Reklama

Boże Miłosierdzie szansą dla świata

Niedziela małopolska 34/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Minęło 10 lat od konsekracji bazyliki Miłosierdzia Bożego. Co dokonało się przez te lata w tym miejscu?

Reklama

KS. PRAŁ. FRANCISZEK ŚLUSARCZYK: - Dzień po dniu spełniają się prorockie słowa bł. Jana Pawła II, który podczas konsekracji ukazał najgłębszy sens powstania nowej świątyni. Mówił wówczas: „Modlę się, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.
Najważniejsze wydarzenia dokonują się w wymiarze duchowym i mają charakter bardzo osobistego spotkania przybywających tu pielgrzymów z Jezusem Miłosiernym, obecnym w tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej, z zaznaczonymi kontynentami. Bo za każdego człowieka na ziemi Pan Jezus oddał własne życie i przed każdym otwiera bogactwo swojego serca.
Nadprzyrodzone dary Jezusa Miłosiernego docierają do naszych serc poprzez Jego słowo Dobrej Nowiny, które jest zawsze słowem prawdy i miłości, a także poprzez święte sakramenty, w których objawia się Jego wielkie miłosierdzie. Mogą z niego skorzystać nawet najwięksi grzesznicy, jeśli tylko zdobędą się na odwagę, by stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie.
Złotymi zgłoskami w historię Sanktuarium wpisała się pielgrzymka Jana Pawła II sprzed 10 lat. A potem było krótkie, lecz bardzo serdeczne spotkanie jego następcy - Benedykta XVI z wiernymi. 27 maja 2006 r. nawiedził on najpierw kaplicę klasztorną, pozdrowił zgromadzonych na pobliskich błoniach pielgrzymów, a następnie w bazylice skierował do chorych piękne orędzie o ich udziale w tajemnicy Chrystusowego odkupienia. Przypomniał też ich opiekunom, że przez samarytańską posługę są przedłużeniem dłoni samego Boga. Przed odjazdem udał się do kaplicy Wieczystej Adoracji, by w osobistej rozmowie z Jezusem powierzyć Mu wszystkie sprawy Kościoła i świata.

- Obchody jubileuszu konsekracji będą trwały 3 dni. Nie każdy jednak będzie mógł przyjechać do Krakowa, by uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Co jest najważniejszym punktem obchodów?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Najważniejszym punktem uroczystości będzie Msza św. dziękczynna odprawiona w bazylice 17 sierpnia o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie kard. Franciszek Macharski. Po południu o godz. 17 będzie również uroczysta Eucharystia transmitowana dla chorych przez TV Kraków pod przewodnictwem rektora łagiewnickiego sanktuarium bp. Jana Zająca.
Zarówno w piątek, jak i w niedzielę Eucharystie będą sprawowane w bazylice w porządku świątecznym, bo podążanie do Łagiewnik ma sens i przynosi błogosławione owoce, jeśli człowiek odnajdzie drogę do Jezusa i zawierzy swoje życie Jego Miłosierdziu.
Dwa dni wcześniej, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msze św. transmituje ogólnopolski 1 program TVP. Będziemy w tym dniu dziękować Panu Bogu także za 150 lat Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Przedłużeniem tej radości będą kolejne Msze św. - w samą rocznicę konsekracji bazyliki oraz w niedzielę 19 sierpnia, by jak największa liczba pielgrzymów miała okazję uwielbić Pana za bogactwo Bożego Miłosierdzia, które jest dla świata prawdziwym źródłem nadziei.
Znakiem duchowej łączności z całym światem będzie transmisja wypowiedzi apostołów Bożego Miłosierdzia z poszczególnych kontynentów, zaś zewnętrznym elementem staną się także teksty „Aktu zawierzenia” w różnych językach, umieszczone w dolnej części bazyliki. Od kilku lat dojrzewała myśl, by na wzór wielu tablic z modlitwą „Pater noster” czy „Magnificat” w Ziemi Świętej, udostępnić to papieskie przesłanie narodom świata, dlatego na zbliżający się jubileusz pojawi się 10 pierwszych językowych tablic z „Aktem zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu”, którego w tej świątyni dokonał przed 10 laty Jan Paweł II.

- Przed obchodami jubileuszu uczestnicy spotkania sprzed dekady zostali poproszeni o nadsyłanie do sanktuarium pamiątek i wspomnień z tamtego wydarzenia. Co przysyłają pielgrzymi? Czy te pamiątki i świadectwa będzie można gdzieś obejrzeć, przeczytać?

- Najczęściej są to wspomnienia uczestników uroczystości sprzed 10 lat, które bardzo mocno zapisały się w ich umysłach i sercach. Z perspektywy czasu rodzi się już zazwyczaj głębsza refleksja, bo byliśmy świadkami niezwykle ważnych wydarzeń, które wpisują się nie tylko w krótką jeszcze historię sanktuarium, ale poprzez przesłanie Miłosierdzia oraz „Akt zawierzenia” wpisały się na stałe w historię zbawienia. Potwierdzeniem tych przeżyć są dołączone zdjęcia, zwykle bardzo osobiste, które po beatyfikacji Jana Pawła II stały się swoistą relikwią ze spotkań oraz osobistych rozmów z Papieżem Miłosierdzia. Część tej dokumentacji będzie udostępniona w formie wystawy pt. „Dekada Miłosierdzia”, która zostanie otwarta 17 sierpnia o godz. 18.15 w dolnej części bazyliki.

- Papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki w 2002r., dokonał Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ojciec Święty mówił wtedy o iskrze, która z Łagiewnik rozchodzi się na cały świat. Dziś, patrząc na toczące się na całej niemal ziemi konflikty, ale także na te wojny, które toczą się w ludzkich sercach, widzimy, jak bardzo potrzeba nam łaski Miłosierdzia Bożego. W jaki sposób to wyjątkowe miejsce może pomóc w niesieniu pokoju światu? I co z tymi, którzy o Łagiewnikach nie słyszeli, albo nigdy nie będą mogli tu przyjechać?

- Św. Siostra Faustyna wytrwałą modlitwą obejmowała także tych, do których nie mogła fizycznie dotrzeć, zwłaszcza cierpiących, konających i zatwardziałych grzeszników. Kiedy zapytała Jezusa, jak ma czynić miłosierdzie względem bliźnich, otrzymała odpowiedź, że może to uczynić przez czyn, słowo i modlitwę. Zanotowała w swoim „Dzienniczku” pouczenie: „Sam mi każesz się ćwiczyć w trzech stopniach miłosierdzia; pierwsze: uczynek miłosierny - jakiegokolwiek on będzie rodzaju; drugie: słowo miłosierne - jeżeli nie będę mogła czynem, to słowem; trzecim - jest modlitwa. Jeżeli nie będę mogła okazać czynem ani słowem miłosierdzia, to zawsze mogę modlitwą. Modlitwę rozciągam nawet tam, gdzie nie mogę dotrzeć fizycznie” (Dz. 163).
Kult Bożego Miłosierdzia w ostatnich latach rozprzestrzenia się w sposób wyjątkowy. Poprzez współczesne środki przekazu, liczne publikacje, Internet, dociera do różnych zakątków świata, o czym świadczy wymownie ostatni Światowy Kongres Miłosierdzia. Warto też wspomnieć, że Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum” ma swoich członków w niemal 70 krajach świata i prowadzi systematyczną formację w tym duchu, przygotowując także materiały formacyjne w kilku językach. Bł. Jan Paweł II mówił podczas konsekracji, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”! Tak więc pragnienie poznania prawdziwego Boga jest równocześnie podążaniem w stronę szczęścia, za którym tęskni serce każdego z nas. Trzeba jedynie dobrej woli z naszej strony, aby ten Boży dar przyjąć, aby się nim przejąć i z Bożą pomocą samemu stawać się coraz bardziej miłosiernym!

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w piątek 2 maja?

2025-04-28 09:41

[ TEMATY ]

post

majówka

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku.

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję