Reklama

Z Watykanu

Uroczystą Mszą św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie Papież Benedykt XVI zainaugurował 2 października XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię koncelebrowali uczestnicy Synodu - 256 biskupów ze 118 krajów świata. Hasłem Synodu, który potrwa do 23 października, są słowa: „Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła”.

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI u najmłodszych pacjentów szpitala

Benedykt XVI u najmłodszych pacjentów szpitala

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Kościół odbija się w Eucharystii jak w „soczewce”

Reklama

„Eucharystię można by także uznać za «soczewkę», przez którą należy stale weryfikować oblicze i drogę Kościoła, który Chrystus założył po to, ażeby każdy człowiek mógł poznać miłość Boga i odnaleźć w niej pełnię życia” - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 2 października w Watykanie. Papież nawiązał też do rozpoczętego tego dnia uroczystą Mszą św. XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat Eucharystii.
Podejmując temat obrad Synodu Biskupów: Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła, Benedykt XVI powiedział: „W rzeczywistości katolicka nauka o Eucharystii, zdefiniowana autorytatywnie przez sobór trydencki, wymaga od wspólnoty kościelnej przyjęcia, przeżywania i przekazywania jej w sposób wciąż nowy i odpowiadający czasom”.
Następnie zwrócił uwagę na związek tajemnicy Eucharystii z misyjną działalnością Kościoła. „Eucharystia bowiem stanowi centrum napędowe całej ewangelizacyjnej działalności Kościoła, jest trochę tym, czym serce dla ludzkiego ciała” - powiedział Papież i zaznaczył, że bez niej wspólnoty chrześcijańskie utraciłyby swą autentyczną naturę. „Tylko jako «eucharystyczne» mogą one przekazywać ludziom Chrystusa, a nie jedynie, choćby najszlachetniejsze i ważkie, idee i wartości” - podkreślił Ojciec Święty.
Benedykt XVI przypomniał, że „Eucharystia ukształtowała wybitnych apostołów misjonarzy różnego stanu: biskupów, kapłanów, zakonników, świeckich, świętych życia czynnego i kontemplacyjnego”. Papież wymienił św. Franciszka Ksawerego, którego „miłość do Chrystusa popchnęła aż na Daleki Wschód, by głosić Ewangelię” oraz św. Teresę z Lisieux, która „żyła w klauzurze żarliwym duchem apostolskim, czym zasłużyła sobie na to, że ogłoszono ją, wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym, patronką działalności misyjnej Kościoła”.
Papież wezwał do modlitwy za prace rozpoczętego Synodu Biskupów i zawierzył je Matce Bożej: „Prośmy z ufnością nade wszystko Błogosławioną Maryję Pannę, którą 7 października czcić będziemy jako Matkę Bożą Różańcową”. Ojciec Święty wskazał na znaczenie modlitwy różańcowej, „podczas której prowadzeni przez niebieską Matkę Pana kierujemy wzrok na oblicze Odkupiciela, abyśmy dostosowali się do Jego tajemnic radości, światła, bólu i chwały”. Benedykt XVI po raz kolejny nawiązał do osoby zmarłego Jana Pawła II, co przez zebranych na Placu św. Piotra pielgrzymów zostało powitane gromkimi brawami. „Jesteśmy świadkami opatrznościowego odrodzenia tej prastarej modlitwy, także dzięki przykładowi i nauczaniu umiłowanego Papieża Jana Pawła II. Zapraszam Was, byście przeczytali na nowo jego list apostolski Rosarium Virginis Mariae i wprowadzili w czyn jego wskazania w wymiarze osobistym, rodzinnym i wspólnotowym” - powiedział na zakończenie Ojciec Święty.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, Papież powiedział: „Pozdrawiam wszystkich Polaków. Waszym modlitwom polecam obrady Synodu Biskupów o Eucharystii. Zachęcam Was tu obecnych i wszystkie rodziny do odmawiania Różańca w tym maryjnym miesiącu”.

Audiencja Generalna

Benedykt XVI wspomina Jana Pawła II

Podczas audiencji generalnej 5 października, kierując słowa pozdrowienia do Polaków, Benedykt XVI powiedział: „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Minęło sześć miesięcy od śmierci mojego drogiego poprzednika Jana Pawła II. Tak ważne i aktualne pozostaje dla nas całe Jego nauczanie i świadectwo życia. Waszej modlitwie różańcowej polecam sprawę Jego beatyfikacji. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Adelajdzie - centralne obchody Światowego Dnia Chorego

Reklama

Stolica stanu Australia Południowa - Adelajda będzie miejscem głównych obchodów Światowego Dnia Chorego 11 lutego 2006 r., które rozpoczną się już 9 lutego, a ich głównym wątkiem będzie opieka nad osobami chorymi umysłowo.
W ramach przyszłorocznego Światowego Dnia Chorego odbędą się 2 międzynarodowe kongresy: teologiczno-duszpasterski i naukowy.
Przewodni temat Światowego Dnia Chorego szczególnie interesuje obecnego Papieża. 28 listopada 1996 r. kard. Joseph Ratzinger w przemówieniu na konferencji światowej, zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Pracowników Służby Zdrowia, ujawnił przypadek swego młodszego odsiebie kuzyna, zamordowanego w 1941 r. przez reżym nazistowski, gdyż wykryto u niego zespół Downa.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II, wyznaczając jego datę na 11 lutego. Chciał w ten sposób podkreślić rolę Maryi jako Uzdrowicielki chorych i Lourdes jako miejsca, w którym od początku Jej objawień w 1858 r. po dziś dzień dochodzi do wielu uzdrowień.

Synod Biskupów

W kazaniu Benedykt XVI powiedział m.in.: „Tolerancja, która niejako przyzwala na Boga w prywatnej opinii, lecz odmawia Mu miejsca w przestrzeni publicznej, w rzeczywistości świata i naszego życia, nie jest tolerancją, lecz hipokryzją”. Papież przypomniał o zapowiadanym przez Pismo Święte sądzie nad światem. „Groźba sądu dotyczy również nas, Kościoła w Europie, Europy i Zachodu w ogólności. (…) Również nam może zostać odebrane światło, i dobrze uczynimy, jeśli pozwolimy groźbie tej w całej jej powadze rozbrzmiewać w naszej duszy, wołając jednocześnie do Pana: «Pomóż nam się nawrócić!»”.
Dzień później, podczas otwarcia obrad Synodu, głos zabrał abp Nikola Eterović, sekretarz generalny Synodu. Powiedział, że temat obecnego Synodu wpisuje się w duchowe dziedzictwo Jana Pawła II, „zdając sobie sprawę ze zbliżającej się śmierci, sługa Boży z pomocą Ducha Świętego starał się koncentrować swe siły na tym, co istotne, to znaczy na Najświętszym Sakramencie”.
Pierwsze przemówienie wprowadzające do dyskusji wygłosił główny relator zgromadzenia - kard. Angelo Scola. Podkreślił m.in. potrzebę formacji liturgicznej całego ludu Bożego. Mówił o związku Eucharystii z bezżennością kapłanów i o rozwiedzionych żyjących w związkach niesakramentalnych, którym wspólnota powinna okazać pomoc. Za niezbędne uznał właściwe przygotowanie do sakramentu małżeństwa, który „wielu zawiera jedynie ze względu na tradycję”.
Uwagę zwrócił głos prefekta Kongregacji Nauki Wiary - abp. Williama Josepha Levady, który podkreślił m.in., że popełnia grzech ten, kto w wyborach politycznych głosuje na kandydata zgadzającego się na aborcję.
Inni ojcowie synodalni mówili o potrzebie wierności regułom liturgicznym w kontekście nadużyć i wypaczeń w tej materii. „Naruszanie norm liturgicznych - stwierdził abp Tadeusz Kondrusiewicz - zaciemnia wiarę i naukę Kościoła o Eucharystii. Dlatego w liturgii nie może być dowolności”.
Na niebezpieczeństwo wypaczenia liturgii przez transmisję telewizyjną zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley. Zauważył, że na widok na ekranie nadużyć, jakich dopuszczają się czasem celebransi Mszy św. - zarówno świeccy, jak i duchowni skłonni są uwierzyć, że wolno naruszać pewne normy.
Obecny Synod Biskupów jest największy w historii. Program przewiduje 23 kongregacje generalne i 7 sesji grup językowych. Synod, jak zawsze, wyda na zakończenie specjalne przesłanie.

Papież odwiedził dzieci w szpitalu „Bambino Gesu”

„Przybyłem tu do Was, aby dać świadectwo miłości Jezusa do dzieci, miłości, która spontanicznie płynie z serca i którą duch chrześcijański powiększa i umacnia” - oświadczył Benedykt XVI 30 września br. podczas wizyty w rzymskim szpitalu pediatrycznym „Bambino Gesu” (Dzieciątka Jezus). Szpital jest położony w pobliżu Watykanu i należy do Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Święty powiedział m.in.: „Tu, w zetknięciu z cierpiącym człowiekiem, można dać konkretne i wymowne świadectwo Ewangelii; tu faktycznie głosi się moc Chrystusa, który duchem swoim uzdrawia i przekształca ludzką egzystencję”.
Papież przybył do szpitala w godzinach przedpołudniowych. Odwiedził kolejno: izbę przyjęć, oddziały neurochirurgii i kardiologii oraz salę gier i zabaw. Głaskał obandażowane główki i ściskał dziecięce dłonie. Nie wszyscy mali pacjenci mogli jednak nawiązać z nim kontakt.
Po wizycie w salach szpitalnych Benedykt XVI wraz z towarzyszącym mu kard. Angelo Sodano modlił się przez chwilę w kaplicy. W sali konferencyjnej przemówił do pracujących tam lekarzy, pielęgniarek i zakonnic.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spowiednik papieża i króla

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. VIII

pl.wikipedia.org

Św. Rajmund z Penafort

Św. Rajmund z Penafort

Był znakomitym prawnikiem, wytrawnym teologiem i gorliwym spowiednikiem

Mimo ascetycznego życia i praktyk pokutnych św. Rajmund z Penafort umarł, mając 100 lat, co w tamtych czasach było uważane za błogosławieństwo Boga. Urodził się między 1170 a 1175 r. w starej szlacheckiej rodzinie katalońskiej Penafort, był spokrewniony z królem Aragonii. W wieku zaledwie 20 lat wykładał już filozofię w Barcelonie. W tym też czasie wydał swoje pierwsze monumentalne dzieło: Summę prawa – podręcznik dla studentów prawa. W Bolonii, na tamtejszym Uniwersytecie, uzyskał stopień doktora. Wykładał potem prawo w Bolonii i w Barcelonie. Jednak w 1222 r. porzucił świetną karierę i wstąpił do dominikanów. Pracował żarliwie nad nawróceniem Maurów i Żydów, a równocześnie opracowywał dzieło zawierające wskazówki dla spowiedników. W 1230 r. papież Grzegorz IX wezwał go do Rzymu i mianował kapelanem Pałacu Apostolskiego oraz swoim osobistym spowiednikiem.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została prefektem dykasterii

2025-01-07 06:28

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Po raz pierwszy w historii Watykanu kobieta została prefektem dykasterii, czyli dawnej kongregacji. Papież Franciszek mianował w poniedziałek włoską zakonnicę Simonę Brambillę szefową Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Do tej pory siostra Brambilla była sekretarzem tej dykasterii odpowiedzialnej za życie zakonne, czyli numerem dwa tej instytucji Kurii Rzymskiej.
CZYTAJ DALEJ

Świat promuje grzech - biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w orędziu na Boże Narodzenie

2025-01-07 20:06

[ TEMATY ]

świat

grzech

Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Karol Porwich/Niedziela

Współczesny świat bardziej promuje grzech, podając w wątpliwość tradycyjne wartości - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Dzisiejszy człowiek jest często zagubiony i lekko poddaje się współczesnej sekularyzacji - ubolewają biskupi w orędziu na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzą dziś, 7 stycznia.

Autorzy orędzia zachęcają do duchowej czujności. “Trwajmy w zdrowej nauce św. Cerkwi, czego przykład dają nam nasi przodkowie. Utwierdzajmy swoją wiarę na twardym kamieniu wiary naszych Ojców i Matek” - zachęcają hierarchowie. W tym kontekście cytują m.in słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję