Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 2/2005

BPJG/Marek Kępiński

Koronowana przez Jana Pawła II figurka Dzieciątka Jezus, ofiarowana przez kobiety krakowskie

Koronowana przez Jana Pawła II figurka Dzieciątka Jezus, ofiarowana przez kobiety krakowskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Bożego Narodzenia

Pasterka
Bożonarodzeniową Pasterkę w Bazylice Jasnogórskiej odprawił generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski, z którym koncelebrowali ojcowie jasnogórskiego konwentu. Przed ołtarzem w żłóbku została umieszczona figurka Dzieciątka Jezus - dar wotywny kobiet krakowskich - poświęcona i koronowana przez Papieża Jana Pawła II. Nawiązując do jubileuszu 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry, Ojciec Generał w homilii odniósł się do mających miejsce w ostatnim czasie informacji prasowych atakujących Jasną Górę. (Całe kazanie publikujemy na str. 8).
Na zakończenie Pasterki życzenia zebranym, a także radiosłuchaczom w kraju i za granicą złożył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Pasterkę uświetniła gra Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka oraz grający na organach o. Sebastian Matecki - podprzeor Jasnej Góry. Mszę św. poprzedziła Godzina Czytań z Liturgii Godzin, odśpiewana przez paulinów.
Mszę św. w duszpasterstwie młodzieży „Hale” odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Dzień Bożego Narodzenia
W dzień Bożego Narodzenia Sumie Pontyfikalnej w Bazylice Jasnogórskiej, poprzedzonej uroczystym ingresem, przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Koncelebrowali m. in.: ojciec generał Izydor Matuszewski wraz z definitorium i ojciec przeor Marian Lubelski z podprzeorami. W słowie Bożym Metropolita Częstochowski przypomniał pięć form tajemnic narodzenia Boga: „narodziny odwieczne Boga w Trójcy Świętej, Boże Narodzenie w czasie, wejście w ludzką przestrzeń, narodzenie się przez przybranie na synów Bożych, stałe rodzenie się przez Eucharystię - sakrament wszystkich narodzin”. Abp Nowak podkreślił wielkie zagubienie nadziei w chrześcijańskiej Europie oraz utrudniający wiarę atak laicyzmu.

Niedziela Świętej Rodziny
26 grudnia, w niedzielę Świętej Rodziny, w Kaplicy Matki Bożej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Koncelebrował m. in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. Mszę św. transmitowała dla Polaków rozsianych za granicą Telewizja Polonia, za pośrednictwem której Przeor Jasnej Góry złożył rodakom życzenia świąteczne. Program komentował redaktor Jerzy Klechta.
W kazaniu wygłoszonym podczas tej Mszy św. o. Marian Lubelski mówił m.in. o rodzinie. „Dzisiejsza niedziela, a zarazem święto Najświętszej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa - zaprasza nas, abyśmy udali się do Nazaretańskiego Domu. (...) Z Nazaretu płynie przesłanie do wszystkich rodzin, za które dziś modlimy się w sposób szczególny. Dom Najświętszej Rodziny uczy nas, czym jest rodzina, jej wspólnota miłości, jej surowe i proste piękno, jej święty i nierozerwalny charakter. Niechaj każda polska rodzina uczy się od Rodziny Nazaretańskiej, że wychowanie rodzinne jest niezastąpione i że w sferze społecznej ma ono pierwszorzędne i niezrównane znaczenie.
W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić jej prawdziwy obraz, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa, i jego własne, związane jest z dobrem rodziny. Dlatego czuje silniej i w sposób bardziej wiążący swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego małżeństwa i rodziny, zapewniając im pełną żywotność, rozwój ludzki i chrześcijański oraz przyczyniając się w ten sposób do odnowy społeczeństwa i ludu Bożego. Jakże więc potrzeba, aby oczy wszystkich rodzin zwróciły swe ufne spojrzenie na Świętą Rodzinę z Nazaretu. Cudownym zamysłem Bożym żył w niej ukryty przez długie lata Syn Boży. Jest ona więc pierwowzorem i przykładem dla wszystkich rodzin chrześcijańskich”.
Ojciec Przeor nawiązał też do jubileuszu 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry przed Szwedami: „Przed 350 laty miejsce to stało się przedmiotem straszliwych ataków, które miały za cel zniszczenie świętego przybytku, który jako jedyny stawił odważnie czoło szwedzkiemu najeźdźcy. Pod wodzą wielkiego bohatera narodowego, odważnego Przeora Augustyna Kordeckiego, garstka zakonników, rycerstwa i szlachty stawiła nieprawdopodobny opór najeźdźcy i skutecznie udaremniła jego zamiary zniszczenia katolickiej Polski. (...) W tym roku jubileuszu cudownej obrony Jasnej Góry pielgrzymujemy z ufnością przed tron Bogurodzicy, aby wpatrując się w Jej oblicze, dostrzec to światło, które pomoże nam popatrzeć odważnie w przyszłość i podjąć nową obronę Jasnej Góry. Trzeba to uczynić dla dobra przyszłych pokoleń. A szańcem obronnym niech stanie się serce każdego wierzącego Polaka, w którym należy obronić wiarę, zachować nadzieję i umocnić miłość”.

W skrócie

11 grudnia 2004 r. państwo Teresa i Stanisław Podgórscy z Chicago otrzymali zaszczytne wyróżnienie „Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry” za działalność społeczną wśród Polonii i ofiarność dobroczynną na rzecz Kościoła i Sanktuarium narodowego na Jasnej Górze. Wyróżnienie wręczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Obecny był Jan Jaworski - konfrater Zakonu Paulinów z Chicago.

22 grudnia na tradycyjnym opłatku spotkali się uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie. Obecni byli: dyrekcja na czele z Ewą Godalą, nauczyciele, pracownicy szkoły, emerytowani pedagodzy, rodzice - razem ponad tysiąc osób. W uroczystości uczestniczyli m.in.: bp Jan Wątroba, o. Nikodem Kilnar oraz Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy.

23 grudnia 60-lecie kapłaństwa świętował ks. Stanisław Olejnik, profesor teologii moralnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

24 grudnia o godz. 20.00 Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla osób samotnych i bezdomnych odprawił o. Szymon Botul. W barze Domu Pielgrzyma przygotowano wieczerzę wigilijną.

Mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi bardzo licznie odwiedzają szopkę, przygotowaną w Wieczerniku, nawiązującą tematycznie do jubileuszu 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry. Szopkę, którą przygotował o. Michał Fuksa, będzie można oglądać do 8 lutego 2005 r.

Zapowiedzi

13-14 stycznia 2005 r. - „Jasełka” - Dom dla Chłopców prowadzony przez Siostry Obliczanki w Częstochowie

16 stycznia - Uroczystość św. Pawła I Pustelnika: „Pawełki” z błogosławieństwem dzieci

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy papież ma serce maryjne

2025-05-19 21:15

[ TEMATY ]

Maryja

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Chociaż nie wiadomo jeszcze w pełni, jakie są ulubione nabożeństwa nowego Ojca Świętego, pojawiły się już pewne oznaki jego sympatii maryjnych.

W swoim pierwszym wystąpieniu jako nowy Ojciec Święty i przed udzieleniem błogosławieństwa Urbi et Orbi z Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, papież Leon XIV powiedział: „Nasza Matka Maryja zawsze chce kroczyć u naszego boku, być blisko nas, pomagać nam swoim wstawiennictwem i miłością. Dlatego chciałbym się z wami pomodlić. Módlmy się razem o tę nową misję, o cały Kościół, o pokój na świecie i prośmy Maryję, naszą Matkę, o tę szczególną łaskę”. Następnie odmówił wspólnie ze wszystkimi modlitwę Zdrowaś Maryjo.
CZYTAJ DALEJ

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

kobiety w bieli

inauguracja pontyfikatu

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
CZYTAJ DALEJ

W Senacie zaprezentowano rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich

2025-05-20 16:58

[ TEMATY ]

senat

Tomasz Zielenkiewicz

Historyczne oryginały trzech ważnych dla polsko-niemieckiego pojednania dokumentów: rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostateczną wersję tego Orędzia i odpowiedź hierarchów niemieckich zaprezentowano w Senacie. Wystawie towarzyszyła konferencja zatytułowana „Pojednanie dla Europy”.

W prezentacji wystawy wzięli udział Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, senator Halina Bieda i senator Kazimierz Michał Ujazdowski. Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News podkreślał, jak ważne było Orędzie biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku i jak wyjątkowa jest ekspozycja. „Po raz pierwszy udało nam się pokazać te trzy ważne dokumenty razem. Jest to rękopis autorstwa arcybiskupa Bolesława Kominka, oryginał listu biskupów polskich do biskupów niemieckich podpisany 18 listopada 1965 roku w Rzymie i odpowiedź biskupów niemieckich, która też powstała w Rzymie. To dla nas bardzo ważny moment, że w tak prestiżowym miejscu, tak istotnym dla polskiego życia politycznego społecznego, możemy mówić o tym przesłaniu” – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję