Reklama

Zlot skautowy

Młodzi zapalili Europę!

W dniach od 2 do 11 sierpnia 2003 r. w miejscowości Żelazko, na terenie diecezji sosnowieckiej, miał miejsce Międzynarodowy Zlot Skautowy EUROJAM, organizowany co 10 lat przez Federację Skautingu Europejskiego (FSE). Wzięło w nim udział 8 tys. skautów i przewodniczek z 19 krajów Europy oraz z Kanady. Zlotowi patronowało hasło: "Wypłyń na głębię!". Miał on charakter ekumeniczny: wzięli w nim udział zarówno młodzi katolicy, jak i protestanci i prawosławni. Przeszedł do historii jako pierwszy międzynarodowy zlot skautowy organizowany w naszym kraju.

Niedziela Ogólnopolska 33/2003

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Żelazko - miejsce spotkania młodzieży skautowej

Żelazko - miejsce spotkania młodzieży skautowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy wspólne spotkania

Zlot zapoczątkowała ceremonia otwarcia w niedzielę 3 sierpnia pod hasłem: Młodzi zapalają Europę. Gościem honorowym niedzielnego popołudnia był pasterz Kościoła sosnowieckiego - bp Adam Śmigielski SDB. Wszyscy uczestnicy przywieźli ze swoich miejscowości gałązki, z których utworzyli olbrzymie ognisko symbolizujące braterstwo, które przekracza wszelkie granice i podziały. Eurojam zakończył się w niedzielę 10 sierpnia ceremonią, której hasłem było ewangeliczne zawołanie: Bądźcie solą dla świata!. W jej trakcie każdy uczestnik otrzymał grudkę soli (z kopalni Bochnia), mającą przypominać o zadaniu niesienia duchowych owoców Zlotu rówieśnikom. Wcześniej, w czwartek 7 sierpnia młodzi udali się na Jasną Górę, by uczestniczyć we Mszy św., której przewodniczył Prymas Polski - kard. Józef Glemp.

Z młodzieńczym zapałem

"Celem Eurojam-u jest przeżycie doświadczenia jedności młodych z różnych krajów, kultur i wyznań przez wzajemne, bliskie poznanie w warunkach zwyczajnego obozowania skautowego i realizację wspólnych zajęć przez zastępy i drużyny skautowe. Organizatorzy mają nadzieję, że Zlot przyczyni się do budowania więzów przyjaźni i zaufania między narodami Europy, co jest specyficznym celem FSE" - podkreśla rzecznik prasowy Zlotu Tomasz Podkowiński.
FSE chce również realizować apel skierowany przez Jana Pawła II do uczestników poprzedniego Eurojam-u w Viterbo, k. Rzymu, w 1994 r. Wówczas Ojciec Święty wezwał młodych skautów i przewodniczki, aby "z całym młodzieńczym zapałem uczestniczyli w budowaniu Europy narodów, w której w każdym człowieku szanowana byłaby godność dziecka miłowanego przez Boga i byłaby tworzona jedna społeczność oparta na solidarności i miłości bratniej".
Oficjalnym organizatorem Zlotu był Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy - Federacja Skautingu Europejskiego z siedzibą w Château-Landon we Francji, skupiający stowarzyszenia narodowe przewodniczek i skautów Europy z 15 krajów Europy oraz Kanady.
Polskim organizatorem Eurojam-u było natomiast Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacja Skautingu Europejskiego z siedzibą w Lublinie, będące od 1995 r. członkiem FSE.
Federacja powstała w 1956 r. w Kolonii. Prowadzi pracę wychowawczą z dziećmi i młodzieżą, opierając się na metodzie skautowej, opracowanej przez Roberta Baden-Powella, założyciela skautingu.

W skautowym stylu

Jak na skautów przystało, uczestnicy Zlotu obozowali w tradycyjnym stylu skautowym - pod rozbitymi własnoręcznie namiotami. Zadanie zbudowania obozowisk, jak i przyrządzanie wszelkich posiłków należało tylko do nich. "Praca i samodzielne gotowanie są bowiem nieodłącznym elementem wychowawczym skautingu, a życie obozowe nie polega wyłącznie na zabawie" - uświadamiają polscy harcerze.
Jak podkreślają organizatorzy, "program Zlotu skonstruowany był tak, aby codziennie każdy zastęp z jednego kraju mógł mieć zajęcia z zastępem z innego kraju. Budowanie urządzeń obozowych, warsztaty z różnych technik harcerskich, wieczory teatralne z pieśniami i tańcami ludowymi, wspólne wyprawy etnograficzne, gry terenowe. W ten sposób skauci poznawali bogactwo swoich kultur narodowych i zdobywali przyjaciół w całej Europie".
Każdy zastęp skautowy, który przybył na EUROJAM, realizował kilka konkretnych zajęć z 5 zastępami z różnych krajów. Gry, wyprawy, wspólny wieczór (kolacja i śpiewanie), zadania techniczne oraz olimpiady - to niektóre z nich. Przebiegało to mniej więcej w następujący sposób: zastęp "Orzeł" z 1. Drużyny Wrocławskiej poszedł na cały dzień na wyprawę na Pustynię Błędowską ze skautami francuskimi z zastępu "Ryś" z 3. Drużyny Lyońskiej, następnego dnia zorganizował wielką grę ze skautami włoskimi z zastępu "Jaguar" z 13. Drużyny Rzymskiej, kolejnego dnia zaprosił skautów litewskich z zastępu "Bóbr" z 1. Drużyny Wileńskiej na posiłek i śpiewanie, potem przeprowadził wspólne zajęcia techniczne ze skautami węgierskimi z zastępu "Niedźwiedź" z 5. Drużyny Budapeszteńskiej, by wreszcie całą drużyną zmierzyć się w olimpiadzie sportowej z kilkoma drużynami z różnych krajów. Przez tego typu zajęcia, przygotowywane przez kilka miesięcy przed Zlotem, harcerze z 1. Drużyny Wrocławskiej nawiązali konkretne kontakty i przyjaźnie. "Walor wychowawczy takiego programu dla budowania osobowości młodych ludzi, przekraczania barier i tworzenia klimatu szacunku dla różnic jest ogromny" - stwierdzają organizatorzy Zlotu.

Ciekawostki z Eurojam-u

W Eurojam-ie uczestniczyli dziewczęta i chłopcy z 20 krajów - z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Albanii, Włoch, Niemiec, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii i Kanady.

Liczba uczestników, czyli przewodniczek i skautów, harcerek i harcerzy w wieku 12-16 lat, to 7500 osób, w tym ok. 3000 dziewcząt i 4500 chłopców.

Do tej liczby trzeba dodać ok. 500 młodych powyżej 17. roku życia, którzy pełnili rozmaite służby.

Najwięcej przewodniczek i skautów przybyło z Francji (2800 osób), potem z Włoch (2450). Polska jest na trzecim miejscu (700). Delegacje z pozostałych krajów są mniej liczne: Belgia (270), Niemcy (150), Hiszpania (70), Węgry (100), Portugalia (50), Rumunia (100), Szwajcaria (95), Rosja (30), Kanada (40), Ukraina (60), Litwa (45), Białoruś (50), Bułgaria (40), Łotwa (20), Czechy (15), Albania (15).

W Eurojam-ie uczestniczyło ok. 1100 zastępów (podstawowych jednostek w skautingu liczących 7-8 osób), czyli ok. 330 drużyn, które rozlokowano w ok. 70 biwakach. Biwak to teren o wymiarach 50x100m, w którym obozowało 5 drużyn.

Średnia dostawa mięsa na jeden dzień wynosiła ok. 1200 kg.

Uczestników Zlotu z Włoch przywiozło 5 specjalnych pociągów, uczestników z Francji - 70 specjalnych autokarów. Na Jasną Górę, 7 sierpnia zabrało uczestników ok. 150 autokarów.

Wyznaczono ok. 180 miejsc do zrealizowania EXPEDITIO (wyprawy zastępów). Codziennie ponad 250 zastępów udawało się tam 20 autokarami.

Każdego wieczora na całym terenie Zlotu rozpalano od 170 do 500 ognisk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Czy moja wiara jest oparta na Jezusie i Jego zmartwychwstaniu?

2025-06-12 09:28

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 20, 24-29.

Czwartek, 3 lipca. Święto św. Tomasza, apostoła
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa

2025-07-03 11:15

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent elekt Karol Nawrocki podkreślił, że chce, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Stwierdził też, że nominacje generalskie powinny bardziej przejrzyste.

Na czwartkowej konferencji prasowej prezydent elekt wyraził przekonanie, że czeka go udana współpraca z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Zapowiedział, że chciałby przekonać szefa MON do tworzenia „nowej kultury nominacji generalskich”. „Nie niesie to ze sobą konieczności zmian legislacyjnych, ale Polacy zasługują na to, by nominacje generalskie były bardziej przejrzyste” - powiedział Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję