Reklama

Czekamy na Dzień Papieski

Niedziela rzeszowska 40/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Iwona Kosztyła: - 14 października będziemy przeżywać kolejny Dzień Papieski. Przypomnijmy, jak przebiegają obchody tego wydarzenia?

Reklama

Ks. Janusz Podlaszczak: - To już siódmy Dzień Papieski. Okazuje się, że inicjatywa podjęta w 2000 r. przez Konferencję Episkopatu Polski zakorzeniła się w polskiej tradycji religijnej i kulturalnej. Obchody w naszej diecezji, podobnie jak w całej Polsce, przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Trzeba zaznaczyć, że na Podkarpaciu i w naszej diecezji ma on szczególnie intensywny wymiar.
Organizowane są spotkania, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć nam treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o jego pontyfikacie. Odprawiane są Msze św. w jego intencji, w parafiach odbywają nabożeństwa i czuwania połączone z rozważaniem tekstów papieskich. Wieczorem odbywają się uroczyste Apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym. Dniowi Papieskiemu towarzyszą także wydarzenia artystyczne, o zasięgu ogólnopolskim, ale dotyczą też małych, lokalnych społeczności. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim, nagrody Totus. Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II. Zebrane środki przeznaczone są na stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W naszej diecezji takie stypendia otrzymuje 40 osób. W tym roku zgłosiliśmy pięć nowych kandydatur.

- Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II - obrońca godności człowieka”. Jak możemy podkreślić jego znaczenie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Każdy z nas jest wezwany, by sięgnąć do dokumentów, homilii czy wypowiedzi Jana Pawła II na ten temat. Można zacząć od przejrzenia zdjęć, na których widoczne jest zatroskanie o drugiego człowieka. Wszystko po to, by zgłębiać temat i rozbudzić w sobie szacunek do drugiego człowieka. Tegoroczne hasło przypomina nam determinację, z jaką Jan Paweł II bronił godności każdego człowieka. Program tej obrony nakreślił już w pierwszej encyklice o Jezusie Chrystusie Odkupicielu człowieka. Godność człowieka, zagrożoną przez materializm praktyczny i cywilizację śmierci, ukazywał w swoim nauczaniu i całą swoją postawą. Bronił życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał to pierwsze i najbardziej podstawowe pośród praw człowieka. Jan Paweł II nauczył się od Chrystusa brać człowieka w obronę: przed systemami politycznymi, przed wyzyskiem jednego przez drugiego. Uczył też, by sam człowiek nie niszczył swej ludzkiej godności. Bardzo ciekawy i dający do myślenia jest plakat, który fundacja przygotowała na obchody Dnia Papieskiego: Jan Paweł II rozmawia w więziennej celi, z ogromnym szacunkiem dla ludzkiej godności człowieka, z tym, który chciał go zabić. Wierzę, że będziemy starali się zrozumieć i wcielić w życie tegoroczne motto.

- Jak będą przebiegać obchody Dnia Papieskiego w naszej diecezji?

- Obchody diecezjalne tradycyjnie rozpoczynają się wcześniej. W piątek 12 października, w kościele Matki Bożej Różańcowej, modlitwą różańcową modlić się będą uczniowie i nauczyciele rzeszowskich szkół. W obchody włączamy też nabożeństwo fatimskie, które będzie miało miejsce 13 października w rzeszowskiej katedrze. Jak co roku, w dniu papieskim przygotowaliśmy tradycyjny Koncert Papieski. Jego kulminacją będzie Eucharystia, nie zabraknie też śpiewu, refleksji i modlitwy. Odbędzie się on w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie. W poniedziałek, w Teatrze „Maska” odbędzie się VII Spotkanie Młodych. Będzie tez sportowy akcent, 17 października w szranki staną młodzi szachiści. To tylko niektóre z licznych inicjatyw, jakie będą miały miejsce w tych wyjątkowych dniach.

- Czy czekamy na Dzień Papieski?

- Z pewnością tak. Bo wtedy bardziej niż przy innych okazjach skupiamy się na prawdach, które Papież przypominał zarówno swoim życiem, jak i słowem. Przypominamy sobie i jeszcze bardziej doceniamy świadectwo jego głębokiej miłości do Boga, chrześcijańską radość i pokorę, której uczył. To także świadectwo pracowitości i dyspozycyjności dla drugiego człowieka.

Dni Papieskie 2007

Reklama

12 X (piątek), godz. 18.30-20 - Różaniec Papieski w intencji poszanowania życia ludzkiego z udziałem delegacji szkół rzeszowskich - Rzeszów, kościół pw. MB Różańcowej

13 X (sobota), godz. 18.30-21 - Nabożeństwo Fatimskie - katedra rzeszowska

14 X (niedziela), godz. 15-17.30 - Msza św. w intencji o beatyfikację Jana Pawła II - Rzeszów, klasztor Ojców Bernardynów

14 X (niedziela), godz. 18-22 - Koncert Papieski Radia Via (18 - koncert piosenki religijnej; 19 - Eucharystia; 20 - koncert muzyki religijnej; 21.37 - Apel Papieski) - Rzeszów, kościół pw. Chrystusa Króla

15 X (poniedziałek), godz. 10-14 - VI Papieskie Spotkanie Młodych (w programie modlitwy, śpiewy, recytacje, rozstrzygnięcie konkursu patriotycznego pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”, podpisywanie listu do Benedykta XVI) - Rzeszów, Teatr „Maska”

16 X (wtorek), godz. 10-12.30 - Święto Patrona Szkoły (Msza św.; odsłonięcie tablicy Jana Pawła II; program: Żyć Ewangelią: Jan Paweł II i Słowo) - Rzeszów, Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek

17 X (środa), godz. 9-15 - VII Gimnazjada Szachowa im. Leona XIII Papieża (drużynowy turniej szachowy dla uczczenia Dnia Papieskiego) - Rzeszów, Gimnazjum nr 8

27 X (sobota), godz. 10-15 - VIII Podkarpacki Konkurs Recytatorski pt. „Polska liryka religijna” (10 - Msza św., katedra; 11.15 - prezentacje konkursowe w SP 23 - Rzeszów, katedra i SP 23)

27 X (sobota) - Konkurs polskiej i obcojęzycznej piosenki religijnej „Laudate Deo” w hołdzie Ojcu Świętemu - Rzeszów, Gimnazjum Sióstr Prezentek

27 X (sobota), godz. 9-14 - IV Diecezjalny Kongres Duszpasterstwa Nauczycieli pt. „Być obrońcą godności człowieka” - Rzeszów, WSD

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: Leon XIV będzie budował mosty

2025-05-12 21:04

[ TEMATY ]

Georg Gänswein

abp Gänswein

Papież Leon XIV

Włodzimierz Rędzioch

abp Georg Gänswein

abp Georg Gänswein

„Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale uczyni to w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek” - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były sekretarz osobisty Benedykta XVI, a obecnie nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, arcybiskup Georg Gänswein.

Jak stwierdził, kończy się faza arbitralności i należy przezwyciężyć niekiedy mętną przeszłość. Od Leona XIV oczekuje połączenia cech dwóch ostatnich papieży. „Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale będzie to robił w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek. W Kościele istnieją dziś silne napięcia, a na świecie toczą się straszliwe konflikty. Uważam, że obecnie potrzebna jest jasność w nauczaniu. Należy przezwyciężyć zamieszanie ostatnich lat” - powiedział abp Gänswein.
CZYTAJ DALEJ

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.
CZYTAJ DALEJ

110. rocznica bitwy pod Gorlicami

2025-05-13 21:21

Ks. Jakub Oczkowicz

Obchody !!0 rocznicy bitwy pod Gorlicami

Obchody !!0 rocznicy bitwy pod Gorlicami

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości zgromadzili się w pobliskiej Bazylice Mniejszej Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Eucharystię pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej koncelebrowali proboszczowie gorlickich parafii: ks. Stanisław Ruszel, ks. Stanisław Kogut, ks. Marek Urban, ks. Jerzy Gondek oraz ks. Vitalii Boiko. Homilię wygłosił bp Wątroba. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „dziś łatwo zagłuszamy lęk i ból środkami, radami psychologów, ale prawdziwe ukojenie daje tylko przebaczenie, jakie przynosi Zmartwychwstały Pan. Pokój płynie z Bożego miłosierdzia i z Jego ran. Jezus nie przychodzi tryumfalnie, ale jako zraniony Pasterz. Lekarstwem na nasze rany są Jego rany. Pokój jest owocem przebaczenia i miłości, którą daje tylko Bóg” – mówił kaznodzieja. Ostatnim akcentem obchodów rocznicowych, była uroczystość na cmentarzu wojennym nr 118 w Staszkówce (diecezja tarnowska), na szczycie wzgórza Mentlówka, gdzie spoczywa 439 żołnierzy armii niemieckiej, 281 armii austriackiej i 43 rosyjskiej. Na miejscu, delegacje złożone z władz lokalnych oraz państwowych złożyły wieńce, odmówiono również modlitwę ekumeniczną za poległych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję