Reklama

ZIEMIA ŚWIĘTA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dramatyczna sytuacja w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Trwa oblężenie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez wojska izraelskie. Prezydent Mosze Kacaw odrzucił propozycję Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej, które chciały się podjąć wyprowadzenia z Bazyliki Palestyńczyków (stwierdził on, że "terrorystów nie wypuści wolno"). Natomiast franciszkanie oświadczyli, że nie są zakładnikami Palestyńczyków i obawiają się o ich los.
Według informacji franciszkanów, w Bazylice stale rośnie liczba ofiar. Jeden z Palestyńczyków został zabity przez snajpera podczas gaszenia pożaru, jaki spowodowali żołnierze izraelscy w pomieszczeniach klasztoru. Następny został ciężko postrzelony (jego stan jest krytyczny) . Podczas przekazywania leków przez okno w kompleksie budynków od strony klasztoru ormiańskiego, 10 kwietnia br., zraniono zakonnika. Uwięzionym w Bazylice zaczyna już brakować żywności; mimo uzgodnień na ten temat, wciąż nie dostarcza się im ani prądu, ani wody. Kompleks budynków wokół Bazyliki znajduje się pod ciągłym ostrzałem armii izraelskiej.

Biskupi apelują o pokój w Ziemi Świętej

Reklama

Przewodniczący amerykańskiej Konferencji Biskupów - bp Wilton D. Gregory wezwał administrację prezydenta G. W. Busha do bardziej zdecydowanych działań na rzecz pokoju w Ziemi Świętej. Także przewodniczący Episkopatu Anglii i Walii - kard. Cormac Murphy-O´Connor zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o "podwojenie wysiłków na rzecz sprawiedliwego pokoju".
Ostatnie wydarzenia wymagają, zdaniem bp. Gregory´ego, stanowczej interwencji zarówno USA, jak i wspólnoty międzynarodowej. Jednocześnie biskup zdecydowanie potępił izraelską okupację terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Natomiast kard. O´Connor stwierdził m.in., że "przywódcy izraelscy i palestyńscy muszą porzucić złudzenia, iż można cokolwiek osiągnąć drogą przemocy i raz jeszcze zaangażować się w negocjacje pokojowe. (...) Powinno się uznać prawo Palestyńczyków do życia we własnym, suwerennym państwie, wolnym od jakiejkolwiek dominacji czy interwencji militarnych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zabito kapłana, który udzielał Komunii św.

Falę protestów w kolumbijskim społeczeństwie wywołały kolejne ataki wymierzone przeciwko Kościołowi katolickiemu w tym kraju. 6 kwietnia br. w miejscowości La Argentina zamordowano tamtejszego proboszcza. Gdy ks. Juan Ramón Nxnez sprawował Mszę św., do kościoła wtargnęło 2 uzbrojonych napastników, najprawdopodobniej członków lewackiego ugrupowania Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii. Kule ugodziły kapłana w chwili, gdy udzielał Komunii św.
Tego samego dnia na terenie Kolumbii bojówkarze z ugrupowania " Siły Wyzwolenia Narodowego" porwali 2 księży. Do opuszczenia kraju zmuszono także kolejnego współpracownika zamordowanego niedawno abp. Cali IsauMasa Duarte Cancino. Sekretarz ds. środków społecznego przekazu przy kolumbijskim Episkopacie - o. Gersain Paz kilkakrotnie otrzymywał pogróżki, że zostanie zabity.

"Klonowanie człowieka to zbrodnia przeciwko ludzkości"

Reklama

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny - kard. Alfonso LoMpez Trujillo w wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera wyraża przekonanie, że ten, kto dopuści się klonowania człowieka, powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem, gdyż jest to zbrodnia przeciwko ludzkości. Z rozgoryczeniem zwraca on uwagę, że - mimo rezolucji w tej sprawie zarówno Światowej Organizacji Zdrowia, jak Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz ONZ - parlamenty krajowe nie podjęły żadnych inicjatyw legislacyjnych w tej kwestii. Wyjątek stanowi Japonia. " Pierwszy krok, najpilniejszy, to przyjęcie podobnych ustaw przez pozostałe parlamenty, tak aby klonowanie było zakazane wszędzie jako czyn zbrodniczy" - powiedział kard. Trujillo. Przypomniał on, że klonowanie człowieka "stanowi naruszenie prawa każdej istoty ludzkiej do posiadania ojca i matki, udaremnia pojęcie ojcostwa, macierzyństwa i synostwa, przekreśla genealogię i pomniejsza rolę rodziny".
Do krytyki włoskiego genetyka - prof. Severino Antinoriego, który przyznał się do sklonowania człowieka, przyłączył się także we włoskim radiu publicznym RAI o. Gino Concetti, teolog watykańskiego dziennika L´Osservatore Romano.

Wciąż giną chrześcijanie

W Ambon, stolicy archipelagu Moluki, ponownie wzrosło napięcie. 3 kwietnia br. w zamachu bombowym zginęło tam 4 chrześcijan, a co najmniej 63 osoby zostały ranne. Następnie na ulice wyszli demonstranci, którzy spalili siedzibę biura gubernatora prowincji Saleha Latuconsina. Uczestnicy manifestacji protestowali przeciwko bezczynności władz lokalnych, które nie starają się przestrzegać warunków porozumienia pokojowego między muzułmanami a chrześcijanami, podpisanego 12 marca w Malino (Sulawesi). Porozumienie to miało położyć kres konfliktowi na Molukach, w którym dotychczas zginęło 15 tys. osób.
Centrum kryzysowe katolickiej diecezji Ambonu doniosło, że bomba eksplodowała przed restauracją w zamieszkanej głównie przez chrześcijan części miasta. Wybuch zniszczył wiele okolicznych sklepów. Do tej pory policja nie ustaliła, kim byli sprawcy zamachu.

ROSJA

Reklama

Przywódcy religijni Rosji - Kościoła prawosławnego, muzułmanów, buddystów i żydów - we wspólnym oświadczeniu zaapelowali o zakończenie przemocy w Ziemi Świętej.
"Nasilająca się fala przemocy zagraża stosunkom międzyreligijnym nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również na całym świecie" - podkreślili członkowie Rosyjskiej Rady Międzyreligijnej w oświadczeniu, które opublikowały 9 kwietnia br. rosyjskie media. Wezwali oni strony konfliktu, aby podjęły dialog, który doprowadzi do sprawiedliwego i trwałego pokoju pomiędzy wszystkimi mieszkańcami Ziemi Świętej.
Również rosyjskie MSZ potępiło stosowanie przemocy w rejonach miejsc świętych, oświadczając: "Stosowanie przemocy przeciwko miejscom świętym, pomnikom historii i kultury jest nie do przyjęcia" .

HISZPANIA

"Życie samo w sobie stanowi najwyższą wartość na wszystkich swoich etapach" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp Javier Lozano BarragaMn, podczas odbywającej się w Madrycie światowej konferencji na temat starzenia się ludności, zorganizowanej przez ONZ. Delegat Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę, że "osoby w podeszłym wieku czują się nieraz bezużyteczne w dzisiejszym świecie, nastawionym na coraz większą wydajność". Arcybiskup przypomniał, że w świecie jest dziś ponad 600 mln osób, które przekroczyły 60. rok życia. "Coraz więcej z nich żyje w opuszczeniu" - stwierdził.

FRANCJA

Biskup Szanghaju Aloysius Jin Luxian, 85-letni jezuita, w wywiadzie dla francuskiego dziennika La Croix pesymistycznie ocenia perspektywę zmian
represyjnej polityki władz chińskich wobec wspólnot religijnych. Zdaniem należącego do oficjalnego Kościoła ("patriotycznego") biskupa, w jego ramach dają się zauważyć dwa prądy: część wiernych popiera politykę komunistycznych władz, które są niechętne Watykanowi, i ci są w mniejszości; jednak zdecydowana większość pragnie jedności z Papieżem.
Bp Aloysius Jin Luxian 15 lat spędził w więzieniu. Następnie 12 lat bez prawa sprawowania funkcji kapłańskich przebywał na wygnaniu w północnej części Chin. W 1988 r. został przez władze w Pekinie oficjalnie uznany za biskupa diecezji Szanghaju.

BIAŁORUŚ

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi - kard. Kazimierz Świątek obchodził 63-lecie posługi kapłańskiej. Miejscem uroczystości była katedra w Pińsku, w której 8 kwietnia 1939 r. przyjął on święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego
bp. Zygmunta Łozińskiego. 8 kwietnia br. Jubilat przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli licznie kapłani, seminarzyści, ministranci i wierni z całego miasta i z wielu rejonów diecezji pińskiej. W wypowiedzi-wspomnieniach Kardynał łamiącym się ze wzruszenia głosem wspominał m.in. swoje dzieciństwo i młodość. Podkreślił, że dar powołania zawdzięcza swej matce, bp. Łozińskiemu i Matce Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy. Po Mszy św., na której zakończenie odśpiewano dziękczynne Te Deum, obecni w świątyni dziękowali swemu pasterzowi za dotychczasową posługę dla Kościoła na Białorusi i życzyli mu, aby jeszcze długo mógł pracować na niwie Pańskiej.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Latem br. Jan Paweł II nie pojedzie na tradycyjne wakacje w górach z powodu licznych obowiązków i podróży - poinformowano nieoficjalnie w Watykanie. W drugiej połowie lipca Papież uda się do Kanady, Meksyku i Gwatemali, a w sierpniu będzie z pielgrzymką w Polsce. W ostatnich latach Ojciec Święty odpoczywał na przemian w Dolomitach i w Dolinie Aosty.

Dramatyczna sytuacja w Ziemi Świętej była przedmiotem wystąpienia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej podczas sesji Komisji Praw Człowieka ONZ w Genewie. Abp Diarmuid Martin przypomniał apele Jana Pawła II o pokój, a także podejmowane przez Watykan wysiłki dyplomatyczne, które mają na celu powstrzymanie przemocy w tym regionie. Wezwał także NZ do zajęcia się sprawą łamania praw człowieka na terenach objętych konfliktem zbrojnym. Powtórzył stanowisko Watykanu w sprawie Bliskiego Wschodu. Obejmuje ono m.in. odrzucenie niesprawiedliwości i upokorzeń, jakim poddany jest naród palestyński oraz zastosowanie się stron konfliktu do rezolucji ONZ.

Marsze przeciw izraelskiej ofensywie na terenach palestyńskich odbyły się na Bliskim Wschodzie, w USA oraz w Europie. We Francji i Belgii doszło nawet do podpaleń synagog. Incydenty te potępił Kościół katolicki.

Włoski ksiądz Stefan Caprio, od ponad 10 lat pracujący w 2 katolickich parafiach w Rosji (w Iwanowie i Władimirze), otrzymał zakaz wjazdu do tego kraju. Na moskiewskim lotnisku bezprawnie pozbawiono go wielokrotnej wizy wjazdowej.

Uprowadzony przez muzułmańskich ekstremistów w październiku ub.r. na Filipinach o. Giuseppe Pierantoni odzyskał wolność. Po sześciomiesięcznych pertraktacjach włoski misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Serca (sercanów) został przekazany filipińskim żołnierzom.

W Peru rozpoczęła pracę Komisja Prawdy, powołana dla ujawnienia zbrodni wojny domowej z lat 1980-2000, którą toczyli z państwem i ludnością cywilną opętani ideologią komunistyczną maoistowscy terroryści z organizacji Świetlisty Szlak.

USA i Wielka Brytania oświadczyły, że w odpowiedzi na groźby przywódcy Iraku Saddama Husajna zamierzają odsunąć go od władzy.

Co trzeci mieszkaniec Nowego Jorku narażony jest na " posttraumatyczny" stres związany z wydarzeniami 11 września 2001 r.

- wynika z najnowszego raportu Czerwonego Krzyża. Badania wykazały też, że blisko połowa nowojorczyków odczuwa lęk przed nowymi aktami terroru w USA.

Ponad milion londyńczyków uczestniczyło w pogrzebie zmarłej w wieku 101 lat brytyjskiej Królowej Matki, Elżbiety.

W podzielonej między Albańczyków a Serbów Kosovskiej Mitrovicy tłum Serbów zaatakował polskich policjantów z misji ONZ w Kosowie. 15 Polaków zostało rannych, w tym jeden ciężko (Serbowie uważają, że siły międzynarodowe to okupanci).

Słowacką telewizję STV ukarano wysoką grzywną za emisję japońskiego serialu rysunkowego Pokemon. Członkowie Rady ds. Emisji i Retransmisji (słowackiego odpowiednika KRRiTV) uznali, że naruszono przepisy o ochronie nieletnich widzów. "Serial eksponuje przemoc, przez co zagraża poprawnemu rozwojowi dzieci" - stwierdziła Rada.

Dziennikarze białoruskiej niezależnej gazety Pahonia z Grodna wystąpili z apelem do przywódców krajów Europy i USA o obronę wolnych mediów na Białorusi. Władze komunistyczne zamknęły Pahonię i oskarżyły jej dziennikarzy o zniesławienie prezydenta Aleksandra Łukaszenki, za co grozi 5 lat więzienia.

W 2001 r. na świecie wykonano dwukrotnie więcej kar śmierci niż rok wcześniej - podała Amnesty International. W Chinach stracono aż 1781 osób (3048 łącznie na świecie w ub.r.). Poza Chinami najwięcej egzekucji przeprowadzono w Iranie, Arabii Saudyjskiej i USA.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

9 maja, dzień po swoim wyborze na Stolicę Piotrową papieża, „Leon XIV wyraził wolę, aby szefowie i członkowie instytucji Kurii Rzymskiej, a także sekretarze i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego tymczasowo kontynuowali pełnienie swoich urzędów donec aliter provideatur. Ojciec Święty pragnie bowiem zapewnić sobie pewien czas na refleksję, modlitwę i dialog przed dokonaniem jakichkolwiek nominacji lub ostatecznego potwierdzenia”. Tym niemniej zdaniem Marco Manciniego można w najbliższym czasie oczekiwać kliku nominacji.

Jednym z pierwszych stanowisk do obsadzenia w Kurii będzie z pewnością stanowisko prefekta Dykasterii ds. Biskupów oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, które do swego wyboru pełnik kard. Robert Francis Prevost.
CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników. Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę... Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego. W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV rozmawiał z Giorgią Meloni

Leon XIV rozmawiał przez telefon z Giorgią Meloni. Premier podkreśliła nierozerwalną więź łączącą Włochy z Namiestnikiem Chrystusa. Potwierdziła też poparcie rządu dla działań Stolicy Apostolskiej na rzecz zakończenia konfliktów.

Jak czytamy w komunikacie włoskiego rządu, Giorgia Meloni ponownie pogratulowała Leonowi XIV wyboru na Stolicę Piotrową, zarówno w imieniu własnym, jak i rządu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję