Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 43/2007, str. 7

Archiwum parafii św. Stanisawa B.M. w Nowym Jorku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Parada Pułaskiego

Reklama

Kilkadziesiąt tysięcy osób przeszło 7 października jedną z głównych alei Nowego Jorku w 70. Paradzie Pułaskiego, manifestując swoją wiarę, kulturę i miłość do Ojczyzny. Przed katedrą św. Patryka uczestników pozdrawiali kard. Edward Egan i bp Ryszard Karpiński. Metropolita nowojorski sprawował też Mszę św. w katedrze. Homilię wygłosił bp Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracyjnego. Zachęcił rodaków do modlitwy za Ojczyznę. Podziękował im za świadectwo wiary i kultury polskiej w Ameryce. Zachęcił też do udziału w Światowym Dniu Młodzieży w Sydney oraz w 49. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, który w przyszłym roku odbędzie się w Kanadzie.
Paradę otwierali Konsul Generalny RP i Burmistrz Nowego Jorku. Wśród uczestników przeważały grupy z polonijnych szkół parafialnych i społecznych oraz młodzież akademicka, byli też przedstawiciele organizacji polonijnych, straży pożarnej i policji.
Parada Pułaskiego jest największym wydarzeniem polonijnym na Wschodnim Wybrzeżu USA. Gromadzi Polonię ze stanów Nowy Jork, New Jersey oraz Connecticut.
Historia Parady Pułaskiego prowadzi do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, gdzie jesienią 1926 r., w 150. rocznicę przyjazdu Tadeusza Kościuszki do Ameryki, zorganizowano pochód z udziałem 3 tys. Polaków. Przeszli oni z kościoła przy 7. Ulicy do City Hall Park, gdzie dokonano symbolicznego aktu posadzenia dwóch dębów, ku pamięci Kościuszki i Pułaskiego. Ówczesnym proboszczem był ks. Feliks Ferdynand Burant (1893-1964). Pochód był organizowany w kolejnych latach i wkrótce stał się stałym zwyczajem, powtarzanym w każdą pierwszą niedzielę października.
Na zakończenie polskiego dnia w Nowym Jorku najwyższy budynek - The Empire State Building zabłysnął biało-czerwonymi światełkami.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Francja

U Jasnogórskiej Matki w Lyonie

W uroczystość Matki Bożej Różańcowej, 7 października, Polonia w Lyonie przeżywała 5. rocznicę wprowadzenia do bazyliki Notre Dame de Fourvière kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która otrzymała specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II.
Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył wicedyrektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Krystian Gawron, w asyście proboszcza parafii polskiej w Lyonie - ks. Tadeusza Śmiecha, wikariusza - ks. Aleksandra Młodackiego, a także proboszcza parafii polskiej w Grenoble - ks. Tadeusza Hońki. W homilii ks. Gawron zwrócił uwagę na słowa Apelu Jasnogórskiego i przypomniał historię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, uwięzienie Prymasa Tysiąclecia, a także peregrynację Obrazu w symbolu pustych ram w czasie „uwięzienia” go przez polskie władze komunistyczne.
Piękna liturgii dopełnił śpiew polskich pieśni maryjnych w wykonaniu chóru „Polonium” pod dyr. Stanisława Rypienia. W procesji niesiony był sztandar parafii polskiej w Lyonie, otoczony dziećmi i młodzieżą w polskich strojach ludowych. Uczestnicy procesji w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej po Różańcu w języku polskim i francuskim odnowili Akt zawierzenia parafii polskiej Matce Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maria Teresa Diupero

Hiszpania

Beatyfikacja 498 męczenników z okresu wojny domowej

W Madrycie odbyła się 28 października beatyfikacja 498 męczenników z okresu hiszpańskiej wojny domowej. Spośród 232 męczenników, których akta były studiowane w archidiecezji madryckiej, 176 oddało życie za wiarę w stolicy Hiszpanii, z tego 64 było między 17. a 30. rokiem życia. - Ich dziedzictwo ma w tej chwili ogromną wartość, szczególnie dla Misji Młodych w Madrycie. Męczennicy są przykładem, jak być świadkiem Chrystusa, jak prowadzić misję oraz jak głosić Jezusa słowem i życiem wszędzie tam, gdzie toczy się życie młodych: w szkole, w rodzinie, na ulicy - powiedział kard. Antonio Maria Rouco Varela. Podkreślił, że męczennicy orędują za Hiszpanią, aby w obecnej sytuacji kraju nie zostały zniszczone pojednanie i pokój.

Ludzie

Kard. Stanisław Ryłko

Abp Stanisław Ryłko znalazł się w gronie 23 nowych kardynałów. Konsystorz zwołano na 24 listopada br.
Kard. Stanisław Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1969 r. Po dwóch latach pracy w duszpasterstwie parafialnym kontynuował studia, uzyskując na ówczesnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie licencjat z teologii moralnej, a później doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Krakowa został wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Równocześnie wykładał teologię praktyczną i socjologię religii w tamtejszej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1987 r. został powołany do Rzymu, gdzie objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Pełniąc tę funkcję, koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. i w Częstochowie w 1991 r. Od 1992 r. pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W grudniu 1995 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności biskupiej i mianował sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, zaś w 2003 r. - jej przewodniczącym i arcybiskupem.

Krótko

Po raz pierwszy terroryści zagrozili w publicznym wystąpieniu Polsce. Kasetę z groźbami przekazano Agencji Reutera. Zamaskowani osobnicy zapowiadali kolejne ataki na polskich żołnierzy w Iraku. Komentatorzy obawiali się, czy nie powtórzy się scenariusz hiszpański, w którym zamach w Madrycie wpłynął na wyniki wyborów. Minister Obrony Narodowej apelował do polityków, aby nie wykorzystywać tego faktu w kampanii wyborczej, bo sprowadzałoby to kolejne niebezpieczeństwa na polskich żołnierzy.

Tuż po północy z 18 na 19 października w Lizbonie przywódcy UE porozumieli się w sprawie nowego traktatu. Polska uzyskała to, czego żądała: mechanizm z Joaniny będzie bardzo trudno zmienić. Dokument ma zostać podpisany 13 grudnia br.

Co najmniej 120 osób zginęło 18 października w dwóch wybuchach w pobliżu konwoju wiozącego byłą pakistańską premier Benazir Bhutto w Karaczi, na południu Pakistanu. 150 osób odniosło obrażenia. Kilka godzin wcześniej Bhutto, przywódczyni największej partii opozycyjnej - Pakistańskiej Partii Ludowej wróciła do kraju po ośmiu latach wygnania.

Chińscy komuniści zgromadzili się na 17. zjeździe swojej potężnej partii. Zjazd nie przyniósł żadnego przełomu, a mrzonki o demokratyzacji Chin pozostają nadal mrzonkami.

USA bardzo zdenerwowały Chińczyków. Powodem jest wizyta Dalajlamy w USA. Duchowy przywódca Tybetańczyków został przyjęty przez prezydenta George’a Busha oraz odznaczony Złotym Medalem Kongresu.

850 milionów ludzi na świecie głoduje - podała Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, a jednocześnie wiele krajów „boryka” się z nadwyżką produkcji rolnej.

Turecki parlament udzielił zgody na przekraczanie przez wojska tego kraju granicy z Irakiem. Turcy prowadzą operację przeciw kurdyjskim separatystom. Zachód apeluje do Turków, aby nie wchodzili do Iraku, bo jeszcze bardziej zdestabilizuje to sytuację w regionie.

Blok Julii Tymoszenko oraz prezydencka Nasza Ukraina podpisały porozumienie koalicyjne. Obydwa ugrupowania mają niewielką większość w parlamencie - tylko trzy głosy. Premierem została Tymoszenko.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję