Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Belgia

Biskupi w obronie dziedzictwa

Kierownictwo Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) skomentowało przyjęcie przez szefów państw i rządów Traktatu Konstytucyjnego UE. W komunikacie opublikowanym 23 czerwca br. w Brukseli biskupi wzywają Unię Europejską, by bardziej zajęła się swoim dziedzictwem i tożsamością. „Jest to konieczne do kontynuowania procesu integracji europejskiej” - głosi dokument, który podpisali: przewodniczący ComECE bp Josef Homeyer oraz dwaj wiceprzewodniczący: bp Adrianus van Luyn i abp Hippolyte Simon.
Dokument wyraża zadowolenie, iż w preambule wymienione zostało religijne dziedzictwo Europy, ale jednocześnie ubolewa, że „z powodu opozycji niektórych członków” nie znaleziono konsensusu, aby wymienić z nazwy dziedzictwo chrześcijańskie. Może to bowiem być interpretowane „jako brak poszanowania dla życzeń wyrażanych przez znaczną część obywateli”.
Traktat Konstytucyjny UE stanowi - zdaniem biskupów ComECE - istotny etap w procesie integracji europejskiej. Podstawowe znaczenie w nowym dokumencie ma poszanowanie godności człowieka. Pozytywnie oceniono również przyjęcie Karty Praw Podstawowych. Dzięki temu Unia Europejska staje się coraz bardziej wspólnotą wartości. Biskupi UE wyrazili także zadowolenie, że Traktat Konstytucyjny uwzględnił i zapewnił regularny i otwarty dialog z Kościołami i wspólnotami wyznaniowymi.

Niemcy

Pielgrzymka Polaków do neviges

Reklama

W dniach 19-20 czerwca br. odbyła się pielgrzymka Polaków do Neviges w Niemczech. Tradycja polskiego pielgrzymowania do Neviges sięga czasów wojennych i powojennych. 22 czerwca 1977 r. pielgrzymował tam kard. Karol Wojtyła w ramach pojednania polsko-niemieckiego. Metropolita krakowski był tam ponownie 23 września 1978 r., razem ze sługą Bożym Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, Prymasem Polski, który pozostawił w darze dla sanktuarium obraz - kopię Matki Bożej Częstochowskiej.
Od 25 lat pielgrzymka Polaków i wiernych polskiego pochodzenia czy mówiących po polsku, Polskich Misji Katolickich w Nadrenii i Westfalii odbywa się regularnie w trzecią niedzielę czerwca i trwa przez dwa dni. W tym roku pieszo przybyło ok. 700 osób.
W niedzielę 20 czerwca bp Karpiński sprawował główną Mszę św. dla wszystkich pielgrzymów, również tych przybyłych różnymi środkami lokomocji. W homilii nawiązał do św. Jana stojącego pod krzyżem i życzył wszystkim, aby zabrali Maryję z Jezusem w swe trudne życie na emigracji. Pielgrzymka zakończyła się po południu procesją różańcową na Górę Maryi. Organizatorzy pielgrzymki - Księża Chrystusowcy, którzy na tym terenie mają kilkanaście placówek duszpasterskich, obliczyli, że w tym roku przez dwa dni ok. 3 tys. rodaków nawiedziło sanktuarium w Neviges. Przy okazji tej pielgrzymki bp Karpiński udzielił bierzmowania w dwóch wspólnotach Polskiej Misji Katolickiej w Essen (52 osoby) i w Aachen (30 osób).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges na terenie archidiecezji kolońskiej sięga swoimi korzeniami do czasów reformacji, kiedy to książęta i ich podwładni na tych terenach przechodzili na protestantyzm. Niewielka grupa katolików wierna Kościołowi katolickimu wybudowała w 1670 r. mały kościół pw. św. Anny i zaprosiła w 1676 r. z posługą religijną Ojców Franciszkanów, którzy przynieśli ze sobą obrazek Maryi Niepokalanej wielkości pocztówki, który wkrótce zasłynął łaskami. 25 października 1681 r. przybył tutaj jako pielgrzym, aby podziękować Matce Bożej za łaskę uzdrowienia, biskup z Padernborn i Munster Ferdinand von Fürsterberg. Datę tę uważa się za historyczny początek pielgrzymek do Neviges. W 1728 r. został konsekrowany większy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia, który służy po dzień dzisiejszy jako kościół parafialny. W latach 1966-68 został wybudowany nowy kościół pw. Maryi Królowej Pokoju, poświęcony przez chińskiego biskupa Vitus Maria Chang Tso Huan.

R. K.

Ziemia Święta

Ponad 4 miliony uchodźców palestyńskich

Reklama

W związku z obchodzonym 20 czerwca br. Światowym Dniem Uchodźcy zwrócono uwagę na stałe pogarszanie się sytuacji uchodźców palestyńskich. Jest ich dziś ponad 4 mln. Liczba ta obejmuje tych, którzy opuścili rodzinne strony, wraz z ich urodzonymi na wygnaniu potomkami.
Wspomniany problem datuje się już od ponad pół wieku. Pierwszych kilkaset tysięcy Palestyńczyków zmuszonych było opuścić swe domostwa po pierwszym konflikcie arabsko-żydowskim w 1948 r.
Z aktualnej liczby palestyńskich uchodźców 1/3 przebywa w obozach w Libanie, Syrii, Jordanii oraz w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Pozostałe 2/3 mieszkają nie w obozach, ale w miastach i wsiach krajów, które ich przyjęły - często blisko wspomnianych obozów. 60% żyje w warunkach poniżej progu ubóstwa.

Brazylia

Abp Silvano Tomasi reprezentował Stolicę Apostolską na XI Konferencji ONZ w sprawie Rozwoju i Handlu (UNCTAD), która, w dniach 13-18 czerwca br. obradowała w brazylijskim Săo Paulo. Zwrócił on uwagę na konieczność dokonania głębokich przemian w gospodarce światowej, które umożliwiłyby wykorzenienie ubóstwa oraz zaistnienie sprawiedliwej i szanującej godność człowieka polityki gospodarczej. „Droga prowadząca do tego wiedzie przez umacnianie rynków narodowych, przede wszystkim zaś przez inwestowanie w rozwój człowieka” - podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. W dalszym ciągu swego przemówienia wiele miejsca poświęcił także niekorzystnym stronom globalizacji. Wymienił m.in. narastanie nierówności społecznych - zwiększenie przepaści między narodami bogatymi i ubogimi oraz narastanie dysproporcji społecznych w poszczególnych krajach. Przestrzegł, iż nierówność może prowadzić do konfliktów, a nawet do aprobaty dla przemocy jako środka wyrażania opinii społecznej.

Francja

Reklama

O większą otwartość na uchodźców i emigrantów zaapelowali biskupi francuscy. Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy opublikowali oni dokument pt. Gdy cudzoziemiec puka do drzwi. Jego tekst opracowała Komisja Episkopatu ds. Uchodźców i Podróżujących. W dokumencie w 20 punktach określono stanowisko Kościoła wobec problemu emigracji i ubiegania się o azyl. Autorzy wskazują, że zasadniczym kryterium postawy chrześcijańskiej wobec tego problemu jest wierność Ewangelii. Niekiedy może ona nakazywać nawet nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Zdaniem Episkopatu Francji, społeczeństwo, które nie umie czy nie chce przyjąć obcokrajowców, nie ma przyszłości. Mimo przykrych doświadczeń, jakimi były okupacje kościołów przez migrantów domagających się uregulowania ich statusu prawnego, Komisja nie boi się postawiać pytania: „Co zrobiłeś dla twego brata?”.

Rosja

„Rosyjskie władze stwarzają nowe trudności Kościołowi katolickiemu” - powiedział m.in. bp Clemens Pickel, ordynariusz diecezji św. Klemensa w Saratowie, w rozmowie z Radiem Watykańskim. Przypomniał, że każdy z księży musi co 3 miesiące jechać do kraju swego pochodzenia, aby starać się o wizę, co wiąże się z problemami finansowymi. Odbija się to również na ich stanie zdrowia - podkreślił Biskup i dodał, że wielu duchownych opuszcza Rosję i wraca do swoich krajów, gdyż biurokratyczne trudności, jakie im się stwarza, są dla nich zbyt wielkie. Na stosunek władz rosyjskich do Kościoła katolickiego w dużym stopniu rzutują trudne od lat relacje między katolikami a prawosławnymi w tym kraju.

Irak

Ci, którzy dopuszczają się zamachów na ludność cywilną, „nie mają sumienia, nie mają religii ani Boga” - powiedział biskup pomocniczy katolickiego patriarchatu chaldejskiego Babilonii Shlemon Warduni. Skomentował on w Radiu Watykańskim nową falę przemocy, jaka przetoczyła się ostatnio przez Irak. „Nie ma religii, która namawiałaby do stosowania przemocy” - podkreślił chaldejski Hierarcha. Stwierdził, że naród iracki wielkie nadzieje wiąże ze zbliżającym się przejęciem odpowiedzialności za kraj przez miejscowe władze, i ponowił apel do wspólnoty międzynarodowej o współpracę „w rozwiązaniu problemu pokoju w Iraku”.

Tydzień na świecie

Lewicowe rządy państw Unii Europejskiej wyraziły zadowolenie z przyjęcia w Brukseli unijnej konstytucji, faworyzującej ateistyczne postawy w życiu publicznym. Swego rozgoryczenia nie kryją wierzący, m.in. największe Kościoły w Niemczech: katolicki i ewangelicki skrytykowały brak odwołania do Boga w Traktacie Konstytucyjnym UE.

Największa w Japonii państwowa sieć telewizyjna NHK nadała program poświęcony inicjatywom pokojowym Jana Pawła II i dyplomacji watykańskiej, dążącym do uniknięcia współczesnych wojen. Japońscy autorzy filmu porównali Papieża do „ojca ludzkości”, który zawsze „stara się dawać dobre rady swoim dzieciom”. „Ale dzieci, jak to bywa, nie zawsze słuchają rodziców” - zaznaczyli dziennikarze. Ich zdaniem, wybuch wojny w Iraku jest tego przykładem.

Watykan potępił ostatnie aresztowania biskupów katolickich w Chinach, jako pogwałcenie swobody wyznawania religii. „Stolica Apostolska odczuwa głęboki ból z powodu tych działań, wobec których nie podano żadnego wyjaśnienia” - głosi m.in. oświadczenie opublikowane przez rzecznika Watykanu Joaquína Navarro-Vallsa.

Za bezpodstawne uznała Komisja Europejska oficjalne skargi złożone przez Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nasz rząd wystąpił do unijnego trybunału z 2 pozwami dotyczącymi forsowanych przez Brukselę kar za nadmierne zapasy żywności oraz nowych form dopłat bezpośrednich dyskryminujących 10 państw, które wstąpiły niedawno do Unii.

Niemieckie pismo Welt am Sonntag podało, powołując się na doniesienia zachodnich służb wywiadowczych, że do krajów „wysoko zagrożonych” zamachami terrorystycznymi Al-Kaidy należą m. in.: Polska, Wielka Brytania, Włochy i Turcja.

Saara jest kolejnym niemieckim krajem związkowym, który zabronił nauczycielkom w szkołach publicznych noszenia islamskich chust na głowach. Poprzednio postanowiły to również Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia.

Naczelny Sąd Administracyjny Litwy unieważnił decyzję samorządu rejonu wileńskiego o nazwaniu jednej z ulic podwileńskiej wsi Pikieliszki imieniem Józefa Piłsudskiego. Oznacza to, że obecnie trzeba będzie zdjąć zawieszone już tablice z nazwą ulicy Piłsudskiego. Sprzeciwia się temu m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

W toczącym się przed moskiewskim sądem procesie miliardera Michaiła Chodorkowskiego odmówiono mu prawa do odpowiadania z wolnej stopy. Obserwatorzy są zdania, że Kreml chce za wszelką cenę wyeliminować go z rosyjskiej polityki.

Terroryści związani z Al-Kaidą zamordowali w Iraku kolejnego zakładnika - 33-letniego Koreańczyka Kim Sun Ila. W zamian za darowanie mu życia żądali wycofania wojsk Korei Południowej z Iraku.

Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat opowiedział się za podziałem Jerozolimy na Wschodnią, zamieszkaną przez Arabów - chrześcijan i muzułmanów - pod kontrolą palestyńską, oraz część żydowską - pod kontrolą Izraela. Jerozolima Wschodnia miałaby stać się siedzibą przyszłego państwa palestyńskiego. Tymczasem premier Izraela Ariel Szaron oznajmił, że Jerozolima pozostanie „niepodzielną i wieczną” stolicą żydowskiego państwa.

W pobliżu Jerozolimy archeolodzy odnaleźli historyczną sadzawkę Siloe, wymienianą w Nowym Testamencie. Zdaniem telewizji izraelskiej, odkrycie sadzawki jest „być może jednym z najważniejszych wydarzeń archeologii biblijnej od wielu dziesiątek lat”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królowa i mniszka

Niedziela Ogólnopolska 27/2023, str. 18

[ TEMATY ]

Św. Elżbieta Portugalska

pl.wikipedia.org

Św. Elżbieta Portugalska

Św. Elżbieta Portugalska

Jej ciotką była św. Elżbieta Węgierska.

Elżbieta urodziła się w Saragossie. Była córką Piotra III, króla Aragonii, i Konstancji, córki króla Sycylii. Kiedy miała 12 lat, wydano ją za Dionizego, króla Portugalii. W 1290 r. dała mu córkę, a rok potem syna Alfonsa – następcę tronu. Małżeństwo jednak nie było szczęśliwe. Mąż prowadził hulaszcze życie, a Elżbieta znosiła jego wybryki z heroiczną cierpliwością. Korzystając z wolnego czasu, oddawała się modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Zajęła się także wychowaniem dzieci królewskich kochanek.
CZYTAJ DALEJ

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji ochrony stworzenia

2025-07-03 18:07

[ TEMATY ]

stworzenie

Kard. Michael Czerny

Papież Leon XIV

Vatican Media

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Michael Czerny, kierujący Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wyjaśnił, że formularz, którego teksty biblijne mówią głównie o wdzięczności wobec Boga za dar stworzenia, jest inspirowany encykliką „Laudato si’” papieża Franciszka i jego nauczaniem na temat ochrony stworzenia.
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski o Jubileuszu Młodych: Niech to wydarzenie będzie owocne duchowo dla polskiej młodzieży

2025-07-04 17:55

[ TEMATY ]

konferencja

bp Grzegorz Suchodolski

Jubileusz Młodych w Rzymie

BP KEP

Konferencja prasowa przed Jubileuszem Młodych w Rzymie (Warszawa, 4.07.2025)

Konferencja prasowa przed Jubileuszem Młodych w Rzymie (Warszawa, 4.07.2025)

Dla duszpasterstwa młodzieży spotkanie z Piotrem, czyli z aktualnym papieżem, jest zawsze bardzo ważne – mówił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, podczas konferencji prasowej przed Jubileuszem Młodych w Rzymie, który odbędzie się od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 roku.

Bp Suchodolski przyznał, że Rzym jest przygotowany na Jubileusz. „W roku 2025 wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i nie może być inaczej z młodym pokoleniem” – zaznaczył. „Dla duszpasterstwa młodzieży spotkanie z Piotrem, czyli z aktualnym papieżem, jest zawsze bardzo ważne” – podkreślił. Dodał, że szczególne są spotkania w ramach Światowych Dni Młodzieży oraz coroczne orędzia do młodych, które pogłębiają tematykę danego wydarzenia. „Nie wyobrażaliśmy sobie, aby w Roku Świętym zabrakło światowego spotkania młodych” – przyznał hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję