Reklama

Kościół

Powstała Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej

Powstała Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej, której celem jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii prewencji wykorzystywania seksualnego i pomocy ofiarom – powiedział PAP koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka o. Adam Żak.

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezuita poinformował, że powstanie sieci jest owocem międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, która pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych" odbyła się we wrześniu 2021 r. w Warszawie.

"Celem tej konferencji było nawiązanie współpracy i kontaktów, podzielenie się doświadczeniami i zobaczenie, w jakim punkcie jesteśmy w poszczególnych krajach. Podjęliśmy wówczas decyzję, by dalej współpracować przekazując sobie dobre praktyki i wiedzę związaną z ochroną małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym" - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezuita wyjaśnił, że wśród uczestników konferencji przeprowadzona została ankieta, w której jednym z pytań było, czy dany uczestnik chce przystąpić do sieci. "Odpowiedź była pozytywna" - stwierdził o. Żak.

Reklama

Poinformował, że do sieci - obok Polski - dołączyli przedstawiciele Kościołów obrządku wschodniego i łacińskiego z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Czech, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Słowenii i Serbii. Dołączyło także kilka Kościołów z byłych republik sowieckich z Azji Centralnej, czyli z Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

Podziel się cytatem

"Kościoły w tym regionie są na bardzo różnym etapie, jeśli chodzi o mierzenie się z problematyką wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Można powiedzieć, że są to Kościoły różnych prędkości" - ocenił o. Żak.

Wyjaśnił, że duża część duchowieństwa w tych krajach jest dopiero na początku drogi radzenia sobie z tym problemem. "Kościoły na Łotwie i w Estonii nie miały jak dotąd jeszcze żadnych zgłoszeń tego typu przestępstw w szeregach duchowieństwa, a mimo to muszą się mierzyć z dużym naciskiem mediów informujących o tym, z jakimi problemami w tej kwestii mierzą się np. kościoły w Polsce, w Niemczech czy we Francji" - powiedział.

Według jezuity Kościoły obrządku łacińskiego na Słowacji i w Czechach dopiero zaczynają mierzyć się z tą problematyką. "Mamy tu do czynienia z pierwszą fazą uczenia się uznania, że ten problem w ogóle ich dotyczy" - ocenił.

Poinformował, że w Ukrainie w Uniwersytecie Katolickim Kościoła grekokatolickiego we Lwowie powstała już instytucja zbliżona do polskiego Centrum Ochrony Dziecka o wdzięcznej nazwie "Centrum Godności Dziecka". "Szefowa tego ośrodka przeprowadziła całkiem solidne badania na temat przemocy seksualnej w społeczeństwie ukraińskim" - ocenił. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat dużą pracę w tym temacie wykonał także Kościół na Węgrzech.

Reklama

Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka zaznaczył, że organizatorzy sieci założyli specjalne grupy na platformie MS TEAMS, na której będą się odbywać spotkania poświęcone tematyce ochrony małoletnich. "Będą to spotkania poświęcone prewencji wykorzystywania seksualnego, współpracy i towarzyszenia osobom pokrzywdzonym oraz aspektom prawnym ochrony małoletnich" – podkreślił.

Podziel się cytatem

"Najbliższy przygotowywany webinar będzie dotyczył współpracy z osobami pokrzywdzonymi. Spodziewam się również, że po przewidywanej na czerwiec nowelizacji motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi pojawi się zapotrzebowanie nie tylko ze strony kanonistów na interpretację tego dokumentu dotyczącego odpowiedzialności przełożonych kościelnych za rażące zaniedbania w procedowaniu zgłaszanych do nich przestępstw" - zastrzegł.

O. Żak dodał, że obecność uchodźców z Ukrainy, w tym dużej liczby dzieci i ich matek, przyniosła też konieczność zmierzenia się z problemami ochrony tej grupy narażonej na różne przestępstwa, w tym na wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi. "Chcemy rozpoznać potrzeby i możliwości przeciwdziałania w tym zakresie i podzielić się nimi z Kościołami w krajach naszego regionu, które również przyjęły uchodźców" – ujawnił.

Dyrektor COD zaznaczył, że powołanie Sieci ds. Ochrony Małoletnich Kościołów Europy Środkowej i Wschodniej poparła Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich. "Szef papieskiej komisji, kard. Seán Patrick O’Malley, wystosował list do wszystkich konferencji episkopatów, jakie są na tym terenie oraz do osób, które przystąpiły do tej sieci" - powiedział.

Według o. Żaka, powstanie sieci i wykorzystanie platformy może usprawnić i ułatwić proces zmiany mentalności duchowieństwa i wiernych w krajach należących do sieci, koniecznej do adekwatnej odpowiedzi na problem przemocy seksualnej. "Gdyby taka sieć istniała już w 2013 r., kiedy zostałem koordynatorem KEP ds. ochrony małoletnich, pewnie byłoby nam łatwiej" – ocenił.

2022-05-27 07:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Dariusz Mazurkiewicz: Nie sposób nie zrobić sobie dzisiaj rachunku sumienia

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich w Kościele

Karolina Krasowska

Homilię wygłosił ks. dr Dariusz Mazurkiewicz, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży

Homilię wygłosił ks. dr Dariusz Mazurkiewicz, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży

W całym Kościele w Polsce 8 marca był obchodzony jako dzień postu oraz modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. W naszej diecezji Msza św. przebłagalna za grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich w naszej Ojczyźnie i Kościele zielonogórsko-gorzowskim została odprawiona w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Wcześniej diakoni z seminarium w Paradyżu poprowadzili nabożeństwo Drogi Krzyżowej, wynagradzające grzechy tych, którzy dopuścili się przestępstw wobec małoletnich. - Dzisiaj, realizując wolę Konferencji Episkopatu Polski, w Kościele polskim modlimy się za tych, którzy doświadczyli szczególnego przykrego, bolesnego, tragicznego doświadczenia cierpienia wykorzystania; wykorzystania zaufania i bolesnego doświadczenia od tych osób, które winny dać dobro i realizować miłość Chrystusa, ale tknięte również słabością i grzechem dały cierpienie - mówił pasterz diecezji. - Dzisiaj modlimy się za ofiary, za dzieci i młodzież, wykorzystane przez osoby życia konsekrowanego czy duchownych. Nawet pojedynczy przypadek jest wielką raną, jest wielkim cierpieniem, jest wielkim bólem. I dzisiaj chcemy wynagrodzić Panu Bogu, ale naszą modlitwą otoczyć również ofiary i wspierać, aby miłosierdzie Boże ogarnęło wszystkich tych, którzy doznali cierpienia, ale również, aby spowodowało, aby ci, którzy dopuścili się tych czynów, przeszli proces nawrócenia, uzdrowienia - kontynuował ksiądz biskup.
CZYTAJ DALEJ

Kobieta pokieruje komisją opiekującą się watykańskimi zabytkami

2025-04-10 12:43

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

Prof. Elvira Cajano

Prof. Elvira Cajano

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej mianował prof. Elvirę Cajano na stanowisko przewodniczącej Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków Historycznych i Artystycznych Stolicy Apostolskiej.

Prof. Elvira Cajano pochodzi z Parmy. Uzyskała tytuł magistra architektury oraz stopień doktora nauk w zakresie historii, rysunku i restauracji architektury na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Zajmowała się nadzorem archeologicznym i krajobrazowym w regionie Umbria. Była też wykładowczynią teorii restauracji i konserwacji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest autorką licznych publikacji.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję