Tablicę odsłonili: min. Andrzej Urbański - szef Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Ujazdowski - minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prof. dr hab. Janusz Kurtyka - prezes IPN.
Tablica znajduje się na budynku w Warszawie Włochach, gdzie od lutego do października 1945 r. mieścił się areszt NKWD, a także siedziba sowieckiego kontrwywiadu „Smiersz” i Głównego Zarządu Informacji WP.
Prof. dr hab. Janusz Kurtyka powiedział podczas uroczystości, że budynek byłej siedziby NKWD jest miejscem męczeństwa i jednym z ogniw łańcucha represji władz radzieckich na terenie Polski. Min. Ujazdowski powiedział, że obecność w tym miejscu przedstawicieli rządu i Prezydenta RP jest aktem wdzięczności dla kombatantów AK. - Minął okres obojętności władz państwowych na historię Polski, na cierpienia obrońców jej niepodległości i ofiary systemu komunistycznego - zapewnił. - Ten okres bezpowrotnie się skończył - podkreślił i zwrócił się z prośbą do kombatantów, by spisywali swoje wspomnienia z okresu wojny i czasu powojennych prześladowań. Czesław Cywiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK powiedział, że w tym areszcie NKWD byli więzieni najlepsi synowie naszej Ojczyzny. - Przeżywali tu straszliwe cierpienia. Oby się to nigdy nie powtórzyło - zaapelował.
Biskup Polowy WP oglądał piwnice, w których NKWD więziło żołnierzy AK. Obejrzał karcer, gdzie przetrzymywano kobiety, a także miejsce, gdzie więziony był Bolesław Piasecki, późniejszy twórca Stowarzyszenia „Pax”.
Na tablicy umieszczono słowa: „W hołdzie patriotom, polskim ofiarom komunistycznego terroru, więzionym w tym budynku przez NKWD, «Smiersz», i «Informację»”. Autorem projektu tablicy jest Grzegorz Mądrak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu