Iza przez kilka lat po zawarciu związku cywilnego była zbuntowana. Nie chodziła na Msze św., nie modliła się. Pewnego dnia wybrała się na spacer z kilkuletnią córeczką. - Przechodziłyśmy koło otwartych drzwi kościoła. Wyraźnie widać było oświetlony ołtarz. Dziecko wzięło mnie za rękę i razem weszłyśmy do środka. Córka z ogromnym zainteresowaniem przyglądała się obrazom, figurom świętych - opowiada Iza.
W pewnym momencie spontanicznie uklękła, zrobiło jej się smutno, zaczęła płakać. Od tego dnia rozpoczął się proces nawrócenia. Pytała samą siebie, jak to się mogło stać, że nagle, stawiając jeden fałszywy krok, straciła wiarę, odrzuciła Boga. - Potem nadszedł czas pierwszej Komunii św. mojej córki i wielki ból, że nie mogę razem z nią przyjąć Chrystusa. Tylko Bóg wie, co wtedy przeżywałam, gdy mówiłam jej, jak należy się spowiadać, jak przyjmować Komunię św. Wtedy już się nie buntowałam. Byłam tylko wdzięczna Bogu za to, że Go odnalazłam - wspomina Iza.
Niesakramentalni
Reklama
Wiele takich historii mógłby opowiedzieć ks. Jan Pałyga, pallotyn z warszawskiej Pragi, który od lat jest duszpasterzem osób w tzw. związkach niesakramentalnych. Nie mogą oni zawrzeć ślubu kościelnego, ponieważ wcześniej wzięli już ślub w Kościele, następnie rozwiedli się i ponownie zawarli związek, ale już tylko cywilny. To blokuje im możliwość przystępowania do Komunii św. - Niektórzy bardzo tęsknią za spowiedzią i Komunią św. Czasami także oskarżają Kościół, że jest dla nich zbyt surowy. Zależy mi, żeby nie stracili wiary, uwierzyli, że Bóg nie cofnął im swojej miłości, bo przecież nikomu jej nie cofa - mówi ks. Pałyga, autor wielu książek i artykułów na temat problemów związków niesakramentalnych, m.in. „Oni też chcą być wierni”.
Małżeństwa niesakramentalne przy ul. Skaryszewskiej spotykają się na Mszy św. w każdą niedzielę o godz. 20, natomiast w ostatnią sobotę miesiąca o 18.30 odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie ludzi i małżeństw z różnych słabości i dolegliwości. A dwa razy w roku organizowane są specjalne rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Małżeństwa w kryzysie
Inna grupa, która może znaleźć pomoc na Skaryszewskiej, to małżeństwa w kryzysie. - Robimy wszystko, żeby te małżeństwa się nie rozpadły. W każdej sytuacji, nawet po ludzku patrząc beznadziejnej, możliwe jest odrodzenie związku. Dla Boga bowiem nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet jeżeli małżonkowie nie potrafią ze sobą być i odchodzą w stan separacji, to ich małżeństwo trwa nadal. Nadal są mężem i żoną i jako tacy staną przed Bogiem. Sakrament małżeństwa jest darem Boga, który daje małżonkom siłę odtwarzania wspólnoty małżeńskiej właściwie w każdej sytuacji - mówi ks. Pałyga.
Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” spotyka się na Skaryszewskiej w każdy drugi czwartek i czwarty poniedziałek miesiąca o godz. 19. Przed czwartkowymi spotkaniami o godz. 18 odprawiana jest Msza św. w intencji ratowania małżeństw.
Piąty Świat
Kolejna grupa spotykająca się w pallotyńskim Centrum Pomocy Duchowej to Ruch „Piąty Świat”. - To osoby samotnie cierpiące, o których cierpieniu nikt nie wie. Są ludzie, których cierpienie znamy, o nich dużo się mówi, są jednak też cierpienia anonimowe. Nie jesteśmy w stanie uwolnić ich od cierpienia, ale na pewno możemy im pomóc, ofiarując modlitwę i solidarność z nimi. A gdy to jest możliwe, to także swoją obecność. Bo już sama świadomość, że ktoś o nich myśli i pamięta, jest dla nich ulgą i pokrzepieniem - tłumaczy ks. Pałyga.
Część centralną Ruchu stanowi zespół wolontariuszy, których zadaniem jest wyszukiwanie i docieranie do osób samotnie cierpiących oraz ustalanie form kontaktu i pomocy. Kontakt może być osobisty, listowny, telefoniczny, mailowy. Zależy to od możliwości wolontariuszy, a także od chęci samych cierpiących. Wszyscy zainteresowani, zarówno samotnie cierpiący, jak i chętni wolontariusze, zaproszeni są na spotkania do Centrum Pomocy Duchowej.
Centrum Pomocy Duchowej
ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa (wejście od ul. Lubelskiej)
Założyciel, szef Centrum i opiekun grup: ks. Jan Pałyga SAC
tel. (0-22) 818-27-14, w. 338
Harmonogram spotkań:
- Niesakramentalni (grupa pierwsza): pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, godz. 18
- Niesakramentalni (grupa druga): drugi poniedziałek miesiąca, godz. 18
- Małżeństwa w kryzysie: drugi czwartek i czwarty poniedziałek miesiąca, godz. 19
- Osoby samotne: pierwszy i trzeci czwartek miesiąca, godz. 18
- Piąty Świat: drugi i czwarty wtorek miesiąca, godz. 18
- Al-Anon: każdy poniedziałek, godz. 9.30