Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjazd Programowy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Reklama

8 grudnia br. w Warszawie odbył się Zjazd Programowy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, który rozpoczął się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego.
Podczas Zjazdu wiceprezes PFROŻ Antoni Zięba przypomniał postać sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, gorliwego obrońcy życia. Katarzyna Mazela - były dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Rodziny - przedstawiła działania na rzecz obrony życia, podejmowane przez polskich przedstawicieli na forum międzynarodowym. Na temat współpracy samorządu i organizacji pozarządowych na rzecz rodziny mówił dr Andrzej Grzybowski. Natomiast osiągnięcia Parlamentu RP III kadencji w tworzeniu polityki prorodzinnej omówił przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Rodziny Parlamentu III kadencji - Antoni Szymański. Dyskusję programową rozpoczął prezes PFROŻ - dr Paweł Wosicki, przedstawiając nowe wyzwania stojące obecnie przed obrońcami życia.
Uczestnicy Zjazdu przyjęli trzy uchwały. W pierwszej stanowczo sprzeciwiają się działaniom rządu zmierzającym do osłabienia kondycji materialnej polskich rodzin oraz projektowi skrócenia urlopu macierzyńskiego.
W drugiej uchwale Polska Federacja Ruchów Obrony Życia potwierdziła swoje poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ograniczenia upowszechniania przemocy w mediach i wezwała do pilnego podjęcia pracy nad tym projektem.
W trzeciej uchwale uczestnicy Zjazdu zdecydowanie przeciwstawili się wszelkim próbom klonowania człowieka.

55. rocznica śmierci gen. Okulickiego

Reklama

24 grudnia br. mija 55. rocznica śmierci gen. Leopolda Okulickiego " Niedźwiadka", ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej, wielkiego patrioty, stratega i polityka, który w wieku 46 lat został zamordowany w moskiewskim więzieniu. Generał został skazany w moskiewskim procesie szesnastu, w którym oskarżono przywódców walczącej Polski. Wskutek wyroku Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR zostali oni skazani na wieloletnią katorgę, wielu z nich zginęło w więzieniu.
Gen. Leopold Okulicki urodził się w Bochni w 1898 r. Walczył w Legionach, był oficerem w Wojsku Polskim. We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie Warszawy, a po kapitulacji przeszedł do konspiracji - był organizatorem wielu okręgów i inspektoratów w Służbie Zwycięstwu Polski, komendantem okręgu łódzkiego SZP oraz okręgu Lwów. Aresztowany przez NKWD, spędził ponad pół roku w więzieniu na Łubiance. Po zwolnieniu z więzienia znalazł się w armii gen. Andersa. Do kraju powrócił w maju 1944 r. z ekipą skoczków spadochronowych. Zajął się pracą w Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 2 października 1944 r. objął jej dowództwo. W połowie października przybył wraz z Komendą Główną AK do Częstochowy, gdzie, w porozumieniu z władzami Klasztoru Jasnogórskiego, przygotowywana była akcja Armii Krajowej na wypadek odkrycia przez wywiad niemiecki miejsca ukrycia oryginału Cudownego Obrazu i ewentualnej próby wywozu go do Rzeszy. W Częstochowie 19 stycznia 1945 r. wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej. W marcu 1945 r. został w podstępny sposób zaproszony do Pruszkowa na rzekome rozmowy w sprawie tworzenia Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, następnie aresztowany, wywieziony do Moskwy i oskarżony o kolaborację z hitlerowcami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogdan Jezierski

"Akcje Akcji idą w górę"

Reklama

"Wierzyć umysłem - świadczyć miłością" - te słowa wypisane na sztandarze Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej najlepiej obrazują ludzi, którzy ten symbol przyjęli jako swój znak. Instytut AK w diecezji sandomierskiej erygował ordynariusz diecezji - bp Wacław Świerzawski 1 marca 1997 r. z jednoczesnym nadaniem nominacji personalnych. Po niespełna 5 latach sandomierska AK dostąpiła nie lada zaszczytu. 2 grudnia 2001 r. podczas uroczystej Mszy św. w murach katedry bp Wacław Świerzawski dokonał poświęcenia sztandaru Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej. Oprócz Pasterza diecezji modlili się wspólnie diecezjalny opiekun AK - bp Edward Frankowski, asystenci diecezjalni - ks. Paweł Anioł i ks. Grzegorz Miszczak, asystenci parafialni i licznie przybyłe delegacje Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. W słowie skierowanym do zebranych bp Świerzawski zwrócił uwagę, że sztandar ten jest znakiem, tak jak znakami są sakramenty święte ustanowione przez Chrystusa. Dawać świadectwo wiary i miłości to program podstawowy, z tego programu, przypieczętowanego krwią Chrystusa, wynikają dopiero dalsze zadania społeczne i polityczne. Ksiądz Biskup apelował, aby rozum członków AK współdziałał z sercem, wiarą i miłością.
Po Mszy św. w pobliskim Domu Katolickim pw. św. Józefa przybyli wysłuchali konferencji tematycznych. Życzenia bp. Frankowskiego: " Niech akcje Akcji idą w górę" wywołały burzę oklasków. Miłym akcentem spotkania był koncert grupy muzycznej z Tarnobrzega "Ad Astra".

Wojciech Mścichowski

13. Pielgrzymka Pszczelarzy

7 grudnia, w dniu patrona bartników - św. Ambrożego, w 13. Pielgrzymce Pszczelarzy przybyło ok. 2 tys. członków Polskiego Związku Pszczelarskiego, naukowców i producentów miodu. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który w homilii apelował do bartników o odpowiedzialność za Polskę i troskę o przetrwanie pszczelarstwa. "Bądźcie zwolennikami ekologii, brońcie piękna polskiej ziemi w Waszych pasiekach" - mówił abp Nowak. Podprzeor Jasnej Góry - o. Zygmunt Okliński pozdrowił pszczelarzy z całej Polski, władze Polskiego Związku Pszczelarskiego na czele z prezesem Zarządu - Tadeuszem Sabatem, Zarządy Wojewódzkie i Regionalne na czele z prezesem Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Częstochowie - Janem Lamchem oraz księży duszpasterzy i sympatyków pszczelarstwa. Organizacje pszczelarskie przekazały dary ołtarza: m.in. różne rodzaje miodu i wyroby z wosku. Tegoroczna pielgrzymka zbiegła się z 50-leciem kapłaństwa ks. Henryka Ostacha, honorowego prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. Honorowy prezes Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Częstochowie - Mieczysław Lejman złożył pszczelarzom i ich rodzinom życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się w Sali Papieskiej z władzami Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

9 grudnia, z udziałem 2 tys. niewiast, odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet, zorganizowana przez Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Uczestniczki pielgrzymki powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W homilii bp Wątroba mówił: "Ewangelia Jego (Chrystusa) czynów i słów jest konsekwentnym sprzeciwem wobec wszystkiego, co uwłacza godności kobiety. (...) On tak dalece ufa kobietom, że czyni je powiernicami Ewangelicznego Orędzia".
Po Mszy św. w Sali Papieskiej modlitwę Anioł Pański prowadził duszpasterz PZKK - ks. Tomasz Król z Warszawy. Wykład nt. Maryja wzorem chrześcijańskiej matki przedstawiła Maria Wilczek - prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich, redaktor katolickiego pisma dla kobiet List do Pani. Słowo o PZKK wygłosiła wiceprezes - Marta Wójcik. Na zakończenie przesłanie do kobiet odczytała Ewa Kowalewska - przewodnicząca Forum Kobiet Polskich. Twórczynie apelu zwracają się do wszystkich kobiet, aby stały na straży "kobiecej godności, której szczególnym wyrazem jest macierzyństwo, służba rodzinie, Kościołowi i społeczeństwu". W apelu mowa jest o wielu zagrożeniach, którym kobiety powinny się obecnie przeciwstawić: o sprzecznej z założeniami polityki prorodzinnej polityce obecnego parlamentu i rządu, o zmniejszaniu pomocy dla rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i ubogich, o projekcie skrócenia urlopów macierzyńskich i próbach przywrócenia aborcji na żądanie, o wpisaniu na listę leków refundowanych środków antykoncepcyjnych i poronnych, o swobodzie rozpowszechniania pornografii.
Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem połączonym z Aktem Zawierzenia Kobiet Matce Bożej.

W SKRÓCIE:

4 grudnia na Mszy św. dziękczynnej za 10 lat istnienia Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie zgromadzili się pracownicy, dyrekcja i przyjaciele Ośrodka. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, który w homilii podkreślał, że piękno jest powołaniem artysty zadanym przez Stwórcę wraz z darem talentu artystycznego i że nie można go zmarnować. Mszę św. poprzedził koncert w wykonaniu Kapeli Jasnogórskiej.

6 grudnia w Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie z okazji św. Mikołaja dla dzieci z Domu Małego Dziecka prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Częstochowie oraz dla dzieci z Domu Dziecka prowadzonego przez Siostry Józefitki w Częstochowie. Spotkanie, w którym wzięło udział ok. stu wychowanków wraz z wychowawcami, przygotowała młodzież z Liceum Katolickiego w Częstochowie.

8 grudnia, tradycyjnie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Romów. Uczestniczyło w niej ok. 500 Cyganów z całej Polski. Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Romów - ks. Stanisław Opocki.

O. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

W całej Polsce uczczono modlitwą i refleksją 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Polacy nie zapomnieli o ofiarach "wojny jaruzelskiej". Dezaprobatę wobec działań generała wyraziła młodzież przed konferencją z jego udziałem w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Przy okazji rocznicy historycy zastanawiali się, dlaczego w badaniach nad okresem stanu wojennego wciąż brakuje refleksji na temat jego bezprawnego charakteru.

Mszą św. odprawioną w kościele św. Marka w Krakowie profesorowie i studenci Papieskiej Akademii Teologicznej uczcili 20-lecie istnienia uczelni. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Wielki Kanclerz PAT-u - kard. Franciszek Macharski, były rektor PAT-u - kard. Marian Jaworski oraz sprawujący tę funkcję obecnie - bp Tadeusz Pieronek.

Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpozna sprawę publicznego znieważenia Jana Pawła II i obrazy uczuć religijnych przez prezydenta Kwaśniewskiego i min. Siwca na lądowisku w Ostrzeszowie w 1997 r. Wcześniej prokuratura w Ostrzeszowie umorzyła śledztwo, lecz 43 osoby wniosły do prokuratury kaliskiej uzasadnione zażalenie na tę decyzję.

"Kolędnicy Misyjni" - zbierający w okresie świąt Bożego Narodzenia pieniądze na potrzeby dzieci z krajów misyjnych, tym razem przeznaczą je na pomoc dla Filipin.

Po 3 latach rokowań Rada Unii Europejskiej zgodziła się na postulat naszych negocjatorów, by do końca 2007 r. Polska mogła utrzymać zerową stawkę VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Na forum Rady UE żaden z krajów "15" nie sprzeciwił się propozycji przyznania Polsce 12-letniego okresu przejściowego na sprzedaż ziemi rolnej i lasów cudzoziemcom.

Pełnomocnikiem rządu ds. informacji europejskiej został Sławomir Wiatr - syn wieloletniego działacza PZPR, SLD-owskiego b. ministra edukacji, Jerzego Wiatra. Jego zadaniem będzie przygotowanie programów edukacji i promocji idei integracji europejskiej w naszym kraju.

Ministerstwo Finansów oszacowało, iż stopa bezrobocia w przyszłym roku wyniesie 18,2%. Tylko Telekomunikacja Polska S.A. zamierza zwolnić w 2002 r. 12,5 tys. pracowników; zwolnienia grupowe zapowiedziały także inne duże, działające w kraju firmy (m.in. Exbud i LOT).

Marek Wagner - szef kancelarii premiera Leszka Millera - zapowiedział ograniczenie funkcji wojewodów do "zadań kontrolnych i inspirujących". Zmniejszona o połowę będzie kadra Urzędów Wojewódzkich, a ich delegatury - zlikwidowane.

Liga Polskich Rodzin postanowiła złożyć w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa w związku z opublikowaniem książki pt. Barwy walki; autor, związany z SLD - Wacław Falkowski określił NSZZ "Solidarność" mianem "narodowego przestępcy" oraz organizacji sabotażowo-terrorystycznej, której "działania finansowały zagraniczne ośrodki dywersji politycznej i szpiegostwa".

W Poznaniu powstał pierwszy w kraju Komitet Obrony Polskiej Ziemi "Placówka". Celem tej inicjatywy jest zablokowanie możliwości wykupu polskiej ziemi przez cudzoziemców przez prowadzenie akcji informacyjnej wśród rolników oraz przygotowanie odpowiednich zmian legislacyjnych, mających uniemożliwić tego rodzaju proceder.

Rewizje osobiste, brak urlopów i zaniżanie wynagrodzeń - to zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy warunki pracy w większości super- i hipermarketów. "Pracownicy nadal są wykorzystywani i nic się nie zmieniło od ostatnich kontroli" - stwierdził główny inspektor pracy Tadeusz Zając.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

[ TEMATY ]

profanacja

znieważanie

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Przepis powyższy przewiduje kary dla każdego, kto „publicznie i złośliwie znieważa lub wyśmiewa przekonania religijne innych, a w szczególności ich wiarę w Boga, albo złośliwie bezcześci przedmioty kultu religijnego”.
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję