Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Biskupi Europy domagają się odwołania do Boga w Konstytucji UE

Katoliccy biskupi krajów Unii Europejskiej domagają się uznania dziedzictwa chrześcijańskiego i odwołania do Boga w przyszłej konstytucji UE. List w tej sprawie do przewodniczącego Konwentu Europejskiego - Valery´ego Giscarda d´Estaing wystosował przewodniczący Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) - bp Josef Homeyer.
Abp Mario Conti, metropolita Glasgow, nazwał aktem kulturowego wandalizmu przedstawiony przez Prezydium Konwentu Europejskiego projekt preambuły traktatu konstytucyjnego UE, który nie zawiera żadnego odniesienia do chrześcijaństwa jako czynnika, który ukształtował Stary Kontynent, a zauważa jedynie jego "źródła greckie i rzymskie oraz filozoficzne prądy Oświecenia". Szkocki hierarcha stwierdził m.in., że pominięcie w preambule "europejskiej tożsamości chrześcijańskiej" tworzy "historyczną i filozoficzną próżnię między wpływami grecko-rzymskimi i początkiem okresu Oświecenia". Dodał, że obecny projekt preambuły jest "próbą wymazania Chrystusa i Kościoła ze świadomości nowej Europy", co stanowi "głęboko nieuczciwe przepracowanie historii".

Z Rosji

Relikwie św. Andrzeja pielgrzymują po Rosji

Reklama

Przechowywane na górze Athos w Grecji relikwie św. Andrzeja, jednego z 12 Apostołów, przybyły do Moskwy. W soborze Chrystusa Zbawiciela na placu Czerwonym cześć oddał im 9 czerwca br. wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin. Wcześniej zawieziono je do rezydencji chorego patriarchy Aleksego II w Pieriediełkinie, który odmówił przy nich Akatyst ku czci św. Andrzeja - Pierwszego Powołanego. Relikwie przebywają w Rosji od 25 maja br.
Według legendy - św. Andrzej, pierwszy Apostoł powołany przez Chrystusa, brat św. Piotra, miał odwiedzić ziemie dzisiejszej Rosji, wędrując z północnego wybrzeża Morza Czarnego wzdłuż brzegów Dniepru, aż po wyspę Wałaam, na północnym zachodzie kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Latynoamerykańska agencja ACI doniosła, że dyrektor regionalny UNICEF w Afryce Południowej i Wschodniej - Urban Jonsson zaproponował w Nowym Jorku, podczas posiedzenia kierownictwa Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom, legalizację prostytucji jako środka walki z AIDS w Afryce. Propozycja spotkała się z ostrą krytyką organizacji prorodzinnych i obrońców życia. Organizacje te podkreślają, że ONZ-owski fundusz (UNICEF), którego zadaniem jest pomoc dzieciom na całym świecie, "zbacza w kierunku spraw kontrowersyjnych, jak promowanie aborcji i - ostatnio - legalizacja prostytucji". Z tego samego powodu m.in. Stolica Apostolska zachowuje dystans wobec działalności tej agendy ONZ.

Hiszpania

W Barcelonie zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego znanego architekta Antonio Gaudiego. W odróżnieniu od zdecydowanej większości procesów beatyfikacyjnych napływających do Stolicy Apostolskiej z diecezji, zakonów lub ruchów kościelnych, sprawę Gaudiego prowadzili wyłącznie świeccy różnych zawodów.
Postulatorką sprawy została prawniczka argentyńska Silvia Correale. Promotorzy beatyfikacji otrzymali wiadomości o 4 lub 5 przypadkach ewentualnych cudownych uzdrowień w Europie i Ameryce, które zostaną szczegółowo zbadane.

Hongkong

Specjalnym czuwaniem modlitewnym Kościół w Hongkongu uczcił 14. rocznicę masakry na pekińskim placu Tienanmen. Nabożeństwu przewodniczył bp Joseph Zen Ze-kiun. Ogarniano modlitwą wszystkich, którzy cierpią w Chinach z powodu swych przekonań. Tych, którzy stracili życie w pokojowej walce o demokrację, ordynariusz Hongkongu nazwał męczennikami, których świadectwo łączy się z bohaterstwem wiary kanonizowanych męczenników. "Nie wolno nam zawieść ich oczekiwań. Tak jak oni będziemy nieść w sobie odwagę bez trwogi wobec tyranii, pokojowo działając na rzecz ludzkiej godności i podstawowych praw danych nam przez Boga" - stwierdził bp Zen.

Ziemia Święta

Archeologowie izraelscy dokonali w Tyberiadzie nad Jeziorem Galilejskim ważnego odkrycia z epoki krzyżowców. Natrafiono tam na pozostałości bramy zamku krzyżowców z XII wieku oraz fragmenty murów i systemu obronnego. Zdobnictwo z Tyberiady jest bliskie stylowi ornamentyki pochodzącej z tej epoki Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie. Wszystkie odkryte detale architektoniczne znajdują się w znakomitym stanie. Ściany zamku wzniesionego z bazaltowych kamieni miały przy fundamencie aż 3,4 m szerokości. Prace archeologiczne w Tyberiadzie będą kontynuowane pod nadzorem izraelskiego Departamentu Starożytności. Pozwolą one wzbogacić wiedzę na temat architektury chrześcijańskiej w Ziemi Świętej.

Tydzień na świecie

Papież Jan Paweł II mianował abp. Silvano Tomasiego nowym stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie oraz przy Światowej Organizacji Handlu. Dotychczasowy obserwator watykański przy instytucjach międzynarodowych w Genewie - abp Diarmuid Martin został w maju br. mianowany arcybiskupem koadiutorem Dublina w Irlandii.

Legalizacja eutanazji lub samobójstwa w asyście lekarza oznaczałaby legalizację umyślnego zabójstwa - napisali m.in. w liście do brytyjskiej Izby Lordów dwaj biskupi katoliccy ze Szkocji i Walii. Abp Mario Conti z Glasgow, który jest członkiem Komisji Bioetyki Biskupów Katolickich Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandzkiej, oraz abp Peter Smith z Cardiff stwierdzili, że pierwszym obowiązkiem państwa jest ochrona życia jego obywateli, a legalizacja eutanazji oznacza przekreślenie tego prawa. W liście powołano się też na fakt, że 75% brytyjskich lekarzy sprzeciwia się stosowaniu eutanazji.

Ustępujący szef ekipy inspektorów rozbrojeniowych ONZ Hans Blix ostro skrytykował USA i Wielką Brytanię za informacje przedstawione mu przez służby wywiadowcze tych państw na temat irackiej broni masowego rażenia. Centralna Agencja Wywiadowcza CIA zasugerowała, że wiceprezydent USA Richard Cheney wywierał nacisk na agencję, aby stwierdziła istnienie broni masowego rażenia w Iraku.

Redaktor naczelny New York Timesa podał się do dymisji po tym, jak okazało się, że jeden z dziennikarzy pisma notorycznie dopuszczał się plagiatów.

Brytyjski kanclerz skarbu Gordon Bron oznajmił, że jego kraj nie jest jeszcze gotowy do wprowadzenia wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro i na razie pozostanie przy funcie. Przeciw euro jest także - według sondażu Instytutu Gallupa - większość Szwedów.

Unia Europejska wpisała baskijską partię Batasuna na listę organizacji wspierających terroryzm. Powodem są jej powiązania z terrorystyczną ETA.

Belgijska policja znalazła składniki bojowych środków trujących w listach adresowanych do Biura Premiera oraz brukselskich ambasad: USA, Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej. Sprawa ma związek z trwającym w Belgii procesem 23 współpracowników al-Kaidy.

Prezydent Łotwy Vaira Vyke-Freiberga została wybrana na drugą kadencję. Poparcie dla jej kandydatury zgłosiło 5 z 7 partii w parlamencie łotewskim.

Białoruski parlament przyjął nowelę ustawy o zgromadzeniach i wiecach, według której za "złamanie prawa" podczas demonstracji organizująca ją partia może zostać zlikwidowana.

Komunistyczna Korea Północna ogłosiła powód, dla którego "musi posiadać broń atomową": chce "ograniczyć wydatki na broń konwencjonalną, a nadwyżki przeznaczyć na rozwój gospodarki".

W wyborach municypalnych w Jerozolimie fotel mera Jerozolimy zdobył Uri Lupoliansky, ortodoksyjny Żyd aszkenazyjski. Pokonał on swoich rywali już w pierwszej rundzie głosowań. Po raz pierwszy ortodoks zasiądzie na tak wysokim stanowisku w Jerozolimie.

Według danych, na które powołuje się BBC, 8 mln mieszkańców Zimbabwe potrzebuje natychmiast pomocy żywnościowej. Opozycja w tym kraju uważa, że doprowadziły do tego rządy Roberta Mugabe, który panuje nieprzerwanie od 16 lat.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy ja mogę dziś nazywać się Jego przyjacielem?

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 15,9-17

Czytania liturgiczne na 14 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Most od jadłodajni do Pałacu Apostolskiego – jak Leon XIV zmienia Caritas

2025-05-14 11:59

[ TEMATY ]

Caritas

jadłodajnia

most

Pałac Apostolski

Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Pierwszy północny Amerykanin i zarazem pierwszy augustianin na tronie Piotrowym wchodzi do Watykanu nie jak monarcha, lecz jak menedżer miłosierdzia z peruwiańskiej prowincji. Robert Francis Prevost -  dziś papież Leon XIV - zaczynał w Chiclayo od naprawiania zbutwiałych dachów parafialnych kuchni; dwie dekady później pomagał reorganizować Caritas Internationalis, a dzień po swoim konklawe zapowiedział Watykańskie Obserwatorium Mobilności Ludzkiej i kampanię „Turn Debt into Hope”. W każdej z tych scen pojawia się to samo credo: przejrzystość to akt miłości, a Caritas - jeśli ma być Ewangelią w czynach - musi działać szybciej, mądrzej i głośniej od algorytmów rynku.

Część I - Andyjskie Laboratorium Miłości
CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Abp Kupny reaguje ws. praktyk przebierania chłopców za dziewczynki

2025-05-14 20:20

[ TEMATY ]

homoseksualizm

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Kupny skomentował sytuację w Szkole Podstawowej nr 22 we Wrocławiu. W placówce w ramach Europejskiego Miesiąca Różnorodności zaplanowano przebieranie się chłopców za dziewczyny i odwrotnie. Wzburzeni rodzice zaprotestowali. Wsparł ich metropolita wrocławski.

Podstawówka z Wrocławia włączyła się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. Jako jeden z elementów tych obchodów postanowiła zorganizować 16 maja Dzień Różnorodności Płciowej i Nieheteronormatywnej. Jedna z psychologów w tej placówce wymyśliła, by uczniowie właśnie tego dnia przebrali się za płeć przeciwną lub w kolorach tęczy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję