Reklama

Uroczystości w Pietropawłowsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek 31 maja br., na który przypadała pamiątka Nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję, był dla wspólnoty katolików w Pietropawłowsku w Kazachstanie bardzo uroczystym dniem. Rozpoczęliśmy świętowanie Roku Jubileuszowego przed 100-leciem kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietropawłowsku.
Trzeba od razu wspomnieć, że jest to najstarsza katolicka świątynia w Kazachstanie, jedyny kościół, który był pobudowany przed rewolucją październikową i cudownie ocalał do dziś. Według historycznych wzmianek, kościół NSPJ został oddany do użytku w 1911 r., a niespełna kilkanaście lat później został zabrany przez komunistów. Jego proboszcz i dziesięcioro parafian zostało rozstrzelanych. Świątynię szybko przemianowano na mieszkania dla partyjnych urzędników i gości, potem na magazyn. W ciągu następnych dziesięcioleci znajdowała się tutaj muzyczna szkoła i przedszkole. Po rozpadzie Związku Radzieckiego rozpoczęły się starania o odzyskanie kościoła. Dzięki uporowi grupy katolików z Pietropawłowska władze miasta zwróciły świątynię Kościołowi pod koniec lat 90. XX wieku. Po kilkuletniej renowacji dokonanej przez redemptorystów i rekonsekracji kościół odzyskał swoje pierwotne przeznaczenie.
Uroczystości 100-lecia kościoła NSPJ zaplanowaliśmy jesienią poprzedniego roku. Od tamtego czasu o. Andrzej Bałuk pracował nad zaprojektowaniem, zdobyciem funduszy i wykonaniem muzeum - izby pamięci osób zesłanych do Kazachstanu. W zbiorach znalazły się głównie pamiątki przyniesione przez naszych parafian: stare fotografie rodzinne, książki do nabożeństwa, dokumenty, zapiski. Do kolekcji dołączyły także naczynia liturgiczne, używane niegdyś przez kapłanów, potajemnie pracujących na tych terenach i pamiątki dokumentujące historię kościoła. Jeszcze przed powrotem do Polski o. Andrzejowi udało się zakończyć prace przy muzeum.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 wykładem historycznym wikariusza generalnego i proboszcza z Astany o. Rolanda Jaquenoud pt. „Historia chrześcijaństwa w Kazachstanie”. Prelegent przybliżył historię chrześcijaństwa w Środkowej Azji w czasach średniowiecza, w XIX wieku i tę współczesną. Następnym punktem świętowania było złożenie kwiatów przed pomnikiem ofiar totalitaryzmu znajdującym się przed kościołem. Kolejnym akcentem był program słowno-muzyczny traktujący o wierze człowieka, historii kościoła NSPJ i tragicznych losach zesłańców w Kazachstanie. Program ten przygotowali parafianie z Polskiego Centrum „Kopernik” i przedstawiciele centrum niemieckiego. O godz. 19.00 celebrowaliśmy uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem abp. Tomasza Pety, ordynariusza diecezji Astana. W Eucharystii uczestniczyło 10 kapłanów, głównie z naszego dekanatu, a wśród nich obecny był przełożony Regii św. Gerarda o. Dariusz Paszyński CSsR. Podczas Eucharystii dziesięcioro naszych parafian przyjęło sakrament bierzmowania z rąk Ordynariusza. Wśród wielu intencji modliliśmy się także za gospodynie tego miejsca, czyli siostry redemptorystki: s. Grażynę i s. Marię, które tego dnia obchodziły 20-lecie ślubów wieczystych. Na koniec celebracji były wystąpienia gości: o. Dariusza Paszyńskiego, Ambasadora Polski w Kazachstanie Pawła Cieplaka i zastępcy Imama wspólnoty muzułmanów Kadyrbeka Szaripowa.
Po Eucharystii ambasador Paweł Cieplak i sekretarz generalny Paweł Jessa wręczyli Karty Polaka kilku osobom polskiego pochodzenia mieszkającym w Pietropawłowsku. Następnie miało miejsce otwarcie wspomnianego muzeum - izby pamięci, którego dokonali: abp Tomasz Peta, o. Dariusz Paszyński, ambasador Paweł Cieplak i imam Kadyrbek Szaripow.
Po zakończeniu części oficjalnej, nasze świętowanie kontynuowaliśmy na placu przykościelnym, gdzie był poczęstunek przygotowany przez siostry, młodzież i parafian. Towarzyszyły mu śpiewy ukraińskiego zespołu ludowego z pobliskiego Biszkula. Uroczystości spotkały się z dużym zainteresowaniem miejscowej prasy i telewizji.
Podsumowując tę relację przychodzi mi na myśl refleksja, że faktycznie przeżyliśmy tego dnia nawiedzenie. Wspominając tamto Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję i Jana Chrzciciela przez Jezusa, my nawiedziliśmy święte miejsce, sami zostaliśmy nawiedzeni przez wielu gości i - co najważniejsze - mogliśmy się także przekonać, że sam Pan Bóg nigdy nie opuścił tego miejsca i tej wspólnoty wierzących na kazachskiej ziemi.
Przed nami Rok Jubileuszowy, który zakończy się w czerwcu 2011 r. Chcemy ten czas jak najlepiej przeżyć zarówno w wymiarze religijnym, jak i kulturalnym, dlatego już dzisiaj czas na planowanie kolejnych akcentów świętowania jubileuszu we wspólnocie wierzących oraz na poziomie miasta Pietropawłowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Zieliński podczas ingresu: pozostaję do waszej dyspozycji

2025-05-01 12:58

[ TEMATY ]

Abp Zbigniew Zieliński

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Teraz staję tu w Poznaniu i proszę o przyjęcie mnie do swojego grona, a jak powiedziałem w Koszalinie, tak i tu w Poznaniu, rozpoczynając posługę w archidiecezji, powtarzam: «Pozostaję do Waszej dyspozycji». Jak mówi się w moim rodzinnym mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku - powiedział podczas ingresu do katedry poznańskiej abp Zbigniew Zieliński.

„Staję dziś pośród Was, by z woli Papieża Franciszka podjąć posługę w archidiecezji poznańskiej. Dokonuje się to uroczyście poprzez tą celebrację Mszy świętej i wpisany w nią ingres do tej szacownej bazyliki archikatedralnej - matki kościołów naszej archidiecezji i zarazem najstarszej katedry w Polsce (968) siedziby pierwszego misyjnego biskupa Polski Jordana oraz miejsca pochówku pierwszych władców Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego” - mówił abp Zieliński.
CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

2025-04-30 12:36

[ TEMATY ]

Msza św.

3 Maja

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję