Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI w Cagliari

Sardynia - wyspa Maryi

Msza św. na placu przed sanktuarium Matki Bożej z Bonaria była pierwszym etapem jednodniowej wizyty Benedykta XVI w Cagliari, stolicy Sardynii. Papież przybył tam z okazji zakończenia obchodów 100. rocznicy ogłoszenia Maryi główną patronką włoskiej wyspy przez św. Piusa X.

Reklama

Papieża Benedykta XVI powitał w Cagliari premier Włoch Silvio Berlusconi, zaproszony przez tamtejszego metropolitę abp. Giuseppe Maniego. Mówiąc o wyjątkowym nabożeństwie mieszkańców Sardynii do Matki Bożej, Ojciec Święty przypomniał, że znajduje się tutaj aż 350 kościołów i sanktuariów dedykowanych Maryi. Nawiązując na zakończenie do stulecia ogłoszenia Jej główną patronką wyspy, Benedykt XVI powiedział: - Po stu latach pragniemy dziś podziękować Jej za opiekę i odnowić naszą ufność, uznając w Niej „Gwiazdę nowej ewangelizacji”, w której szkole można się nauczyć, jak nieść Chrystusa Zbawiciela współczesnym mężczyznom i kobietom.
Swoją homilię zakończył modlitwą: - Nigdy nie zazna rozczarowania ten, kto zawierzy się Matce Bożej z Bonaria, Matce miłosiernej i potężnej. Maryjo, Królowo Pokoju i Gwiazdo Nadziei, módl się za nami.
Benedykt XVI spotkał się w katedrze z duchowieństwem. Zwracając się do kapłanów i seminarzystów, powiedział m.in.: - Niech was nie przerażają ani nie zniechęcają trudności: ziarno i chwast, jak wiemy, będą rosnąć razem aż do końca świata. Ważne, aby być dobrym ziarnem, które gdy wpadnie w ziemię, wyda plon. Pogłębiajcie zatem świadomość własnej tożsamości: ksiądz dla Kościoła i w Kościele jest pokornym i rzeczywistym znakiem jedynego i wiecznego Kapłana - Jezusa.
Ostatnim punktem wizyty Benedykta XVI w Cagliari było spotkanie z młodzieżą. Rodzina, formacja i wiara - te trzy wartości Benedykt XVI wskazał młodzieży Sardynii. Przypomniał, że choć świat uczy chodzenia w życiu na skróty, pogoni za sławą i pieniędzmi oraz za ulotnymi przyjemnościami, to prawdziwą wartość ma to, co nieraz trzeba wypracować w pocie czoła. - Drodzy Młodzi, odkryjcie wartość rodziny; kochajcie ją nie tylko z powodu tradycji, ale także z dojrzałego i świadomego wyboru. Mówię wam: „przygotujcie się”, ponieważ prawdziwej miłości się nie improwizuje. Na miłość poza uczuciem składają się: odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie obowiązku. Tego wszystkiego można się nauczyć, cierpliwie ćwicząc się w takich chrześcijańskich cnotach, jak zaufanie, czystość, pokładanie nadziei w Opatrzności i modlitwa.
Papież przypomniał młodzieży, że ludzie proponujący w życiu „zniżki” tak naprawdę nie pragną jej dobra. Trzecią wartością niezbędną w życiu jest wiara. W przeciwnym wypadku na świat zaczyna się patrzeć czysto utylitarystycznie, szukając w rzeczach i ludziach jedynie zaspokojenia własnych pragnień.

XII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów

Kard. Dziwisz ojcem synodalnym

Benedykt XVI mianował australijskiego kardynała George’a Pella przewodniczącym-delegatem XII Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Obradować ono będzie w Rzymie w dniach 5-26 października br. na temat „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Metropolita Sydney zastąpi kard. Oswalda Graciasa z Indii, który nie będzie mógł przybyć do Rzymu z powodu napiętej sytuacji w swoim kraju, związanej z atakami na chrześcijan.
Dwaj pozostali przewodniczący-delegaci zgromadzenia synodalnego to kard. William Levada z USA, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, oraz kard. Odilo Pedro Scherer z Brazylii, arcybiskup São Paulo. Sekretarzem specjalnym zgromadzenia będzie natomiast abp Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, który zastąpi zmarłego w sierpniu br. bp. Wilhelma Eggera z Włoch. Z kolei relatorem generalnym Papież mianował kard. Marca Ouelleta z Kanady.
Przypomnijmy, że polskimi uczestnikami zgromadzenia będą: abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Marian Gołębiewski z Wrocławia i bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec. Z nominacji papieskiej ojcem synodalnym został także kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa. W gronie ekspertów synodalnych znalazł się ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zaś jedną z audytorek będzie Ewa Kusz - przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pogrzeb kard. Innocentiego

Reklama

W Bazylice Watykańskiej 10 września odbył się pogrzeb kard. Antonio Innocentiego, zmarłego 6 września w wieku 93 lat. Mszy św. przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Na zakończenie Eucharystii przybył Benedykt XVI, który modlił się przy trumnie zmarłego i wygłosił homilię.
Papież przypomniał różne etapy w życiu zmarłego: kapłańską posługę w czasie II wojny światowej; dramatyczne chwile, kiedy za ratowanie ludzi przed deportacją sam stanął we Włoszech przed plutonem egzekucyjnym; pracę w różnych placówkach dyplomatycznych i w końcu kierowanie urzędami watykańskimi - Kongregacją ds. Duchowieństwa i Komisją „Ecclesia Dei” (dla tradycjonalistów).
Po śmierci kard. Innocentiego Kolegium liczy 193 członków, w tym 116 elektorów (poniżej 80. roku życia).

Pius XII ratował Żydów

Już w 1939 r. Pius XII wydał rozporządzenie, aby pomagać Żydom prześladowanym przez hitlerowców. Fakt ten ujawnił 96-letni emerytowany nuncjusz apostolski abp Giovanni Ferrofino.
O świadectwie, jakie watykański dyplomata złożył nowojorskiej „Pave the Way Foundation”, która zorganizuje niebawem w Rzymie międzynarodową konferencję na temat wysiłków podjętych przez papieża Pacellego, aby ratować żydowską ludność Europy w krajach okupowanych przez Niemcy - pisze obszernie dziennik włoskich biskupów „Avvenire” z 9 września br.
Abp Ferrofino podkreśla, że w celu ocalenia jak największej liczby Żydów powstała międzykontynentalna sieć nuncjatur. - Mieliśmy wyraźne polecenie Piusa XII, by ratować Żydów. Mieliśmy rozkaz z Watykanu, by ocalić ich za wszelką cenę. Każdy przedstawiciel watykański na świecie otrzymał tę informację: polecenie dotyczyło każdego miejsca, każdy miał potem możliwość działania zgodnie z określoną sytuacją - wspomina sędziwy nuncjusz apostolski, który pracując w owym czasie na Haiti i w Republice Dominikańskiej, zajmował się załatwianiem wiz wjazdowych dla żydowskich przybyszów z Europy.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Czyż nie jestem apostołem? Czyż nie widziałem Jezusa, Pana naszego? Czyż nie jesteście moim dziełem w Panu?
(1 Kor 9,1).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Eirene, grecka bogini pokoju, przedstawiana była z rogiem obfitości, z którego rozdawała swe bogactwa. W niektórych wyobrażeniach towarzyszy jej Pluton symbolizujący dobrobyt, a stąd już niedaleko do utożsamienia pokoju ze spokojem. Zgoła inaczej ów pokój widzieli mieszkańcy Brytanii. Tacyt, w biografii swojego teścia Gnejusza Juliusza Agrykoli, zarządcy Brytanii w latach 77-84 po Chr., zamieścił mowę Kalgakusa, brytyjskiego dowódcy. Mówca niezbyt pochlebnie wypowiada się o Rzymianach: „Grabieżcy świata, kiedy im wszystko pustoszącym ziemi nie stało, przeszukują morze; chciwi, jeżeli nieprzyjaciel jest zamożny, żądni sławy, jeżeli jest biedny; ani Wschód, ani Zachód nie zdołałby ich nasycić; jedyni wśród wszystkich ludzi tak bogactw, jak i niedostatków z równą pożądają namiętnością. Grabić, mordować, porywać nazywają fałszywym mianem panowania, a skoro pustynię uczynią – pokoju” (Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli).
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

Potrzeba powrotu do Bożych źródeł [Felieton]

2025-07-06 20:40

ks. Łukasz Romańczuk

Żyjemy w czasach, gdy wartości chrześcijańskie są niezwykle ważne i aktualne. To czasy, gdy cywilizacja euroatlantycka przeżywa okres zeświecczenia. Gdy całe narody odchodzą od Boga, gdy prawa Boże są łamane, gdy odrzucane są Przykazania Dekalogu, w tych czasach ważny jest głos świętych, takich jak św. Jan Paweł II. Arcybiskup Zygmunt Feliński – męczennik, wyjątkowa postać w historii warszawskiego Kościoła – wymienił trzy zasadnicze korzenie zła, które sprawiają, że człowiek traci orientację i odchodzi od Boga. Powiedział za św. Pawłem, że „korzenie owe to: chciwość pieniądza, pycha żywota, pożądliwość ciała – są to główne źródła zła, przez które w sposób szczególny działa szatan”, ale można się temu złu przeciwstawić.

Od początku istnienia chrześcijaństwa powstawały zakony, których duchowni – poprzez śluby jakie składają, przeciwstawiają się właśnie tym korzeniom zła. Są to śluby: ubóstwa – przeciwko chciwości pieniądza, posłuszeństwa – przeciwko pysze żywota, oraz czystości – przeciwko pożądliwości ciała). Z początku powstawały zakony pustelnicze, a z czasem zakony kontemplacyjne, takie jak benedyktyni czy cystersi. To właśnie mnisi zachowali skarby kultury antycznej przed zniszczeniem. Oni, w swoich klasztorach, odseparowani od świata, kierując się benedyktyńską zasadą „ora et labora”, tzn. „módl się i pracuj”, przepisywali księgi starożytnych filozofów, lekarzy, uczonych czy poetów. Bez ich pracy kultura antyczna, wiedza grecka, rzymska, prawo i inne zabytki kultury światowej nie przetrwałyby. To benedyktyni i cystersi uczyli Europejczyków – naszych przodków – jak uprawiać ziemię, jak budować mosty i domy, jak siać zboże, jak hodować bydło i trzodę. To oni stanęli u podstaw fundamentów cywilizacji europejskiej. Już w VI wieku tworzyli pierwsze szkoły powszechne, a następnie uniwersytety. To oni przekazywali Ewangelię – od najmłodszego do najstarszego chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję