Nowe czasy są wyzwaniem do poszukiwania nowych form ewangelizacji. Szczególnym terenem tych poszukiwań jest dzisiaj szkoła. Dzieci z ich wrodzoną wrażliwością i potrzebami ducha wymagają szybkiego potwierdzenia czynem głoszonych idei i wartości. Jest to także jeden z ważniejszych warunków ich rozwoju.
Pierwszy - Rzeszów
Reklama
W szeroko rozumianą działalność charytatywną obok ludzi dojrzałego wieku, którzy tworzą Parafialne Zespoły Caritas, na stałe wpisały się także szkolne koła Caritas. Pierwsze w Polsce szkolne koła Caritas powstały w diecezji rzeszowskiej. Pomysłodawcą powołania pierwszego takiego koła była młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie ze swoją opiekunką - mgr Marią Kowalską, która zaszczepiła w młodych ducha miłosiernej służby. Miało to miejsce 16 września 1995 r. w trzecim roku istnienia młodej diecezji oraz jej Caritas. Szybko rozrastała się liczba kół Caritas w szkołach. Obecnie w szkołach średnich, gimnazjach i szkołach podstawowych działa ich wiele. We właściwy sobie sposób włączają się one w misję świadczenia o nieskończonym miłosierdziu Bożym. Dla osób wierzących miłość bliźniego jest głównym motywem niesienia pomocy ludziom potrzebującym, by mimo choroby, cierpienia i ubóstwa mogli żyć godnie. Miłość jako istota chrześcijaństwa to nie tylko powstrzymywanie się od zła, lecz przede wszystkim obowiązek czynienia dobra każdemu człowiekowi, zwłaszcza najbardziej potrzebującemu. - Młody wolontariat jest naszą szansą! Jest równocześnie zadaniem i wyzwaniem. Powinien więc być otoczony staranną duszpasterską troską. Wymaga także formacji. Najważniejsze jednak to być z młodzieżą - mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czym są SKC?
Szkolne koła Caritas (SKC) to organizacje dziecięce i młodzieżowe, działające na zasadzie wolontariatu na terenie szkoły czy parafii. Zakładane są także na wyższych uczelniach (Caritas Academica) w wielu polskich diecezjach. Ich celem jest mobilizacja młodych ludzi do działania na rzecz potrzebujących. Poprzez swoją działalność mają uwrażliwiać dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka, często bezradnego wobec choroby, biedy i cierpienia.
Działalność w szkolnym kole Caritas uczy i wychowuje, kształtując „wyobraźnię miłosierdzia”. Zachęca do uważnego rozejrzenia się wokół siebie, zauważenia potrzeb drugiego człowieka i bezinteresownego dzielenia się. Wolontariat uczy pomagania innym i odpowiedzialności społecznej, która stanowi ważny aspekt w rozwoju osobowościowym młodego człowieka. Rozwija inicjatywę młodych, pozwala im pomnażać swoje talenty i realizować pomysły. Uczy też umiejętności współpracy, wrażliwości, otwarcia społecznego, bezinteresowności, rezygnacji z własnych korzyści na rzecz bliźniego.
Jakie są zadania SKC?
Rozpoznawanie konkretnych problemów występujących w najbliższym otoczeniu;
Niesienie pomocy potrzebującym w swoim środowisku i poza nim, we współpracy z organizacjami młodzieżowymi, społecznymi, państwowymi, samorządowymi, kościelnymi, fundacjami i stowarzyszeniami;
Włączanie się w akcje charytatywne Caritas (Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, akcje wielkopostne, Niedziela Miłosierdzia Bożego, Tydzień Miłosierdzia i inne).
Jak założyć SKC?
1. Uczniowie chcący działać w szkolnym kole Caritas zwracają się do dyrektora szkoły, aby wystąpił do Caritas o powołanie koła.
2. Dyrektor szkoły występuje do dyrektora Caritas z prośbą o powołanie szkolnego koła Caritas oraz informuje, kto będzie opiekunem koła, a także proponuje asystenta kościelnego (którym jest kapłan pracujący w danej szkole czy parafii).
3. Dyrektor Caritas powołuje szkolne koło Caritas i nadaje mu regulamin.
4. Biskup diecezjalny zatwierdza szkolne koło Caritas i mianuje asystenta kościelnego.
5. Uroczyste powołanie koła następuje po zakończeniu wszystkich wstępnych procedur i zatwierdzeniu regulaminu szkolnego koła Caritas oraz rocznego planu pracy.
Zasadniczym celem powołania i działania SKC jest organizowanie form pomocy dla dzieci i młodzieży najpierw na terenie własnej szkoły, a następnie poza nią oraz uczestniczenie w ogólnych działaniach Caritas. Wachlarz podejmowanych działań można poznać z rocznych sprawozdań, które przy końcu roku szkolnego powinny dotrzeć do centrali Caritas. Są to np.:
Skąd wziąć środki na działalność pomocową?
Członkowie kół organizują:
Spektakularnym sukcesem pierwszego SKC było zorganizowanie środków na zakup bioprotez dla koleżanki, która jako dziecko straciła dwie dłonie, dostając się pod kosiarkę. Było to 30 tys. zł.
Gorlickie SKC przy LO zorganizowało pomoc w zakupie samochodu, którym matka dowozi niepełnosprawnego syna do szkoły.
Jeden z założycieli SKC przy II LO w Rzeszowie, obecnie już kapłan, jako członek SKC dał taką interpretację słowa CARITAS:
- Chrystusowa - Akcja - Rozwoju - I - Tworzenia - Aktywności - Społecznej.
Dobrze by było, gdyby w tę Chrystusową Akcję włączyli się młodzi ludzie wszystkich diecezji, dla których drogowskazem niech będą słowa Papieża Jana Pawła II: „Jeśli coś na tym świecie warto czynić, to tylko jedno - miłować”.