Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w Sandomierzu

W duchu świętych Cyryla i Metodego

Reklama

Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, witając 14 lutego br. gości Sandomierskiego Spotkania Cyrylometodiańskiego, powiedział: - W tysiącletnim Sandomierzu, na ziemi naznaczonej przed wiekami obecnością misjonarzy czasów świętych Cyryla i Metodego, a w naszym pokoleniu pielgrzymką „Słowiańskiego Papieża” - sługi Bożego Jana Pawła II w 1999 r., od kilku lat realizowana jest współpraca kulturowo-duszpasterska między Węgrami, Słowacją, Czechami, Ukrainą a Polską. Nasze wspólne działania zaowocowały już powołaniem w Sandomierzu, przy Instytucie Teologicznym im. bł. Wincentego Kadłubka, Centrów Współpracy węgiersko-polskiej, słowacko-polskiej, ukraińsko-polskiej i czesko-polskiej. Centralnym dorocznym wydarzeniem stały się Sandomierskie Spotkania Cyrylometodiańskie, organizowane zawsze 14 lutego - w święto Patronów Europy.
„Ku nowemu społeczeństwu. Kościół dla Europy Środkowo-Wschodniej” - to temat tegorocznego sympozjum, któremu przewodniczył abp Jan Graubner, metropolita morawski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech. Była to próba ukazania wizji przyszłości Europy w duchu świętych Apostołów Słowian. Wśród prelegentów byli: biskup diecezji łuckiej Marcjan Trofimiak, ks. prof. dr hab. Amantius Akimjak - dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku na Słowacji, wygłaszający odczyt w imieniu biskupa diecezji spiskiej Františka Tondry, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Słowacji, oraz bp dr György Udvardy z archidiecezji Esztergom-Budapest, delegat prymasa Węgier.
Mszę św. dla uczestników spotkania, pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, koncelebrowali w sandomierskiej katedrze: biskup rzeszowski Kazimierz Górny, biskupi sandomierscy, kapłani z Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi i Polski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: były marszałek Sejmu RP Marek Jurek, przedstawiciele środowisk naukowych Polski i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Bp Górny - przewodniczący Rady ds. Rodziny w Episkopacie Polski dokonał aktu zawierzenia Europy, prosząc o siłę wiary, ducha jedności, odwagę i radość chrześcijańskiego świadectwa w świecie.

Ks. Krzysztof Sudoł

Powiedział dla „Niedzieli”

Świadectwo Larry’ego Thompsona

Larry Thompson - dyrektor Ruchu Nowego Życia na Europę Środkowo-Wschodnią, prelegent na 33. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim
Współpraca z ks. Franciszkiem Blachnickim była jednym z największych przywilejów mojego życia. Wiele się nauczyłem od niego. Przez blisko dziesięć lat mieliśmy bardzo częste kontakty i spotkania. Dla mnie wielkim zaszczytem była obecność na jego pogrzebie i możliwość podzielenia się wówczas moim świadectwem o jego życiu. Byłem też jedyną osobą, która odwoziła ks. Blachnickiego na lotnisko w ostatnim dniu jego pobytu w Polsce, przed wybuchem stanu wojennego. Ks. Blachnicki leciał wówczas do Norwegii, a potem ze względu na stan wojenny nie mógł wrócić do Polski. Później każdego niemal miesiąca spotykaliśmy się w Carlsbergu. Myślę, że ks. Franciszek Blachnicki ma dzisiaj bardzo ważne przesłanie dla młodych w Polsce, by szli za Chrystusem, by stawali się Jego uczniami, by brali udział w ewangelizacji kraju. On miał wizję wielkiego ruchu odnowy, która dokonuje się przez ewangelizację. I w tym ruchu młodzi powinni wziąć aktywny udział.

Notował ks. Mariusz Frukacz

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego

Prof. Bojarski nagrodzony

W dniu 14 lutego br. wręczono po raz 12. Nagrodę im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznaną przez tygodnik „Źródło”. Uroczystość odbyła się w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. Obecni byli bp Jan Szkodoń oraz żona patrona nagrody - Danuta Ciesielska. Tegorocznym laureatem został prof. Włodzimierz Bojarski. Nagroda została przyznana za heroiczną postawę i działalność służącą umacnianiu rodziny. Laureat otrzymał ikonę przedstawiającą Świętą Rodzinę.
Prof. Bojarski pochodzi z Poznania, mieszka w Warszawie. Był senatorem pierwszej kadencji Senatu RP (1989-1991). Naukowo zajmował się energetyką, a od pewnego czasu realizuje się także na polu politologii. Opracowywał m.in. sposoby rozwiązywania problemów energetycznych w kraju. W kręgu jego zainteresowań znalazły się też sprawy ustrojowe i polityczne.
Prof. Bojarski znany jest z powiedzenia, że jego hobby to rodzina. Wraz z żoną Alicją stanowią przykładne małżeństwo. Mają pięcioro dzieci i dziewięcioro wnuków. W przemówieniu wygłoszonym z okazji odebrania nagrody powiedział, że w królewskim mieście Krakowie powinien powstać Senat Moralno-Intelektualny, który miałby bronić i promować wartości chrześcijańskie w Polsce i w Europie. Spotkanie prowadził prof. Janusz Kawecki.

M. K-K.

Cudzysłów

...Miłość jest bezinteresownym dawaniem wszystkiego, co możemy drugiej osobie zaoferować...

Biskup polowy WP Tadeusz Płoski

Krótko

Prace nad nową ustawą medialną przebiegają w ekspresowym tempie. Platformie spieszy się bardzo, aby przejąć publiczne media. Musi w tym celu dogadać się z postkomunistami, aby obalić niemal pewne weto prezydenta.

Raport NIK przeprowadzony w klinice okulistycznej w Katowicach kierowanej przez prof. Adrianę Gierek-Łapińską nie zostawił suchej nitki na sposobie kierowania placówką. Kontrolerzy wykryli ustawiane przetargi na sprzęt medyczny i leki.

Polska uznała niepodległość Kosowa. Rząd podjął tę decyzję na posiedzeniu 26 lutego. Politycy rządzącej partii tłumaczyli, że podjęli taki krok w imię wspólnej polityki zagranicznej UE.

100 dni od momentu powstania rządu Donalda Tuska rozpoczął się festiwal kolejnych obietnic. Premier zapowiedział gruntowne zmiany w podatkach, zmianę konstytucji, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidację senatu, zmniejszenie liczby posłów oraz zmianę sposobu finansowania partii politycznych.

Po 60 latach powołano w Polsce Rabinat, czyli Radę Rabinów. Uroczystość miała miejsce 23 lutego w Łodzi, w obecności naczelnego rabina Izraela Yony Metzgera. W skład Rabinatu wchodzi siedmiu rabinów - tylu bowiem jest obecnie w naszym kraju. Według szacunków Związku Gmin Żydowskich, w Polsce jest ok. 10 tys. osób wyznania mojżeszowego.

Sejm przyjął uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którą nastąpi to w drodze parlamentarnej. Kolejny etap to uchwalenie ustawy, która upoważni prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji tego traktatu.

Większość respondentów - 71 proc. - pozytywnie wypowiada się o członkostwie Polski w UE. Brak akceptacji dla obecności w Unii deklaruje tylko 5 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

Kto będzie prezydentem Polski? Takie pytania zadano respondentom na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Premier Donald Tusk i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - to dwaj politycy, których Polacy najchętniej widzieliby w fotelu prezydenckim w następnej kadencji. Donalda Tuska na stanowisku głowy państwa widzi 29 proc. pytanych. Natomiast byłego ministra sprawiedliwości - 15 proc. respondentów.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43

[ TEMATY ]

straż graniczna

Abp Józef Guzdek

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: najważniejszym prezentem na komunię jest przyjęcie Jezusa

Podczas przygotowań do pierwszej komunii św. tłumaczę rodzicom, żeby wyluzowali. Ubrania, prezenty i obiad w restauracji nie są najważniejsze – powiedział PAP ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Dodał, że najważniejszym prezentem jest przyjęcie Jezusa.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci przystępują do pierwszej komunii św. Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski do sakramentów przystępują dzieci na zakończenie III klasy szkoły podstawowej, czyli około 10. roku życia.
CZYTAJ DALEJ

Papieskie błogosławieństwa z podobizną Leona XIV

2025-05-17 10:04

[ TEMATY ]

pomoc

błogosławieństwo

Jałmużnik Papieski

Papież Leon XIV

Włodzimierz Rędzioch

Urząd Dobroczynności Apostolskiej jest instytucją Stolicy Apostolskiej, który w imieniu Papieża zajmuje się pomocą charytatywną osobom potrzebującym.

Kościół pomagał ubogim od początku swego istnienia – byli za to odpowiedzialni diakoni. W przypadku Papieży działanością tą zajmowali się członkowie tzw. Rodziny Papieskiej. Natomiast w bulli Innocentego III (1198-1216) pojawiła się po raz pierwszy wzmianka o urzędzie Jałmużnika Apostolskiego. Jałmużnik Jego Świątobliwości ma godność Arcybiskupa i należy do Rodziny Papieskiej, co uprawnia go, między innymi, do uczestniczenia w papieskich ceremoniach liturgicznych. Franciszek, który przykładał wielką wagę do działalności charytatywnej wyniósł obecnego Jałmużnika, Konrada Krajewskiego, do godności kardynalskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję