Reklama

Przymierze Rodzin dzieciom i młodzieży

Niedziela łowicka 16/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 26 marca miało miejsce spotkanie świąteczne wszystkich pracowników i podopiecznych świetlicy środowiskowej "Przymierza Rodzin" w Rawie Mazowieckiej. W spotkaniu uczestniczył również wielki przyjaciel i dobroczyńca świetlicy - ks. prał. Mieczysław Iwanicki, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej. Wielką radością wychowawczyń i dzieci był także liczny udział rodziców: stawili się prawie wszyscy! Trzydzieścioro ośmioro dzieci i ich rodzice.

Jest to już drugie tego rodzaju spotkanie, bowiem - jak może pamiętają Czytelnicy Niedzieli Łowickiej - świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży w Rawie Mazowieckiej, prowadzona przez Stowarzyszenie " Przymierze Rodzin", działa od 2 stycznia 2001 r. Opiekunem duchowym stowarzyszenia i świetlicy jest wspomniany już ks. prał. Mieczysław Iwanicki. Funkcję kierownika-pedagoga w tej placówce pełni Elżbieta Muszyńska.

Stowarzyszenie "Przymierze Rodzin" powstało jako ruch katolicki w okresie stanu wojennego, z inicjatywy Izabeli Dzieduszyckiej. Mając za patrona bł. Edmunda Bojanowskiego setki rodzin z całej Polski, zgromadzone w Terenowych Ośrodkach "Przymierza Rodzin", pragną pomagać sobie nawzajem w wychowywaniu dzieci. Starają się o stworzenie dla niech przyjaznego środowiska wychowawczego, w którym mogłyby wszechstronnie wzrastać duchowo, intelektualnie i fizycznie, a także chcą uczestniczyć w życiu parafii i Kościoła. Działalność Stowarzyszenia skierowana jest głównie do rodzin katolickich, ale w szeregach jego członków znajdują się też osoby innych wyznań, ze wszystkich grup społecznych. " Przymierze Rodzin" działa przez grupy młodzieży i dzieci, grupy rodziców i grupy rodzin.

Można powiedzieć, iż Stowarzyszenie wychowuje przez radość wspólnoty, wierność tradycji, modlitwę i działanie, a także kontakt z przyrodą, turystykę i sport. W sposób szczególny jego członkowie starają się pomagać rodzinom wielodzietnym, rodzinom niepełnym i zagrożonym oraz młodzieży poszukującej celu drogi. Z tą myślą Stowarzyszenie powołało do istnienia Szkołę Podstawową, Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Warszawie na Ursynowie, a także Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie. Od września 2001 r. funkcjonuje już także Szkoła Wyższa " Przymierza Rodzin" w Warszawie, która proponuje podjęcie trzyletnich studiów licencjackich w następujących specjalnościach: nauki przyrodnicze ( przyroda z geografią), nauki humanistyczne (język polski z historią), jak również roczne studia podyplomowe w zakresie przyrody i przedsiębiorczości.

Członkowie ośrodka "Przymierza Rodzin" z Rawy Mazowieckiej realizują charyzmat swego Stowarzyszenia prowadząc świetlicę środowiskową. Jak powiedział Niedzieli Łowickiej duchowy przewodnik i opiekun " Przymierza Rodzin" w Rawie Mazowieckiej, ks. prał. Mieczysław Iwanicki, jest to "znak zewnętrzny działalności Stowarzyszenia w Rawie Mazowieckiej, przez który ´Przymierze Rodzin´ może aktywnie pomagać najbardziej potrzebującym, w duchu rodzinnym, od strony materialnej i pedagogicznej" .

W chwili obecnej ze świetlicy korzysta około 38 osób - dzieci i młodzieży w wieku od lat 4 do 17. Podopieczni świetlicy mogą codziennie liczyć tutaj na fachową opiekę po zajęciach szkolnych, na pomoc w odrabianiu lekcji i pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Wychowawcy starają się z jednej strony zaspokoić naturalne potrzeby przynależności, uznania i szacunku, tak najmłodszych, jak i starszych wychowanków, a jednocześnie wdrażają ich do przestrzegania zasad współżycia społecznego, kształtują właściwy stosunek do nauki i pracy. Wolny czas i wypoczynek młodzieży zagospodarowywany jest co do minuty - przez gry, zabawy ruchowe, rozmowy, rozwijanie zainteresowań i zdobywanie nowych umiejętności. Rozbudzane są potrzeby kulturalne wychowanków, ich wrażliwość na problemy ekologiczne. W miarę możliwości organizatorów dzieci dostają skromną pomoc materialną, zwłaszcza po rozpoznaniu środowisk rodzinnych i sytuacji życiowej każdego z wychowanków. Specjalne miejsce w rozkładzie każdego dnia zajmuje wspólna modlitwa: codzienne około godziny 15.00 dzieci odmawiają jedną cząstkę Różańca, uczestniczą także w nabożeństwach w kościele parafialnym itp.

Praca wychowawcza i dydaktyczna realizowana jest przez kierownika-pedagoga - Elżbietę Muszyńską i wychowawczynię - Elżbietę Skowrońską. Natomiast ogromną pomocą w opiekowaniu się dziećmi, jak i w pracy wychowawczej, jest 14-osobowa grupa aktywnych wolontariuszy, współpracujących ze świetlicą. Są to głównie uczniowie z rawskich szkół średnich i studenci, najczęściej wcześniej już związani z " Przymierzem Rodzin". W początkowym okresie istnienia świetlicy wolontariusze zajmowali się głównie prowadzeniem nauki języków obcych i muzyki, ale od dłuższego już czasu włączyli się także w odrabianie z dziećmi prac domowych. Taka pomoc jest konieczna i samym dzieciom, i wychowawczyniom, które we dwie nie są już w stanie zapewnić pomocy całej 38-osobowej grupie dzieci.

Od marca tego roku raz w tygodniu w świetlicy pojawia się Aleksandra Pietrzyk - psycholog, zajmująca się profilaktyką i terapią rodzinną, interwencjami kryzysowymi oraz niesieniem pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych u podopiecznych placówki.

A już po wakacjach w ubiegłym roku przy świetlicy środowiskowej powstał Klub Młodzieżowy, którego członkowie spotykają się co piątek o godzinie 18.30, zaś w jeden czwartek miesiąca adorują Najświętszy Sakrament w kościele parafialnym. Jak mówi Elżbieta Muszyńska, do klubu należy młodzież, która chce w kulturalny sposób spędzić piątkowy wieczór. Podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży ze świetlicy, tak i w przypadku młodzieży z klubu wychowawcy i opiekunowie chcą przez spotkania i wszystkie proponowane zajęcia przekazać im "większą wiarę we własne możliwości, nauczyć je, że jeśli tylko będą chciały, to z Bożą pomocą mogą wszystko w życiu osiągnąć".

Dowodem na to jest choćby bardzo udane spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Dzieci przygotowały wybrane stacje Drogi Krzyżowej i zaprosiły swoich gości do wspólnej modlitwy i rozważań. Teksty Drogi Krzyżowej podpowiedziały dzieciom siostry pasjonistki, na stałe współpracujące ze świetlicą: s. Agnieszka i s. Joanna. Na wspólnym z dziećmi przygotowaniem nabożeństwa czuwały wychowawczynie: Elżbieta Muszyńska i Elżbieta Skowrońska. Między stacjami dzieci śpiewały starannie dobrane tematycznie pieśni wielkopostne. Akompaniowali im grą na gitarze wolontariusze.

Ważnym momentem spotkania było także słowo skierowane do zebranych przez Księdza Prałata. Mówił on o szeroko rozumianej symbolice Krzyża. Świetlica w okresie Wielkiego Postu była zresztą cała wypełniona krzyżami, wykonanymi w różnych technikach przez same dzieci, pod opieką i kierunkiem sióstr katechetek. Podczas spotkania ks. prał. Iwanicki pobłogosławił także pokarmy, po czym nastąpiło składanie sobie świątecznych życzeń i poczęstunek. W przygotowywanie świątecznych potraw zaangażowały się oczywiście mamy dzieci świetlicowych.

Jeśli chodzi o Klub Młodzieżowy, to jego członkowie oraz wolontariusze ze świetlicy będą mieli możliwość uczestniczyć w ciekawej wycieczce, zaplanowanej na 24 kwietnia. Będzie to wycieczka do Warszawy, w celu zwiedzenia Szkoły Wyższej "Przymierza Rodzin" - być może w przyszłości młodzi ludzie z Rawy Mazowieckiej podejmą tam studia? " Po zwiedzeniu uczelni młodzież zaproszona zostanie do teatru" - zapowiada również Elżbieta Muszyńska, od dwóch lat pełna zapału, pomysłów i sama przekonana głęboko, że z Bożą pomocą i wiarą, a także osobistym zaangażowaniem każdego człowieka - wszystko jest możliwe! Dowodów na to rzeczywiście w świetlicy nie brakuje, od pierwszych chwil, gdy jej prowadzeniem zajęło się Stowarzyszenie "Przymierze Rodzin" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: obchody setnej rocznicy kanonizacji św. Teresy z Lisieux

2025-05-16 19:57

[ TEMATY ]

kanonizacja

św. Teresa z Lisieux

100. rocznica

Agata Kowalska

Święta Teresa z Lisieux

Święta Teresa z Lisieux

Jutro w Lisieux odbędą się obchody setnej rocznicy kanonizacji przez papieża Piusa XI św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zmarłej w wieku 24 lat karmelitanki, ogłoszonej następnie patronką misji i doktorem Kościoła. Jej duchowa droga dziecięctwa Bożego inspiruje wierzących i niewierzących, a jej zapiski „Dzieje duszy” przetłumaczono na ponad 50 języków i sprzedano w ponad 500 mln egzemplarzy.

Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w bazylice św. Teresy. Relikwie świętej, na co dzień przechowywane w Karmelu, zostaną wystawione w katedrze św. Piotra, a następnie w bazylice. Biskup diecezji Bayeux-Lisieux Jacques Habert tłumaczy, że uczczenie doczesnych szczątków św. Teresy przypomina, iż wiara chrześcijańska jest przeżywana przez konkretne osoby, czego znakiem są właśnie relikwie.
CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: Moja pierwsza encyklika wiele zawdzięcza myśli św. Augustyna

2025-05-17 08:05

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Papież Leon XIV

Prevost

Pawia

© Vatican Media

22 kwietnia 2007 — Pawia. Nieszpory w bazylice św. Piotra «in Ciel d'Oro»

„Jestem synem św. Augustyna” tymi słowami Leon XIV przedstawił się światu z Loży Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra, podkreślając swoją przynależność do zakonu założonego w 1244 r., który czerpie ze świętości i mądrości biskupa Hippony. Robert Francis Prevost złożył śluby zakonne w 1981 r., a w latach 2001 – 2013 był przełożonym generalnym augustianów. To pierwszy augustianin, który zasiadł na Stolicy Piotrowej. Jak wyznał kardynałowi Filoniemu, w pierwszej chwili chciał wybrać jako swoje imię papieskie – Augustyn, dopiero później zdecydował się na imię Leon XIV. W każdym bądź razie obecny Papież jest w szczególny sposób związany z duchowością św. Augustyna, jednego z największych myślicieli chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

[ TEMATY ]

komunikacja

Archidiecezja Warszawska

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Duchowny Archidiecezji Warszawskiej został zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała prokuratura, usłyszał zarzuty dotyczące posiadania oraz nieodpłatnego udzielenia mefedronu. Po zatrzymaniu, zgodnie z decyzją władz kościelnych, został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich, w tym w sprawowaniu sakramentów, do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję