Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.
Ofiary zebrane w II niedzielę Adwentu, a także napływające od stałych ofiarodawców indywidualnych przez cały rok służą bezcenną pomocą katolikom we wszystkich tamtejszych diecezjach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą Polski posługuje 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.
Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża TChr w liście przeznaczonym na ten dzień zaznacza, że w tym roku szczególną troską została objęta Ukraina:
Reklama
„Nasze wsparcie, poprzez parafie, zgromadzenia zakonne czy instytucje takie jak Caritas Spes Ukraina, kierowane jest przede wszystkim do ludzi mieszkających na obszarach szczególnie dotkniętych skutkami wojny. Dotychczas, na pomoc Ukrainie z funduszy Zespołu wydaliśmy 1 504 000 zł. Z tych pieniędzy zakupiliśmy żywość, artykuły medyczne, środki czystości a także generatory prądotwórcze, a w ostatnim czasie finansujemy zakup piecyków do ogrzewania i płyt do zabezpieczenia okien. Pokrywamy też koszty transportu pomocy humanitarnej – takich transportów zorganizowaliśmy 26! Ponadto wspieramy też finansowo funkcjonowanie domów seniora, domów dziecka i wielu wspólnot parafialnych, które przyjęły uchodźców wewnętrznych. Pomogliśmy też w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci, które dzięki temu mogły, choć na chwilę oderwać się od wojennej rzeczywistości. Na wsparcie uchodźców, którzy przybyli do Polski przeznaczyliśmy 156 000 złotych – na doraźną pomoc oraz dla ośrodków, które ich przyjmowały”.
Ale Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zgodnie ze swoim statutem nie zaprzestał wspierania pozostałych krajów. W roku 2022 zostało już zrealizowanych 214 próśb, na kwotę 2 121 000 złotych. Z tej sumy, jak wspomniano, 1 504 000 zł przeznaczono na Ukrainę, a pozostałe środki zostały wydane w krajach Europy wschodniej i Azji Środkowej.
Zespół pomógł m.in. w organizacji letniego wypoczynku połączonego z formacją dla dzieci i młodzieży; wsparcie otrzymały 32 grupy z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu i Syberii. Środki przeznaczono także na wspieranie świetlic, przedszkoli, domów dziecka, domów seniora i samotnej matki, przytulisk dla bezdomnych oraz stołówek i kuchni, prowadzonych przez siostry i braci zakonnych.
Wśród różnorodnych form pomocy ważną rolę odgrywa pomoc edukacyjna. Wsparcia udzielono studentom z Białorusi, Ukrainy i Gruzji, poprzez wypłacanie stypendiów.
Zespół świadczy też nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów liturgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych. Ciągle jeszcze ważną część wydatków Zespołu stanowią dotacje na odbudowę oraz renowację kościołów, kaplic świetlic i sal katechetycznych. Ponadto nadal jest finansowana wysyłka prasy katolickiej.
Reklama
Z inicjatywy Zespołu powstał też Wolontariat Syberyjski, skupiający osoby świeckie, które w czasie swojego urlopu czy wakacji pomagają duszpasterzom i siostrom zakonnym na Wschodzie.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie dba także o zachowanie i kultywowanie pamięci o Kościele na tamtych terenach: „Jesteśmy na końcowym etapie opracowywania leksykonu wraz ze wspomnieniami na temat udziału polskich duchownych w odradzaniu się Kościoła Katolickiego na Wschodzie – przypomina ks. Leszek Kryża. – Jest to bardzo ważne i dzieło, które pozwoli ocalić od zapomnienia to, co zrobili kapłani i siostry zakonne z Polski dla Kościoła za wschodnią granicą, szczególnie po tzw. pierestrojce”.
Dyrektor Zespołu regularnie wyjeżdża także na Wschód, aby na miejscu poznać potrzeby i sprawdzić realizacje projektów. W mijającym roku odwiedził pięciokrotnie Ukrainę, włącznie z dotarciem do Charkowa, oraz Kazachstan, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze.
Za swoje zaangażowanie ks. Leszek Kryża został w tym roku uhonorowany Nagrodą Specjalną Totus Tuus. Kapituła nagrody doceniła jego „wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie, świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”.
W skład Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działającego przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, wchodzą: bp Antoni P. Dydycz OFMCap, jako przewodniczący, bp Tadeusz Bronakowski, bp Marian Rojek. Dyrektorem biura jest ks. Leszek Kryża TChr.
Reklama
Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce świadczona katolikom i Kościołom partykularnym na Wschodzie obejmuje wsparcie nie tylko materialne, ale i duchowe, modlitewne, pomoc personalną, intelektualną i edukacyjną.
Z Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie współpracuje wiele podmiotów – od państwowych, m.in. Kancelarii Prezydenta, po fundacje, parafie, Konferencję Episkopatu Polski i Caritas. Dzięki pozyskiwanym dotacjom, a także ofiarności wiernych możliwe jest realizowanie tych różnorodnych form pomocy.
Ofiary materialne dla wsparcia Kościoła na Wschodzie można wpłacać na konto: Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, Santander Bank Polska S.A. Warszawa. Wpłaty w PLN i SWIFT CODE: WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449.