Reklama

Akcja Katolicka a sport

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 49

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po XVI Mistrzostwach Polski Księży w tenisie stołowym, które odbyły się w kwietniu 2006 r. w Bydgoszczy, Akcja Katolicka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej złożyła do Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP gotowość przygotowania takich mistrzostw w Zamościu. W organizację mistrzostw włączyło się Katolickie Radio Zamość, Urząd Miasta Zamość, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu i Lubelski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego. Patronat honorowy nad imprezą objęli: bp Wacław Depo - ordynariusz zamojsko-lubaczowski, bp Marian Florczyk - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, bp Mariusz Leszczyński - asystent Akcji Katolickiej w Polsce, Wojciech Żukowski - wojewoda lubelski, Marcin Zamoyski - prezydent Miasta Zamość, Halina Szydełko - prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce i Katolickie Radio Zamość.
Zawody odbywały się w dniach 11-13 kwietnia br. w Zamojskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Regulamin turnieju przewidywał następujące systemy rozgrywek: drużynowe - reprezentanci diecezji, indywidualne - według kategorii wiekowych oraz „OPEN” - otwarte dla wszystkich.
W zawodach wzięło udział 38 kapłanów, z których najmłodszy liczył 26 lat, a najstarszy 72 lata, tj. ks. Antoni Balcerzak z archidiecezji gnieźnieńskiej. Na mistrzostwa przybył również ks. Henryk Kowalski z Rolle w Szwajcarii.
Kapłani reprezentowali archidiecezje: gnieźnieńską, przemyską, lubelską oraz diecezje: kielecką, sandomierską, włocławską, zamojsko-lubaczowską, bydgoską, siedlecką, legnicką, łomżyńską, tarnowską i warszawsko-praską. Do zawodów stanęli także ojcowie redemptoryści na czele z o. Antonim Paździorką. Najliczniejszą grupę księży wystawiła diecezja zamojsko-lubaczowska - 10 i archidiecezja gnieźnieńska - 6.
Zawody odbywały się pod nadzorem Lubelskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego, a głównym sędzią był prezes tegoż Związku - Zdzisław Waśkowski.
12 kwietnia po Mszy św. w katedrze zamojskiej, sprawowanej przez bp. Depo, nastąpiło uroczyste otwarcie mistrzostw; odśpiewano hymn narodowy, po czym przywitano zaproszonych gości i zawodników. Po okolicznościowych przemówieniach bp. Wacława Depo, prezydenta Marcina Zamoyskiego i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP ks. Mirosława Mikulskiego, ks. Krzysztof Świta - asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zaprosił do jednego ze stołów tenisowych Księdza Biskupa i Pana Prezydenta; rozegrano krótkie spotkanie zakończone remisem 1:1.
W turnieju drużynowym zwyciężyła diecezja zamojsko-lubaczowska w składzie: ks. Andrzej Łuszcz i ks. Tomasz Winogrodzki. Miejsce II zajęła drużyna z archidiecezji lubelskiej w składzie: ks. Stanisław Kryszczuk i ks. Tomasz Bielecki. Miejsce III - drużyna z diecezji siedleckiej w składzie: ks. Franciszek Klebaniuk i ks. Grzegorz Chruściel. Tuż za podium znalazła się drużyna ojców redemptorystów w składzie: o. Antoni Paździorko i o. Jan Zubel.
W turnieju indywidualnym zwyciężyli księża w następujących kategoriach wiekowych (miejsca od I do III):
- do 35 lat: ks. Andrzej Łuszcz (diec. zam.-lub.), ks. Grzegorz Chruściel (diec. siedlecka), ks. Tomasz Winogrodzki (diec. zam.-lub.);
- do 45 lat: ks. Jerzy Ossoliński (archid. przemyska), ks. Piotr Zwoliński (diec. sandomierska), ks. Franciszek Klebaniuk (diec. siedlecka);
- do 55 lat: ks. Stanisław Kryszczuk (archid. lubelska), ks. Franciszek Nieckarz (diec. zam.-lub.), ks. Ryszard Gilas (archid. gnieźnieńska);
- do 60 lat: o. Antoni Paździorko, ks. Ludwik Solecki (diec. legnicka), ks. Józef Dudek (diec. zam.-lub.);
- do 65 lat; ks. Henryk Kowalski (diec. włocławska), ks. Stefan Balcerzak (archid. gnieźnieńska);
- powyżej 65 lat: ks. Grzegorz Radzisz (diec. bydgoska), ks. Antoni Balcerzak (archid. gnieźnieńska), ks. Mirosław Mikulski (diec. warszawsko-praska).
Do kategorii „OPEN” przystąpiło 29 kapłanów, z których trzy pierwsze miejsca zajęli: ks. Stanisław Kryszczuk (archid. lubelska), ks. Andrzej Łuszcz (diec. zam.-lub.) oraz ks. Jerzy Ossoliński (archid. przemyska).
Na zakończenie zawodów sędziowie dokonali również klasyfikacji ogólnej, w której zwyciężyła diecezja zamojsko-lubaczowska - 123 punkty; miejsce II - archidiecezja lubelska - 68; miejsce III - diecezja siedlecka - 45.
Uczestnicy zawodów zwiedzili Zamość (Katedra, Rynek Wielki).
Głównymi sponsorami mistrzostw byli: Katolickie Radio Zamość, Zamojska Korporacja Energetyczna SA, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego NIWA, SKOK im. Ks. F. Blachnickiego w Zamościu.
Być może takie zawody sportowe odbędą się w przyszłym roku również w Zamościu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Rodzin i 25-lecie kościoła w Sulistrowiczkach [Zaproszenie]

2025-05-28 12:42

Archiwum prywatne ks. prałata Ryszarda Staszaka

Do wspólnego świętowania zaprasza ks. prałat Ryszard Staszak. - W tym roku obchodzimy 25. rocznicę konsekracji świątyni oraz 8. rocznicę ustanowienia jej sanktuarium. Tego dnia do naszego sanktuarium zapraszamy rodziny, a Mszę św. o godz. 12:00 odprawi ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podczas Eucharystii będę dziękował za 40. lat posługi kapłańskiej w parafii Sulistrowice.

Sanktuarium w Sulistrowiczkach nosi tytuł Matki Bożej Dobrej Rady. - Kult Matki Bożej Dobrej Rady sięga XV wieku, kiedy to – według tradycji – w genueńskim kościele św. Dominika odkryto obraz Maryi z Dzieciątkiem, któremu towarzyszyły słowa: „Mądrej Radzie”. Obraz – przeniesiony następnie do miasteczka Genazzano pod Rzymem – słynął licznymi cudami i uzdrowieniami, a papież Benedykt XIV zatwierdził kult tej „Patronki wszystkich chwytających się rady Bożej w chwilach wielkiej niepewności” już w 1742 r. Już w XVIII i XIX wieku wiele zgromadzeń zakonu augustianów i dominikanów szerzyło modlitwę do Dobrej Rady, wskazując, że Maryja pomaga odnaleźć Bożą wolę zarówno w sprawach wielkich, jak i codziennych – wspomina ks. Staszak, dodając: - Pomysł budowy kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach powstał pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to po konsultacjach z biskupem Józefem Pazdurem, architektem Jerzym Wojnarowiczem, w uzgodnieniu z radą parafialną oraz przy wsparciu pana Stanisława Dobrowolskiego podjąłem starania o wzniesienie świątyni, która mogłaby stać się duchowym ośrodkiem modlitwy za rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Noc Kościołów po raz pierwszy w Polsce w całej diecezji

2025-05-29 06:47

[ TEMATY ]

noc kościołów

diecezja płocka

Karol Porwich/Niedziela

W diecezji płockiej, obchodzącej w tym roku jubileusz 950-lecia istnienia, z 31 maja na 1 czerwca zorganizowana zostanie „Noc Kościołów”, po raz pierwszy w Polsce obejmująca całą diecezję. Do udziału w wydarzeniu, w ramach którego odbywać się będą wystawy i koncerty, zgłosiło się 58 świątyń.

Kuria Diecezjalna Płocka, zapraszając na Noc Kościołów, zwróciła uwagę na szczególny charakter tego wydarzenia, podczas którego z 31 maja na 1 czerwca świątynie w dekanatach diecezji zostaną otwarte dla zwiedzających - „to noc, w której sacrum spotyka się z kulturą, sztuką i lokalną historią”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję