– Poczta Polska, dzięki wydawnictwom filatelistycznym, promuje dorobek dziedzictwa narodowego i upamiętnia wielkich ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Polski – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej. Podkreślił, że postawy oraz działalność Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej to jednoznaczne świadectwa wartości etycznych i jednocześnie wzory do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Kard. Kazimierz Nycz powiedział podczas uroczystości, że Poczta Polska zawsze upamiętniała znaczkami wymiar religijny wydarzeń w Polsce, wydarzeń kościelnych, na przykład pontyfikat św. Jana Pawła II. – Bardzo cieszę się, że ta podwójna beatyfikacja znajduje swoje odbicie i swoje upamiętnienie w znaczkach Poczty Polskiej – powiedział metropolita warszawski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W liście do uczestników prezentacji abp Stanisław Gądecki napisał, że beatyfikacja obydwu postaci to wydarzenie epokowe, tak jak epokową była działalność zarówno Prymasa Tysiąclecia, jak niewidomej założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Reklama
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że obydwoje zmagali się z ciemnością, choć różnego rodzaju. Kardynał Wyszyński – z ciemnością totalitarnego systemu, który odbierał Polakom wolność, prawo do samostanowienia oraz godność, prowadząc do zniewolenia i upodlenia poszczególnych osób i całego narodu. Matka Czacka – z ciemnością ludzkich serc, zamkniętych w beznadziei swojego kalectwa oraz z ciemnością ludzkich serc, nieczułych na cierpienie innych.
Na znaczku „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, autorka projektu – Agnieszka Sobczyńska przedstawiła postać Prymasa Tysiąclecia na tle tłumu wiernych, podczas odprawiania mszy św. na Jasnej Górze.
Znaczek „Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej”, według projektu autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawia postać założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na przywieszce, pokrytej wzorem z róż – chrześcijańskim symbolem miłości i cierpienia – znajduje się napis wykonany punktowym pismem brajla: „Matka Czacka”.
poczta-polska.pl