Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 3/2004

Na Placu św. Piotra w Rzymie 4 stycznia 2004 r.

Na Placu św. Piotra w Rzymie 4 stycznia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Słowo, które stało się Ciałem i które było Bogiem, o czym pisze św. Jan na początku swej Ewangelii, było przedmiotem rozważań Jana Pawła II przed modlitwą Anioł Pański 4 stycznia br. w Watykanie.
Ojciec Święty zachęcił wiernych, aby kierowani przez ewangelistę Jana, zbliżali się do tajemnicy Dzieciątka z Betlejem, w którym Bóg objawił w pełni swe oblicze. „Trwajmy w milczeniu wraz z Maryją Panną przy Słowie Przedwiecznym, które dla nas stało się maleńkim Dzieciątkiem. Wszystkim, którzy wierzą w Jego imię, daje Ono dzisiaj, jak wtedy, «moc stania się dziećmi Bożymi» - powiedział Ojciec Święty. - Na tym właśnie polega tajemnica i dar Bożego Narodzenia” - dodał.
Po wygłoszeniu rozważań, odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego Papież powiedział po polsku: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, wszystkich znajdujących się na Placu św. Piotra oraz tych, którzy łączą się z nami przez radio i telewizję. Szczęść Boże! Do siego roku!”.

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

Postać Najświętszej Maryi Panny jako Bożej Rodzicielki była przedmiotem katechezy podczas pierwszej w tym roku audiencji generalnej Jana Pawła II 7 stycznia w Watykanie. Ojciec Święty pozdrowił obecnych na niej rodaków, wcześniej zaś jeden z polskich kapłanów z Sekretariatu Stanu przedstawił obecne grupy oraz odczytał streszczenie katechezy wygłoszonej po włosku.
„«Święta Boża Rodzicielka» to szczególny tytuł, jakim określamy Maryję Dziewicę. Jego treść mocniej uświadamia nam czas Bożego Narodzenia. Przypomina, że Maryja jest rzeczywiście Matką Bożego Syna. Ten, którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego i który prawdziwie stał się Jej synem według ciała, jest wieczystym Synem Ojca, drugą Osobą Trójcy Świętej” - mówił Papież.
Jan Paweł II zaapelował, aby czas Bożego Narodzenia był okazją do „zatrzymania się przy żłóbku Zbawiciela” oraz rozważań nad „pokorną i pełną miłości obecnością przy nim Matki Bożej, czuwającej nad Dzieciątkiem Jezus. Zawierzając Jej samych siebie, prośmy, by tą samą miłością, z jaką obejmuje Bożego Syna, otoczyła każdego z nas” - powiedział Jan Paweł II.
Zwracając się do zgromadzonych w Auli Pawła VI Polaków, Ojciec Święty powiedział: „Drodzy moi Rodacy! Witam Was serdecznie i pozdrawiam podczas tej pierwszej audiencji nowego roku - 2004. Witam ks. kard. Mariana Jaworskiego ze Lwowa. Pozdrawiam Was tu obecnych, a także Wasze rodziny. Życzę Wam oraz wszystkim Rodakom dobrego nowego roku. Niech Was wspiera Boża Rodzicielka Maryja. Szczęść Boże wszystkim!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kondolencje po katastrofie samolotowej w Egipcie

O spokój dusz ofiar katastrofy samolotowej w Egipcie oraz o pocieszenie dla ich najbliższych modli się Jan Paweł II. Zapewnił o tym w telegramie kondolencyjnym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. „Papież jest poruszony rozmiarami tragedii” - napisał Kardynał w nocie skierowanej na ręce nuncjusza apostolskiego we Francji. W katastrofie Boeinga 737, który runął 3 stycznia nad ranem do Morza Czerwonego niedaleko egipskiego kurortu Szarm el Szeik, zginęło 148 osób, w tym 135 francuskich turystów.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie

Reklama

Historyczną pielgrzymkę Pawła VI do Ziemi Świętej sprzed 40 laty przypomniał 6 stycznia przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II. Z okazji przypadającej uroczystości Objawienia Pańskiego Papież przywołał słowa z Ewangelii wg św. Mateusza, mówiące o tajemniczej gwieździe, która prowadziła Trzech Króli do Jerozolimy, a następnie do Betlejem, gdzie oddali pokłon Dzieciątku Jezus.
Jan Paweł II skierował też serdeczne życzenia do „braci z Kościołów Wschodnich”, którzy zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą w tych dniach Boże Narodzenie, i zapewnił ich o „stałej pamięci w modlitwie”.
Papież przypomniał, że dokładnie 40 lat temu, 6 stycznia 1964 r., Paweł VI odbywał swą historyczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jan Paweł II przywołał też słowa wypowiedziane wówczas przez Pawła VI: „Patrzymy na świat z ogromną sympatią. Jeżeli świat czuje się obcy wobec chrześcijaństwa, chrześcijaństwo nie czuje się obce wobec świata”.
„Z serca powtarzam słowa sługi Bożego Pawła VI, wzywając wstawiennictwa Najświętszej Maryi, Gwiazdy ludzkości pielgrzymującej w czasie. Oby z macierzyńską pomocą Dziewicy każdy człowiek mógł dotrzeć do Chrystusa, Światła prawdy, a świat postępował na drodze sprawidliwości i pokoju” - powiedział Jan Paweł II.

Raport misyjnej agencji FIDES dotyczący dzieci

Misyjna agencja FIDES, działająca przy watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, alarmuje, że co roku na świecie sprzedaje się ponad milion dzieci. Handel dziećmi nazywa niewolnictwem trzeciego tysiąclecia. Agencja opublikowała przerażający w swej wymowie dokument pt. Odebrane dzieciństwo. Dotyczy on sytuacji najmłodszych na świecie.
Według zawartych w raporcie informacji, sprzedane dzieci wykorzystywane są seksualnie, padają ofiarą prostytucji i pedofilii, a także są tanią siłą roboczą i pracują jako pomoc domowa. „Te z nich, które mają najwięcej szczęścia, zostają adoptowane”. 300 tys. chłopców trafia co roku na front jako mali żołnierze.
FIDES informuje także o przypadkach dzieci zabijanych dla uzyskania organów na przeszczepy. Podaje również budzący grozę cennik tego haniebnego biznesu. Roczne obroty handlu dziećmi na świecie to - według tych szacunków - miliard dwieście milionów dolarów.
Autorzy publikacji wyrażają także zaniepokojenie pracą nieletnich, nie tylko w krajach Trzeciego Świata, ale i w Europie; w samych Włoszech pracuje 140 tys. nieletnich dziewcząt i chłopców.
Data ogłoszenia raportu nie jest przypadkowa. Ukazał się on 5 stycznia - w przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego. Kościół obchodzi je jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci. We Włoszech dzień ten dedykowany jest dzieciom. W tym dniu dostają one prezenty i uczestniczą w licznych zabawach i uroczystościach, zorganizowanych specjalnie dla nich.

Laur akademicki dla Ojca Świętego

Przedstawiciele Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola przyjęci zostali 8 stycznia br. przez Papieża Jana Pawła II na prywatnej audiencji, podczas której wręczyli Ojcu Świętemu Złoty Laur Nauki. Towarzyszył im kard. Henryk Gulbinowicz.
Statuetkę - rzeźbę szklaną, wykonaną przez zespół artystów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego, wręczył Ojcu Świętemu prof. Tadeusz Luty, przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola. Uzasadniając przyznanie Papieżowi Lauru, stwierdził m.in., że jest to wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II - autorytetu w dziedzinie poszukiwań i poszanowania prawdy, podziękowanie za papieskie nauczanie, będące inspiracją dla formowania postaw młodzieży akademickiej, i dla uczczenia 50-lecia jego habilitacji.
Złoty Laur Akademicki przyznany został Ojcu Świętemu przez rektorów 23 września 2003 r. podczas posiedzenia w Centrum Kształcenia Ustawicznego wrocławskiej Akademii Rolniczej w Pawłowicach. Inicjatywę poparły senaty uczelni Wrocławia i Opola.

Marek Perzyński

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika? Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych

Msza św., ale i koncerty, świadectwa, a nawet konkurs z nagrodami - to wszystko znalazło się w programie 27. Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci (PKRD) przy Radiu Maryja na Jasną Górę. Z najmłodszymi zaśpiewali zespół Małe TGD oraz bp Antoni Długosz. Biskup sprawował Eucharystię z udziałem dzieci. Hasło pielgrzymki to: „Jestem uczniem i misjonarzem Pana Jezusa”. Mali pielgrzymi dziękowali za kończący się rok szkolny i modlili się o opiekę Maryi na czas wakacji.

BP Jasnej Góry
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję