Reklama

7 krzyży przeszłości i teraźniejszości

Niedziela Ogólnopolska 40/2006, str. 8

Matka ks. Jerzego Popiełuszki na pielgrzymce
Krzysztof Świertok

Matka ks. Jerzego Popiełuszki na pielgrzymce <br>Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralne uroczystości 24. Pielgrzymki Ludzi Pracy odbyły się w niedzielę 17 września przed Szczytem Jasnogórskim z udziałem ok. 60 tys. osób. Obecny był Premier RP Jarosław Kaczyński.

Przemówienia

Reklama

„Bez Waszej walki, bez walki «Solidarności» nie byłoby niejednego sukcesu. Byłoby w Polsce gorzej niż jest” - zwrócił się do uczestników pielgrzymki premier Jarosław Kaczyński.
Premier powiedział, że Polska ma wielką szansę na zmianę, na to, by jej rozwój nabrał tempa. Podkreślił, że tą szansą jest „naprawa Rzeczypospolitej, naprawa polskiego państwa, które działało dotychczas źle, a często bardzo źle”. „Tę naprawę podjęliśmy - zapewnił Premier. - Jej niezmiernie ważną częścią, jej podstawą powinna być nowa umowa społeczna, która zapewni nieporównanie bardziej niż dotychczas sprawiedliwy układ stosunków i podział dóbr, która umocni tak bardzo często drastycznie naruszane prawa pracowników, prawa milionów Polaków”. Jarosław Kaczyński stwierdził, że „ci, którzy chcą uzyskać swój osobisty sukces kosztem pracowników, kosztem nas wszystkich, kosztem polskiego państwa, które jest wspólnym dobrem, nie są patriotami, godzą w interes narodowy, podnoszą rękę na Polskę”. „Potrafimy ich okiełznać - powiedział Premier - ale jest jeden warunek. Tym warunkiem jest zachowanie jedności, odrzucenie drugorzędnych sporów i marsz do przodu - mówił. - Wierzę, że z tego właśnie miejsca mam nie tylko prawo, ale i obowiązek wezwać do jedności. Wezwać do tego, by marsz ku lepszej Polsce, ku naprawie Rzeczypospolitej był kontynuowany”.
Przed Mszą św. przemówił również Janusz Śniadek - przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. „Nasza ojczyzna, Polska, jest ciągle w remoncie. Potrzeba od nas wielkiego wysiłku i ciężkiej pracy, aby podczas tego remontu liberalny egoizm nie wyparł zasady solidaryzmu i nie zamknęły się serca otwarte na drugiego człowieka. Uważajmy, żeby podczas tych wielkich porządków nikt nie próbował zdjąć nam krzyża ze ściany. I co najważniejsze - żeby nie zabrakło miejsca na krzyż w sercach Polaków. Niech w tym nieporządku, który roztacza się wokół nas, nie zginie żadna z wartości i żaden z ideałów, które sprawiały, że Polska była Polską nawet wtedy, gdy nie była wolna. Przyrzekamy, że «Solidarność» zawsze będzie strzegła krzyża oraz tych wartości i ideałów, z których zrodził się nasz związek, które wydały owoc wolności naszej ojczyzny” - powiedział Janusz Śniadek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza św.

Uroczysta Msza św. na jasnogórskim Szczycie rozpoczęła się o godz. 11.00. „Prowadził Was kiedyś na ten pielgrzymi szlak sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko, bohaterski obrońca praw ludzi pracy, patron «Solidarności» - mówił, witając pielgrzymów w imieniu Jasnej Góry, podprzeor o. Kazimierz Maniecki. - Ks. Jerzy uczył nas, że Bóg, modlitwa i praca w połączeniu ze sobą pomagają człowiekowi widzieć sens jego życia i trudu. Człowiek pracujący ciężko, ale bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem”.

Kazanie

Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Mówił o „7 krzyżach przeszłości powojennej”, wymieniając kolejno: stalinizm, Poznań ’56, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76, Sierpień ’80 i stan wojenny 1981 r.
Ponieważ na pytanie: „Czy w tamtym czasie człowiek wołał o własne wyzwolenie z równą siłą jak o upragniony i konieczny chleb?” - Kaznodzieja znalazł tylko odpowiedź negatywną, stwierdził: „Dlatego spotkały nas kolejne krzyże - krzyże czasu obecnego”. Abp Gądecki, opierając się na zasadach katolickiej nauki społecznej, z wnikliwością opisał zatem kolejnych „7 krzyży teraźniejszości” lub inaczej mówiąc - „7 krzyży społecznych”. Według jego oceny, życie społeczno-ekonomiczne współczesnej Polski naznaczone jest następującymi problemami:
- Zatrudnienie: „Domagamy się od państwa wspierania aktywnej polityki pracy, tj. posunięć, które stwarzają możliwość pracy na terytorium Polski. Obowiązek państwa polega jednak nie tyle na bezpośrednim zapewnieniu pracy wszystkim obywatelom, co raczej na tworzeniu warunków zapewniających możliwość pracy”.
- Dyskryminacja ze względu na wiek i płeć.
- Wynagrodzenie za pracę: „Płaca jest najważniejszym narzędziem urzeczywistniania sprawiedliwości w stosunkach między pracownikami a pracodawcą. Praca powinna być tak wynagradzana, żeby człowiek miał możliwość godnego kształtowania egzystencji materialnej, społecznej, kulturalnej i duchowej, i to zarówno swojej, jak i swoich bliskich”.
- Czas pracy: „Pan Bóg odpoczął po swoim trudzie. Również ludzie powinni korzystać z odpowiedniego wypoczynku i czasu wolnego, który pozwoliłby im pielęgnować życie rodzinne, kulturalne, społeczne i religijne. Władze publiczne mają obowiązek czuwać nad tym, aby pracownicy nie zostali pozbawieni czasu przeznaczonego na odpoczynek”.
- Udział pracowników w zarządzie przedsiębiorstwa.
- Etyczny wymiar pracy.
- Emigracja.
W podsumowaniu swojej diagnozy życia społecznego abp Gądecki odwołał się do potrzeby „przemiany Polaka”, która może się dokonać przez realizację Ślubów Jana Kazimierza z 1656 r. i Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego Stefana kard. Wyszyńskiego z 1956 r.

Goście pielgrzymki

Wśród gości honorowych pielgrzymki obecni byli m.in.: Marianna Popiełuszko - matka ks. Jerzego, inicjatora pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, Tomasz Pietrzykowski - wojewoda śląski, Artur Warzocha - wicewojewoda śląski, Janusz Śniadek - przewodniczący Krajowej Komisji NSZZ „Solidarność”, Marian Krzaklewski - były przewodniczący Związku, Jerzy Kropiwnicki - prezydent Łodzi, Ryszard Grobelny - prezydent Poznania, Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy.
Eucharystię koncelebrowali: abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański i krajowy duszpasterz ludzi pracy, bp Adalbert Ndzana z diecezji Mbalmayo w Kamerunie, ks. prał. Witold Andrzejewski - duszpasterz ludzi pracy z Gorzowa Wielkopolskiego oraz 40 księży duszpasterzy ludzi pracy z całej Polski. Przedstawiciele ludzi pracy wystawili na jasnogórskich wałach ok. 120 pocztów sztandarowych. Uczestnicy pielgrzymki wystosowali telegram do Papieża Benedykta XVI.
Msza św. była w całości transmitowana przez Telewizję Polonia. Do red. Jerzego Klechty, jako odpowiedzialnego za tę transmisję, słowa podziękowania dla całego zespołu skierował osobiście premier Jarosław Kaczyński.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51

[ TEMATY ]

Robert Bąkiewicz

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy, która odbywała się w sobotę w Wałbrzychu. Wylegitymowano uczestników tego zgromadzenia; będą wobec nich kierowane wnioski do sądu – powiedziała PAP asp. szt. Monika Kaleta z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Pikieta, której przewodniczył Robert Bąkiewicz, odbywała się na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. W zgromadzeniu brało udział kilkadziesiąt osób.
CZYTAJ DALEJ

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Pęka mi serce, gdy o tym piszę. Pęka też obraz Kościoła w oczach wielu. Pęka zaufanie. Pęka nadzieja. Bo fakt pozostaje faktem: ksiądz zamordował człowieka. Ze szczególnym okrucieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję