Reklama

Duchowość

Organizatorzy Przystanku Jezus o tegorocznej inicjatywie

[ TEMATY ]

młodzi

wiara

spotkanie

E. Sitarek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć wioska Przystanku Jezus została w tym roku oddalona od głównych szlaków Przystanku Woodstock, organizatorzy zapraszają młodych ludzi, by przekonali się, że chrześcijaństwo jest fascynujące - radosne, kolorowe, a w centrum wspólnoty przebywa sam Jezus. W specjalnym Przesłaniu prezentują inicjatywę i wyrażają nadzieję, że i w tym roku, mimo trudności, przyciągnie ona wielu gości. Publikujemy Przesłanie organizatorów Przystanku Jezus:

Przesłanie Organizatorów Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanku Jezus 2013

Jako Przystanek Jezus jesteśmy bardzo wdzięczni iż od 14 lat możemy być gośćmi Przystanku Woodstock. Na przestrzeni minionych lat, blisko dziesięć tysięcy młodych chrześcijan pełniło radosną posługę wśród swoich rówieśników dzieląc się niesamowitym doświadczeniem życia pełnego przyjaźni z Jezusem Chrystusem. To właśnie On nadał naszemu życiu, często poszarpanemu przez różne okoliczności, głęboki sens i entuzjastyczną radość, która nie jest zależna od substancji zmieniających świadomość, ani ulotnych wrażeń chwilowych przyjemności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przez ten czas naszą misją było i nadal pozostaje: spotykanie się z rówieśnikami, bycie do ich dyspozycji, wspólne szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania ludzi młodych, ukazywanie pozytywnej wizji świata w ujęciu ewangelicznym, przybliżanie uczestnikom Festiwalu ogromnego potencjału ludzi młodych z całego świata realizujących swoje pasje w pełnych podziwu projektach multimedialnych, muzycznyci teatralnych inspirowanych ewangelicznym przesłaniem. Posługa taka jak najbardziej spełnia rolę systemu zapobiegawczego jak i wpisuje się w działalność profilaktyczną o bardzo szerokim spektrum. Dzielenie się z młodymi takimi wartościami jak: proegzystencja (życie dla innych), wolność od nałogów, życie pełne przygód w przyjaźni z Jezusem, otwartość i przyjaźń międzyludzka, atrakcyjne, radosne i czyste życie, które wynikają z natury Ewangelii, są wartościami najwyżej cenionymi pośród osób młodych i motywującymi do zmiany życia na lepsze. Ewangelizacja bowiem, to zawsze kroczenie ku życiu w wolności do dojrzałości i odpowiedzialności.

Młodzi chrześcijanie z pełnym dynamizmem wchodzą we wszystkie rzeczywistości współczesnego świata nadając im bardzo oryginalny kształt przez postawę twórczą i ewangeliczną. Niemalże każdy rodzaj muzyki doczekał się swojej odmiany w ujęciu chrześcijańskim, nie ustępującym pod względem profesjonalności aranżu jak i wykonania. Najnowsze technologie są wykorzystywane przez młodych chrześcijan na całym świecie do komunikowania Prawdy, którą jest Jezus. Wiele pomysłów z których korzystamy na co dzień nie mając świadomości, zostało wymyślonych przez ludzi wierzących. Dlatego nie można nam nie dzielić się Tym, który naszemu życiu nadał przeogromny dynamizm i perspektywę, która przekracza życie wyłącznie teraźniejszością. Nie wolno nam bowiem odnalezionego szczęścia zachować wyłącznie dla siebie.

Zawsze naszą obecność na Przystanku Woodstock traktowaliśmy jako odpowiedź na prośbę pana Jerzego Owsiaka z 1998 roku wyrażoną w jednym z periodyków, w której zapraszał do zagospodarowania w pozytywny sposób młodzieży przyjeżdżającej na ten kolorowy Festiwal. W gronie organizatorów staraliśmy się o wcześniejsze ustalanie wszystkich spraw organizacyjnych, by wypełnić wymogi wynikające z Regulaminu tej imprezy.

Reklama

Ponieważ nie jesteśmy sponsorem Festiwalu Przystanek Woodstock, na który nie wpłacamy żadnych funduszy, zrozumiałe jest, że otrzymujemy lokalizację na peryferiach tego wielkiego wydarzenia. W bieżącym roku po raz piąty otrzymaliśmy od Organizatorów nową lokalizację. Za każdą taką zmianą miejsca byliśmy coraz bardziej oddaleni od centrum życia Festiwalu. Zawsze było to poważnym utrudnieniem dla naszych działań, gdyż chcąc realizować naszą misję trudno to robić będąc poza głównym nurtem woodstockowego życia. W tym roku zostaliśmy umieszczeni na samym skraju festiwalowego pola, odcięci od głównych szlaków komunikacyjnych. Jest dla nas oczywiste, że z tego powodu Wioskę Przystanku Jezus odwiedzać będzie garstka woodstockowej młodzieży. Pomimo stawianych przed nami trudności podejmujemy to wyzwanie, choć z konieczności musi się ono przełożyć na o wiele mniejsze oddziaływanie audiowizualne. Można by przez to odnieść wrażenie, że świat młodych chrześcijan nie ma nic atrakcyjnego, porywającego, muzycznie, teatralnie czy multimedialnie dobrze przygotowanego do zaoferowania młodym z Przystanku Woodstock. Ale to tylko wrażenie poparte taką a nie inną lokalizacją.

W tym roku społeczność Przystanku Jezus liczy blisko osiemset osób – ewangelizatorów z Polski, Anglii, Belgii, Irlandii, Słowacji, Francji i Niemiec. Taka spora grupa potrafi znacząco zaistnieć nawet w wielkiej skali Woodstocku. Jesteśmy radośni, kolorowi, rozśpiewani i co najważniejsze, przebywa wśród nas Chrystus, który najbardziej przyciąga uwagę i serca obserwującej nas młodzieży. W tym roku zmieni się nieco charakter wioski Przystanku Jezus. Będzie tu stworzona strefa odprężenia, wyciszenia i modlitwy. Oznaczona będzie smukłym białym Krzyżem, jak zwykliśmy to robić od rok 1998. Tu będzie można spokojnie kontynuować rozpoczęte rozmowy, a w razie potrzeby skorzystać ze spowiedzi. Tu będzie okazja uczestniczenia w spotkaniu z gośćmi Przystanku Jezus: biskupem Edwardem Dajczakiem, misjonarzami z odległych krajów, socjologami, specjalistami od uzależnień, działaczami pro-life, itp. Tu wieczorem będzie można obejrzeć film z dobrym przesłaniem i ostatecznie odpocząć po intensywnym dniu.

Reklama

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają to dzieło ewangelizacji wśród młodych któremu z radością i wielką nadzieją nadaliśmy przed laty nazwę – PRZYSTANEK JEZUS. Dziękujemy Biskupom, księżom, siostrom zakonnym, osobom konsekrowanym i całej rzeszy przyjaciół – ludzi świeckich, którzy ochotnym sercem co roku odpowiadają na nasze zaproszenie, by współtworzyć tę małą, ale jakże radosną Wiosnę Kościoła jaką staje się nasza przystankowa Wspólnota. Trwając na modlitwie i ostatnich przygotowaniach prosimy módlcie się razem z nami o trwały owoc w życiu naszym i młodych ludzi, których spotkamy na Polu Woodstocku.

Organizatorzy i Ekipa PJ 2013

Gubin, dn. 15 lipca 2013 r.

2013-07-19 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie podsumowujące ŚDM

[ TEMATY ]

spotkanie

ŚDM

Monika Łukaszów

W Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące Światowe Dni Młodzieży. W ramach tego wydarzenia podczas tzw. Dni w diecezjach w Legnicy gościło ponad 600 pielgrzymów z całego świata m.in. Ameryki, Francji, Rosji, Niemiec i Peru.

Spotkanie, któremu przewodniczył bp Marek Mendyk było okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizacje tego wydarzenia. Wśród zaproszonych osób były m.in. władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz różnych instytucji działających na terenie miasta. Nie zabrakło także wolontariuszy ŚDM, którzy pomagali pielgrzymom podczas pobytu w Legnicy. Najbardziej zaangażowanym wręczono papieskie medale i różańce. Natomiast wolontariusze otrzymali "DOCAT", podręcznik zaprezentowany podczas ŚDM w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję