Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.
– Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy św. w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych – napisał abp Marek Jędraszewski. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w dniu nakazanym nie jest grzechem. Decyzja obowiązuje aż do odwołania, a wiernych korzystających z dyspensy zachęca się do uczestnictwa w transmisjach nabożeństw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Arcybiskup podkreślił, że obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o dyspensie spoczywa na księżach proboszczach, a tam gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu.
Reklama
W dekrecie zwrócono uwagę, że obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii. Nie ulegają też zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami, odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.
Arcybiskup przypomina duchownym, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza św. według formularza „w czasie pandemii”.
„Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia” – podkreśla w dekrecie abp Marek Jędraszewski.