Prezydent USA wspomina męczennika i świętego Kościoła Katolickiego, który oddał życie za wiarę, zamordowany przez siepaczy angielskiego króla. Trump pisze o historii Becketa, jego postawie i wierności zasadom Kościoła.
Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych zwraca uwagę na znaczenie wolności od prześladowań religijnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Śmierć Thomasa Becketa potężne i ponadczasowe przypomnienie dla każdego Amerykanina, że nasza wolność od prześladowań religijnych, to nie luksus lub wypadek historii. Jest istotnym elementem naszej wolności. To nasze dziedzictwo i bezcenny skarb, który został okupiony krwią męczenników – czytamy w proklamacji.
Trump przekonuje, że obrona wartości jest ważniejsza niż samo życie. A państwo, poprzez swoich przedstawicieli, nie może wymagać od obywateli, by sprzeciwiali się własnej wierze. Wspomina też swoje przemówienie w Warszawie.
Nie ma prawa bardziej fundamentalnego dla pokojowego, dostatniego i cnotliwego społeczeństwa niż prawo do podążania za własnymi przekonaniami religijnymi. Jak oświadczyłem na Placu Krasińskich w Warszawie 6 lipca 2017 r., Amerykanie i ludzie z całego świata wciąż wołają: „Chcemy Boga” – pisze prezydent USA.
Przywołał również swoje słowa wypowiedziane przed ONZ.
Reklama
Powiedziałem jasno, że Ameryka wspiera każdego wierzącego człowieka, który prosi tylko o wolność do tego, by żyć zgodnie ze swoją wiarą. A międzynarodowi biurokraci nie powinni atakować suwerennych państw, które chcą chronić życie. Odzwierciedla to przekonanie Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów, że każde dziecko - narodzone i nienarodzone - jest świętym darem od Boga – czytamy.
Wsparcie dla prześladowanych kapłanów
Modlimy się za wierzących, którzy cierpią prześladowania za wiarę. Szczególnie modlimy się za odważnych i inspirujących pasterzy - takich jak kardynał Joseph Zen z Hongkongu i pastor Wang Yi z Chengdu - którzy są niestrudzonymi świadkami nadziei – dodaje Trump.
Prezydent USA uważa, że religia jest elementem niezbędnym do rozwoju społeczeństw.
Społeczeństwo bez religii nie może się rozwijać. Naród bez wiary nie może przetrwać - ponieważ sprawiedliwość, dobroć i pokój nie mogą zwyciężyć bez Bożej łaski – czytamy w orędziu.
mly/whitehouse.gov