Jego celem jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym.
Jasna Góra w łączności duchowej trwa niemal od początku wybuchu wojny. Każdego dnia o godz.15.30 w kaplicy Matki Bożej o pokój na Ukrainie odprawiana jest Msza św. Jednak w odpowiedzi na zachętę biskupów do zintensyfikowania modlitw, przeor Sanktuarium zaprasza do udziału w kolejnej Eucharystii celebrowanej o godz. 9.00 przy słynącym łaskami krzyżu z figurą Chrystusa, przy bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej. Do końca XVIII w. paulini odprawiali przy nim Msze św. wotywne za królów polskich - fundatorów i dobrodziejów klasztoru jasnogórskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gotycki krucyfiks pochodzący z XV w. mimo wojen i pożarów, lat niewoli, dotrwał do naszych czasów. To jeden z najcenniejszych zabytków Jasnej Góry.
Msze św. przy tym ołtarzu celebrowane są tylko kilka razy w roku - w kolejne piątki Wielkiego Postu.
O. Samuel Pacholski, jasnogórski przeor podkreśla, że to wsparcie duchowe jest bardzo ważne. - Zadziwia nas odwaga, męstwo i determinacja całego narodu ukraińskiego, nie tylko armii ukraińskiej, a do tego potrzeba moralnego wsparcia i modlitwy. To czynimy i widzimy, że przynosi to owoce, bo Ukraina się broni, trwa kontrofensywa – zauważył paulin.
W szczególną modlitwę o pokój włączą się też sami Ukraińcy, zwłaszcza uchodźcy. Dla nich Msza - Boska Liturgia zostanie odprawiona o 18.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II, której paulini użyczyli proboszczowi parafii greckokatolickiej w Częstochowie.