. Starsze, chore siostry, łącząc swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa, włączają się w wielką modlitwę Kościoła o zbawienie dla każdego człowieka.

*

W czerwcu 2009 r. Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi przeżywać będzie 150. rocznicę powstania. Centralne uroczystości odbędą się w Domu Macierzystym we Wrocławiu. Rok przygotowań sióstr Katowickiej Prowincji podzielony został na cztery etapy, które skupiają się wokół głównych rysów charyzmatu sługi Bożego ks. Roberta Spiske. Są to: ufność w Boże Miłosierdzie, kult Eucharystii, cześć oddawana Niepokalanej oraz wdzięczność Bogu i ludziom za otrzymane dobro. Siostry zapraszają wszystkich do włączenia się w wielką modlitwę jubileuszową Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi. Szczególne prośby kierować będziemy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, aby „nie zabrakło robotników w winnicy Pańskiej”.

Więcej wiadomości o zgromadzeniu na stronie: www.jadwizanki.katowice.opoka.org.pl. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: Katowicka Prowincja Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi, ul. Leopolda 1-3, 40-210 Katowice, tel. (0-32) 258-07-00; sjadwiz@katowice.opoka.org.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola Nawrockiego

2025-05-27 08:16

[ TEMATY ]

wybory 2025

PAP/Paweł Supernak

Zwiększa się przewaga Karola Nawrockiego. W kolejnym sondażu Karol Nawrocki osiągnął 48 proc. poparcia. Rafał Trzaskowski zgromadził 45,5 proc. Niezdecydowani w tym badaniu stanowią 6,5 proc.

Sondaż przeprowadziła Ogólnopolska Grupa Badawcza, która bardzo trafnie przewidziała wyniki pierwszej tury wyborów. Sondaż został przeprowadzony dniach 22-25 maja metodą CATI, czyli za pomoca ankiet telefonicznych.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: wzrost liczby przestępstw przeciwko chrześcijanom

2025-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Niemcy

prześladowania chrześcijan

Vatican Media

W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znaczący wzrost liczby przestępstw wymierzonych w chrześcijan i obiekty sakralne. Władze i policja wskazują przede wszystkim na ataki fizyczne i akty wandalizmu, potwierdzono też przypadek zabójstwa.

O niepokojącym zjawisku aktów przemocy informuje "National Catholic Register". Z danych opublikowanych przez CNA Deutsch, wynika, że w 2024 roku odnotowano 111 przestępstw przeciwko kościołom – to wzrost o 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogółem liczba przestępstw wobec wspólnot religijnych wzrosła do 8 531. W 2023 było ich 7 029 a dwa lata wcześniej zaledwie 3 255, co oznacza wzrost o ponad 160 procent. Niepokoi też wzrost liczby przestępstw wobec członków i przedstawicieli wspólnot religijnych – aż o 22 procent, z 6 122 do 7 504 przypadków.
CZYTAJ DALEJ

Sacroexpo – wystawa pełna inspiracji i innowacji!

2025-05-29 07:17

[ TEMATY ]

targi

Targi Kielce

Materiał prasowy

Tegoroczna Wystawa Sacroexpo, organizowana w Targach Kielce od 2 do 4 czerwca stanowi zaproszenie do odkrywania sacrum w jego najpiękniejszej formie. Tematami przewodnimi wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom staną się liturgia i sztuka pozwalające zanurzyć się w bogactwo symboliki, tradycji oraz piękna liturgicznego Kościoła. W jubileuszowym roku – 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II , 20-lecia rozpoczęcia pontyfikatu papieża Benedykta XVI oraz 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum – targi przybierają wymiar wyjątkowy i głęboko symboliczny. Nawiązują również do Roku Świętego z mottem „Pielgrzymi nadziei”.

Konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła” organizowana 3 czerwca na Wystawie Sacroexpo dot. będzie książki „Duch Liturgii” autorstwa kardynała Józefa Ratzingera. To okazja by w 20. rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI na nowo podjąć refleksję nad kształtem i rolą liturgii we współczesnym Kościele. Uzupełnieniem naukowych rozważań będą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich to wystawa pamiątek związanych z papieżem Benedyktem XVI, udostępniona przez Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy. Druga – zatytułowana „Madonny Papieskie” – została przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA z Krakowa. Znajdą się na niej maryjne wizerunki koronowane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, przypominające o głębokim maryjnym wymiarze obu pontyfikatów. Pogłębioną refleksją nad istotą liturgii i wyjątkową przestrzenią wymiany doświadczeń będzie konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów, organizowana przez Siostry Św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego pierwszego i trzeciego dnia targów. Wydarzenie skierowane jest do proboszczów, kapłanów, zakrystianów, florystów oraz wszystkich, dla których liturgia jest przestrzenią szczególnej troski i miłości do Boga. To szansa by poznać kluczowe obszary liturgicznego wtajemniczenia: w przestrzeń liturgii i przykłady aranżacji w roku liturgicznym, a także sztukę celebracji w ogrodzie gestów i symboli liturgicznych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję