Reklama

Triduum Paschalne w stolicy Kościoła częstochowskiego

Niedziela częstochowska 16/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

O właściwe przeżywanie prawdy o naszym odkupieniu, wierność przykazaniom Bożym, wierność sakramentowi chrztu świętego, modlitwę za kapłanów i o powołania kapłańskie oraz miłość w rodzinach zaapelował do wiernych archidiecezji częstochowskiej abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który przewodniczył w Częstochowie w dniach 1-3 kwietnia obchodom Triduum Paschalnego.

Msza Krzyżma Świętego

Reklama

Do bycia darem dla innych i do poszanowania wielkości kapłaństwa zaapelował abp Stanisław Nowak przewodnicząc 1 kwietnia Mszy św. Krzyżma w archikatedrze pw. Świętej Rodziny. Wraz z abp. Nowakiem Mszę św. koncelebrowali kapłani z całej archidiecezji, na czele z biskupami pomocniczymi Antonim Długoszem i Janem Wątrobą. W pielgrzymce do archikatedry, na obchody dnia ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii, licznie przybyła służba liturgiczna. Obecni byli także nadzwyczajni szafarze Eucharystii i osoby konsekrowane.
W homilii Metropolita Częstochowski podkreślił wielkość kapłaństwa. - Musimy dzisiaj wszyscy uklęknąć przed Wielkim Namaszczonym Synem Bożym Chrystusem. Klękamy wobec tajemnicy kapłaństwa. Dziś klękamy i padamy w proch przed Chrystusem Arcykapłanem - mówił abp Nowak. Przypomniał również kapłanom, „by stali się materiałem dla Boga Miłości”. - Jako kapłani mamy uczestniczyć w wiecznym rozdarowywaniu się Jezusa. Chciejmy być darem. Odnówmy w sobie stan bycia darem. Chciejmy być pokorni, bezinteresowni - zaapelował do kapłanów abp Nowak. Metropolita Częstochowski odniósł się także do sprawy celibatu kapłańskiego. - Najlepsze rozumienie celibatu jest w tym, że podobnie jak Jezus całkowicie się „rozdał”, tak my dajemy siebie w doskonałej czystości - mówił abp Nowak. Hierarcha wskazał również kapłanom na wzór św. Jana Vianneya.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza Wieczerzy Pańskiej

„Gdy wspominamy Ostatnią Wieczerzę to dominuje słowo miłość” - mówił abp Stanisław Nowak, który przewodniczył wieczorem w Wielki Czwartek w archikatedrze Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.
W homilii abp Nowak podkreślił, że Kościół dzisiaj przypomina o trzech tajemnicach: Eucharystii, kapłaństwie i przykazaniu miłości. - Eucharystia to sakrament miłości do końca - przypomniał abp Nowak. Nawiązując do Ewangelii Metropolita Częstochowski podkreślił, że pytanie Jezusa o izbę na przygotowanie paschy to „pytanie o człowieka, pytanie o mnie i o Ciebie. To pytanie wieczne”. Podkreślił również, że sprawą Kościoła i sprawą rodziny jest to, by przygotowali kapłanów. - Biada światu, gdy nie będzie kapłanów, Eucharystii, bo świat się udusi grzechem i zginie w grzechu.
W Wielki Czwartek późnym wieczorem abp Stanisław Nowak przewodniczył modlitwie i czuwaniu „Godziny Świętej” w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi. W modlitwie wzięli udział m.in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Droga Krzyżowa

Reklama

O dobre korzystanie z daru wolności, wierność krzyżowi, miłość w rodzinach oraz w intencji chorych i cierpiących, w intencji Częstochowy i jej mieszkańców modlił się abp Stanisław Nowak, który w Wielki Piątek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich.
Metropolita Częstochowski zaapelował o wierność przykazaniom Bożym i krzyżowi. Przy IV stacji Hierarcha modlił się do Matki Bożej za matki cierpiące z powodu odejścia dzieci od Boga. Wezwał do naśladowania Maryi, która idzie drogą krzyżową za Jezusem. - Kościół tęskni za ogłoszeniem piątego dogmatu o Maryi, która współcierpiała z Jezusem - rozważał abp Nowak.
Podczas rozważań Drogi Krzyżowej abp Nowak wołał: „Rodzice nie gódźcie się tak łatwo na odejście dzieci od wiary i nie pozwólcie im na rozrywanie więzi małżeńskiej”.

Liturgia Męki Pańskiej

„Pocałunek na nogach Ukrzyżowanego Jezusa to pocałunek jedyny w swojej czystości, głębi mocy serca człowieka, który chce powiedzieć: Boże ja Ciebie kocham” - mówił abp Stanisław Nowak wieczorem 2 kwietnia podczas liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w archikatedrze Świętej Rodziny.
- Śmierć Jezusa jest wielką tajemnicą wiary. Wchodzimy bowiem w tajemnicę największej miłości Boga. Tajemnicą jest też to, że Syn Boży stał się dla nas grzechem - mówił Metropolita Częstochowski. Abp Nowak przypomniał, że „grzechy musiały się spalić w ogniu miłości cierpiącej”. Hierarcha przypomniał, że również w dzisiejszych czasach „człowiek zdradza Boga, grzeszy”. - Grzechy człowieka są straszne. Są to różne holokausty, zbrodnie, tortury - zaznaczył Metropolita Częstochowski. „Krzyż Chrystusa objawia nam miłość Ojca. Sprawiedliwość Boża złączyła się z miłością w krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa” - kontynuował abp Nowak. - Wierzmy w tę miłość. Z wiarą przed krzyżem uklęknijmy i złóżmy pocałunek Temu, Który nas odkupił - zakończył Metropolita Częstochowski.
Podczas tradycyjnej modlitwy powszechnej w intencjach świata, Kościoła i różnych stanów dołączona została modlitwa w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, z racji przypadającej 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Liturgia Wigilii Paschalnej

Święta jest ta noc. Jakże mało ją rozumiemy. Często ludzie nie chcą czuwać, a Kościół od wieków czuwał tej nocy - mówił abp Stanisław Nowak, który 3 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej.
Abp Nowak przypomniał w homilii, że podczas liturgii Wigilii Paschalnej „przeżywamy prawdę o naszym odkupieniu”. - Wyzwolenie z grzechu, z ciemności, cud przestworzenia człowieka, czyli odkupienia, to wszystko było zapowiedziane przez Mojżesza i dokonało się przez Krew Baranka. I to wszystko osiąga pełnię w Jezusie Chrystusie. Bóg stał się człowiekiem i odnowił wszystko przez krew - mówił abp Nowak. Metropolita Częstochowski podkreślił, że „wielkie przymierze z człowiekiem dokonało się we krwi”. - Krew Boga trzeba zobaczyć. Bóg za nas cierpiał - wołał abp Nowak. Hierarcha przypomniał również znaczenie chrztu świętego. „Odnówmy w sobie chrzest. Żyjmy chrztem” - apelował abp Nowak. - Ceńmy sobie chrześcijaństwo. Także teraz bowiem chrześcijanie umierają w Indiach i w innych krajach. W tych dniach dokonano ukrzyżowania człowieka - podkreślił abp Nowak.
Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół częstochowskiej archikatedry.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Leon XIV: nigdy nie przeszło mi przez myśl, że zostanę wybrany

2025-05-21 07:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Leon XIV wyznał, że nigdy nie przeszło mu przez myśl, że zostanie wybrany na głowę Kościoła katolickiego. Mówił o tym podczas spotkania z pielgrzymami z diecezji Chiclayo w Peru, której był biskupem. Wyjawił im też, że przed laty usłyszał od zakonnicy, że spotka go "niespodzianka" od Boga.

Włoskie media odnotowują, że to podczas spotkania z przybyłą na inaugurację pontyfikatu delegacją z diecezji swojej dawnej posługi misyjnej Leon XIV opowiedział szczerze o swoich przeżyciach w minionych tygodniach i przywołał także wspomnienie sprzed lat. Opublikowano nagranie z tej rozmowy.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV zawierzył swój pontyfikat wstawiennictwu św. Pawła Apostoła

2025-05-20 17:38

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

We wtorek po południu Papież Leon XIV udał się do Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modlił się przy grobie św. Pawła – Apostoła Narodów a także przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił homilię.

Na początku liturgii, po przejściu przez Drzwi Święte, otwarte z okazji trwającego Roku Jubileuszowego, Ojciec Święty udał się na osobistą modlitwę do grobu św. Pawła Apostoła. Następnie, po wysłuchaniu fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, w osobistej homilii, zwrócił uwagę na trzy wielkie tematy, zawarte tym liście: łaskę, wiarę i usprawiedliwienie. Zachęcił, by „powierzając wstawiennictwu Apostoła Narodów początek tego nowego Pontyfikatu” zatrzymać się nad tymi trzema tematami i przez ich pryzmat spojrzeć na dar powołania.
CZYTAJ DALEJ

Przeciwności pacjentów onkologicznych w walce o życie

2025-05-21 16:58

[ TEMATY ]

zdrowie

lekarz

Adobe Stock

W ciągu ostatniej dekady leczenie nowotworów przeszło prawdziwą rewolucję, która radykalnie zmieniła rokowania wielu pacjentów. Nowotwory, które kiedyś były wyrokiem, dziś stają się chorobami przewlekłymi. Choć leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze, nadal wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi i toksycznością, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Wielu pacjentów chce świadomie i bezpiecznie wspierać swój organizm w walce z chorobą korzystając z potencjału medycyny komplementarnej. Dziś różne grupy interesu chcą odebrać im tę szansę.

Julia jeszcze jako nastolatka zachorowała na nowotwór mózgu. Diagnoza brzmiała strasznie: „gwiaździak drugiego stopnia, nieoperacyjny”. Dla Julii i jej mamy był to szok. Dotąd była aktywną nastolatką, uprawiała sport, lubiła taniec i pływanie. Choroba wywróciła ich życie do góry nogami. Po wielu miesiącach diagnozy trafiła do jednego z warszawskich szpitali, gdzie rozpoczęła chemioterapię. Bardzo szybko z wysportowanej nastolatki zmienia się nie do poznania. Miała problem z apetytem, schudła, często wymiotowała, wypadły jej włosy. Z dnia na dzień jej stan się pogarszał, a dotychczasowa terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Z dnia na dzień jej ciało było coraz słabsze, jednak coraz silniejsza była chęć życia. – Nie chciałam rezygnować z leczenia konwencjonalnego, ale przez ogromne osłabienie organizmu nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Przede mną była studniówka i przede wszystkim matura. Nie chciałam rezygnować z życia – wspomina Julia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję