Reklama

Pomocnicy na szlaku pielgrzymkowym

Pielgrzymują w różnych intencjach: by podziękować za wnuka, prosić o zdrowie dla chorej babci albo o powodzenie na maturze. Co roku pielgrzymi z naszej diecezji, idący na Jasną Górę, przemierzają pieszo setki kilometrów. Ich trud byłby o wiele większy, gdyby nie pomoc, którą otrzymują bezinteresownie po drodze od wielu życzliwych ludzi.

Niedziela świdnicka 31/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Niektórzy dziesięć, inni jedenaście dni - tyle czasu spędzą w tym roku w drodze pielgrzymi biorący udział w corocznej wędrówce na Jasną Górę, przed Obraz Czarnej Madonny. W 2012 r. Pielgrzymka Świdnicka wyruszy na pątniczy szlak po raz dziewiąty. Dotychczas w ośmiu pielgrzymkach wzięło udział 8240 wiernych, w tym ok. 80 % to młodzież. W sumie pielgrzymowało 198 księży, 219 diakonów i kleryków, 37 sióstr zakonnych oraz 402 osoby świeckie w służbach porządkowych.
- Warto, naprawdę warto tak powędrować - przekonuje pani Maria z Dzierżoniowa, która w drodze na Jasną Górę weźmie udział już po raz czwarty.
Pielgrzymów w ich trudzie będą wspierać nie tylko służby techniczne, ale także wierni z parafii położonych na pątniczym szlaku.
Dzień na pielgrzymce zaczyna się stosunkowo wcześnie, bo ok. godz. 5.30, a kończy ciszą nocną o godz. 22.30. Średnio do pokonania dziennie jest około 26 km.
Na szczęście namioty, śpiwory, miski, ciężkie bagaże i wszystko, co stanowi o wyposażeniu pielgrzyma, jest przewożone samochodami ciężarowymi na miejsce noclegu. Do każdej grupy jest przypisany samochód ciężarowy. Bagaże są rozładowywane przez bagażowych i ustawiane w sektorze danej grupy. Ważne, aby swoje bagaże podpisać imieniem i nazwiskiem, adresem i numerem grupy. Pielgrzym ze sobą niesie tylko podręczny mały bagaż, typu chlebak lub plecaczek.
- Jesteśmy praktycznie samowystarczalni, a po naszym odejściu miejsce, w którym pielgrzymi nocowali, wygląda równie dobrze, jak wtedy, gdy na nie przyszliśmy przed wieczorem - mówi ks. Romuald Brudnowski, przewodnik pielgrzymki.
Pątniczą drogę ułatwiają wędrowcom mieszkańcy mijanych przez pielgrzymkę miasteczek i wiosek. Tak jest np. w Piskorzowie pod Pieszycami, gdzie parafianie przygotowywują nie tylko napoje (to woda, kompoty własnej roboty i soczki dla dzieci), ale także owoce i ciasta domowego wypieku.
- Bóg zapłać, Bóg zapłać - słychać zewsząd, kiedy pielgrzymi mogą napić się i najeść w tej przydrożnej stołówce.
- To już u nas tradycja, odkąd ze Świdnicy zaczęły chodzić pielgrzymki - opowiada Halina Mitura. - Zawsze tu na nich czekamy z poczęstunkiem, tym bardziej, że wielu z pielgrzymów to mieszkańcy naszej wsi.
Podobnie jest na całej trasie pielgrzymki. Życzliwość ludzi jest przeogromna. Często bywa tak, że pątnicy są podejmowani zupą, a nawet kotletami!
W zamian wędrowcy mogą odwdzięczyć się dobrym słowem, modlitwą i obrazkami z wizerunkiem jasnogórskiego obrazu.
W Bobolicach, w parafii Zwrócona, wszystkie grupy pielgrzymkowe z naszej diecezji łączą się w jedną, która - od tego miejsca już razem - wędruje do Częstochowy.
- W godzinach popołudniowych zawsze witamy w naszej parafii grupy: kłodzką, świdnicką, dzierżoniowską, strzegomską i ząbkowicką Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę - wylicza proboszcz ks. Krzysztof Ziobrowski. - Parafianie zawsze stają na wysokości zadania i przygotowują dla pątników życzliwe przyjęcie, smaczne jedzenie, bezpieczne miejsca na nocleg. Często goszczą ich w swoich domach. Tradycyjnie organizujemy też nocne warty, aby pielgrzymi mogli spokojnie wypocząć przed kolejnym etapem wędrówki.
- Cieszę się, że wielowiekowe tradycje pielgrzymowania są kontynuowane i rozwijane także w naszej młodej diecezji, a ich czytelnym znakiem jest Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę - podkreśla biskup świdnicki Ignacy Dec. - Ufam, że kolejna pielgrzymka pomoże ugruntować w pielgrzymach postawę wiary i przywiązania do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła, a także przyczyni się do integrowania wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Tych, którzy nie mogą wziąć osobistego udziału w wędrówce, proszę o wspieranie pielgrzymów w ich pątniczym trudzie swoją ufną i wytrwałą modlitwą. Będzie ona także wyrazem naszej jedności z tymi, którzy przemierzając pielgrzymkowy szlak, poniosą przed tron Jasnogórskiej Pani i Królowej nasze podziękowania, prośby i wielorakie intencje.
- Pielgrzymka to bez wątpienia rekolekcje w drodze. Kilka dni, które mają umocnić naszą wiarę, sprzyjać skupieniu i modlitwie - dodaje biskup pomocniczy Adam Bałabuch.

* * *

Dzień zerowy - 30 lipca
- dotyczy tylko grupy 6. - ziemia wałbrzyska;
Wałbrzych - Świdnica - 23 km; godz.10 - Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu; baza noclegowa przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy;

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień zerowy - 30 lipca
- dotyczy tylko grupy 8. - dekanat Głuszyca;
Głuszyca - Świdnica - 24 km; godz. 8.30 - Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy; baza noclegowa przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy;

Dzień pierwszy - 31 lipca
dla głównego nurtu pielgrzymkowego;
Świdnica - Pieszyce - 19 km; godz. 10 - uroczysta Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w katedrze świdnickiej; baza noclegowa dla nurtu zasadniczego w Pieszycach;

Dzień pierwszy - 31 lipca
dla grupy 3. - ziemnia kłodzka;
Kłodzko - Brzeźnica - 18 km; godz. 9 - Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej u Ojców Franciszkanów; po drodze nawiedzenie sanktuarium w Bardzie; baza noclegowa dla grupy 3. w Brzeźnicy;

Dzień drugi - 1 sierpnia
dla głównego nurtu pielgrzymkowego;
Pieszyce - Zwrócona - 24 km; godz. 5.30 - pobudka; godz. 6.30 - Msza św. w kościele pw. św. Antoniego; baza noclegowa dla nurtu głównego w Zwróconej;

Reklama

Dzień drugi - 1 sierpnia
dla grupy 3. - ziemia kłodzka;
Brzeźnica - Bobolice - 14 km; godz. 7 - pobudka; godz. 12 - Msza św. w Ząbkowicach Śl. w kościele pw. św. Anny; połączenie z grupą 4.; baza noclegowa dla grupy 3. i 4. w Bobolicach;

Dzień trzeci - 2 sierpnia
dla całej pielgrzymki;
Zwrócona - Bobolice - Przeworno - 33 km; godz. 5 - pobudka dla głównego nurtu w Zwróconej; godz. 5.30 - pobudka dla grupy 3. i 4. w Bobolicach; godz. 6.30 - uroczysta Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach; baza noclegowa w Przewornie;

Dzień czwarty - 3 sierpnia;
Przeworno - Radoszewice - 32 km; godz. 5 - pobudka; Msza św. po drodze w kościele w Grodkowie; baza noclegowa w Radoszewicach; godz. 20.30 - Apel wspólny; przyjazd kustosza z Barda z cudowną figurką Matki Bożej Strażniczki Wiary;

Dzień piąty - 4 sierpnia;

Radoszewice - Popielów - 28 km; godz. 5 - pobudka; Msza św. prymicyjna po drodze w parku w Skorogoszczy; baza noclegowa w Popielowie;

Dzień szósty - 5 sierpnia;
Popielów - Laskowice - 32 km; godz. 5 - pobudka; Msza św. po drodze w Murowie; baza noclegowa w Laskowicach;

Dzień siódmy - 6 sierpnia;
Laskowice - Łomnica - 32 km; godz. 4.45 - pobudka; Msza św. po drodze w lesie pod Wachowem; baza noclegowa w Łomnicy;

Dzień ósmy - 7 sierpnia;
Łomnica - Jezioro - 28 km; godz. 5. - pobudka; godz. 6 - Msza św. w kościele w Łomnicy; baza noclegowa w Jeziorze;

Dzień dziewiąty - 8 sierpnia;
Jezioro - Częstochowa - Kawodrza - 21 km; godz. 6 - pobudka; Msza św. pod Przeprośną Górką w Blachowni; baza noclegowa w Kawodrzy;

Dzień dziesiąty - 9 sierpnia;
Jasna Góra - 7 km; do pielgrzymów pieszych dojeżdża cała diecezja świdnicka; godz. 4.45 - pobudka; godz. 5.45 - wyjście na Jasną Górę; godz. 7.30 - prezentacja pielgrzymki z wałów jasnogórskich; godz. 9 - uroczysta Msza św. pontyfikalna w Kaplicy Cudownego Obrazu;

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne zasłony w Orawce – do podziwiania tylko przez dziewięć dni w roku

2025-04-07 19:56

[ TEMATY ]

Wielki Post

Parafia św. Jana Chrzciciela w Orawce

Kurtyny wielkopostne. To nimi od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do Triduum Paschalnego w niektórych kościołach zasłaniane są ołtarze. W całej Polsce jest ich zaledwie kilkanaście. Cztery z nich zobaczyć można w Orawce.

Powstanie pierwszych opon wielkopostnych, jak nazywane są kurtyny wielkopostne, datuje się na okres średniowiecza. – Tradycja zasłaniania ołtarzy jest bardzo stara. W czasie Wielkiego Postu mamy się umartwić, odwracając wzrok od różnych przyjemności, zwracając się ku męce Chrystusa, jednocząc się z męką Chrystusa, ponieważ nasze życie też jest pełne różnych trudności, cierpień, ale przede wszystkim chcemy odwrócić się od zła i grzechu. Dlatego, zasłania się ołtarze, aby ukryć to bogactwo, aby od tego odwrócić wzrok, aby, można tak powiedzieć, wzrok umartwić. Stąd te zasłony – mówi proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Orawce, ks. Wojciech Mozdyniewicz.
CZYTAJ DALEJ

D. Trump: Nie będzie rozmów z Europą, dopóki nie zapłacą nam dużych pieniędzy

2025-04-07 11:03

[ TEMATY ]

Europa

handel

Donald Trump

Prezydent USA

cła

duże pieniądze

PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że nie zasiądzie do rozmów handlowych z Europą, jeśli ta nie będzie mu płacić dużej ilości pieniędzy każdego roku. Zapowiedział też, że nie pójdzie na żaden układ w sprawie ceł z Chinami lub UE, jeśli nie "rozwiążą" one kwestii swojej nadwyżki handlowej z USA.

Trump przekonywał, że zagraniczni partnerzy handlowi Ameryki dobijają się, by podjąć z nim negocjacje, lecz zaznaczył, że jest to możliwe tylko jeśli zgodzą się zbilansować swoją wymianę handlową z USA.
CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż do zmartwychwstania

2025-04-07 18:44

[ TEMATY ]

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W najbliższy piątek – 11 kwietnia – ulicami warszawskiego Żoliborza przejdzie 25. Droga Krzyżowa Świata Pracy.

Rozważanie Męki Pańskiej na stołecznych ulicach poprzedzi Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki o godz. 17.00. W Eucharystii wezmą udział poczty sztandarowe Solidarności Regionu Mazowsze oraz sztandar Komisji Krajowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję